Zamknij

Zakupy na raty, czyli najszybsza forma kredytu

18:27, 03.07.2019 MATERIAŁ PARTNERA Aktualizacja: 07:36, 04.07.2019
Skomentuj

Brak wystarczającej ilości środków, pragnienie zakupu czegoś z wyższej półki lub po prostu chęć posiadania zabezpieczenia finansowego na czarną godzinę. Te powody sprawiają, że Polacy chętnie decydują się na robienie zakupów na raty.

Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że taki sposób finansowania wymarzonego sprzętu jest po prostu kredytem. Te wątpliwości postara się rozwiać partner dzisiejszego artykułu - pośrednik finansowy Expander.

Jak działa zakup na raty?

Jak już wspomniano, każdy zakup na raty jest kredytem, dlatego zawsze trzeba być przygotowanym na przebycie całej procedury związanej z weryfikacją klienta czy podpisaniem stosownej umowy. Warto wiedzieć, że sklep, w którym dokonuje się zakupu, pełni wyłącznie funkcję pośrednika, a w rzeczywistości umowa podpisywana jest z bankiem, będącym partnerem sprzedawcy w biznesie.

Umieszczenie podpisu na dokumencie jest prawne wiążące, dlatego umowę należy traktować z takim samym poszanowaniem ja taką, która podpisana byłaby bezpośrednio z instytucją. 

Zakup na raty a zdolność kredytowa

Żaden bank nie udzieli kredytu bez sprawdzenia zdolności kredytowej klienta oraz – opartej na jej wyliczeniu – oceny ryzyka pożyczki. Nie inaczej jest w przypadku zakupu ratalnego. Z tego powodu podczas starania się o raty w sklepie, konsultant wypytuje o najróżniejsze kwestie związane przede wszystkim z sytuacją finansową potencjalnego kredytobiorcy. Chociaż weryfikacja z pewnością nie jest tak dokładna, jak w przypadku kredytu hipotecznego czy gotówkowego, to wciąż musi być rzetelna.

?

Oznacza to, że wniosek może zostać odrzucony ze względu na niskie zarobki, nieodpowiednie źródło dochodów, zbyt wysokie koszty utrzymania, niesprzyjającą historię kredytową czy każdy inny powód decydujący o niskiej zdolności kredytowej.

Warunki zakupów na raty

Kredyt ratalny w sporej części przypadków wiąże się z ograniczoną elastycznością. Klient może zazwyczaj wybierać tylko liczbę spłat, co jednak nie zawsze zostanie zaakceptowane przez pozostałe strony transakcji. Większa liczba rat jest korzystniejsza dla kredytodawcy, dlatego można spodziewać się, że jego przedstawiciel będzie sugerował wydłużenie kredytu w czasie.

Agenci zajmujący się sprzedażą ratalną, zawsze proponują także dokup ubezpieczenia – czy to takiego od uszkodzenia sprzętu, czy też po prostu ubezpieczenia kredytu. Warto wiedzieć, że oba z nich są nieobowiązkowe i mogą znacząco podnieść całkowity koszt zakupu. Należy pamiętać, że sklepy współpracują z konkretnymi instytucjami, dlatego klient, decydując się na zakup na raty, nie ma możliwości wyboru swojego kredytodawcy czy lepszej oferty kredytu.

Jak wygląda kwestia oprocentowania takiej formy pożyczki? Tutaj sprawa wygląda różnie, gdyż może ono wynosić od kilku do kilkunastu procent. Natomiast tak zwane raty 0% to bardzo często najzwyklejszy chwyt marketingowy. Ukryte w ten sposób oprocentowanie klient spłaca w wyższej cenie zakupu, prowizji dla sprzedawcy (będącej nieodłącznym elementem kredytu) czy zgadzając się na – wspomniane wyżej – ubezpieczenie.

Podsumowanie

Zakup na raty to kredyt, który wiąże się ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z charakteru tego produktu finansowego. Chociaż wiele osób nie ma ochoty wchodzić w tego typu relacje z bankami, zaciągnięcie takiej pożyczki często okazuje się jedynym sposobem na spełnienie swoich – mniejszych i większych – marzeń.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%