Zamknij

Radosław Lubczyk podsumowuje kadencję i planuje działania na przyszłość

09:34, 07.10.2019 Aktualizacja: 09:35, 07.10.2019

Radosław Lubczyk podsumowuje kadencję i planuje działania na przyszłość

Mija Pana czas pracy w Sejmie RP. Proszę ją krótko podsumować.

Szanowni Państwo,

Podsumowując swoją pracę poselską, pragnę podziękować wszystkim tym , którzy mnie wspierali, dzielili się ze mną swoimi troskami i problemami. To godziny spędzone na rozmowach z mieszkańcami nie tylko Szczecinka, ale całego regionu. To liczne godziny dyskusji w mediach, spotkań. Oprócz działalności społecznej, wspierania inicjatyw społecznych, w sejmie pracowałem w trzech komisjach . Komisjach ważnych, których decyzje mają wpływ na życie wielu osób.  Komisja Zdrowia i Komisja Obrony Narodowej.

Sukcesy o jakich warto powiedzieć, to prace w zespole parlamentarnym ds onkologii i ochrony zdrowia . Nasza praca , liczne konsultacje ze specjalistami w dziedzinie onkologii, z konsultantami krajowymi oraz specjalistami z NFZ , doprowadziła min. do wpisania na listy refundowane nowoczesnych leków w leczeniu łagodnego rozrostu  prostaty. Każdy mężczyzna po 40 r.ż  winien zatroszczyć się o badanie w tym kierunku. Ważne jest by zapewnić nowoczesne i efektywne leczenie. Obecnie takie leki znalazły się na listach. Dodatkowo , co warto podkreślić  wprowadziliśmy rozwiązanie, mające na celu szybką prewencję u kobiet które mają gen który może być prognostykiem nowotworu raka piersi czy raka  jajników. We wczesnym wykryciu i poddaniu się operacji pozwala to na całkowite wyleczenie. W Polsce cały czas zbyt późno diagnozuje się i podejmuje leczenie w kierunku raka. Sytuacja oczywiście jest złożona., jednak jednym z powodów są duże koszty operacji, jakie pacjent musi ponieść. Poddanie się operacji, która do momentu wprowadzenia naszego rozwiązania była pełnopłatna, nie mogły się poddać wszystkie zainteresowane  pacjentki, ze względów ekonomicznych. Obecnie, operacja jest refundowana ze środków NFZ. To pozwala na szerokie działanie i zwiększenie ilości osób  którym można uratować życie. Co ważne , w przypadku zabiegów w późniejszym czasie , procedury leczenia się wydłużają i stają drogie nie tylko dla Państwa ale co ważniejsze dla Pacjentów którzy i tak się borykają z utrata zdrowia. Takie efekty udało się uzyskać, ponieważ w naszej pracy nie było polityki. W komisji spotykaliśmy się z różnych ugrupowań, natomiast praca była merytoryczna, poza partyjnymi interesami i demagogią. 

W drugiej komisji obrony narodowej pracowałem nad powstawianiem Wojsk Obrony Terytorialnej. Co do sprawy i zasadności istnienia jest to bardzo sprawa dla obronności naszego Kraju. Chociaż nie zgadzam się co do formy w jakiej ta formacja ma działać, takie wojska powinny powstawać. Są Taka formacja jest z zasady potrzebna. Pracując w komisji, jako porucznik Wojska Polskiego szybko znalazłem wspólny język i porozumienie z Panem posłem Jachem, który będąc oficerem stacjonował w Szczecinku. Czyniliśmy  wspólnie wysiłki, lobbując by żeby przynajmniej jeden batalion Obrony Terytorialnej stacjonował w powiecie Szczecineckim . Wiąże się nie tylko z bezpieczeństwem ale również z czynnikiem ekonomicznym dla naszego regionu. Powstanie takiej bazy będzie motorem dla zaawansowanych inwestycji, pracy dla osób, wojskowych i firm kooperujących . Przyszłość pokaże , czy będzie to możliwe.

Obecnie startuje Pan z listy PSL Koalicja Polska? Dlaczego?

Obdarzyli mnie Państwo zaufaniem, gdy głosowali Państwo na mnie z listy Nowoczesnej. Szanując głosy tych który to zrobili, do końca kadencji pozostałem członkiem Nowoczesnej. Jednak ponieważ forma jaką przybiera obecnie nurt programowy partii nie pozwala mi na utożsamianie się z tymi zasadami. Podobnie jak w przypadku Platformy obywatelskiej, całość skręca ku lewicy, angażując się w sprawy światopoglądowe i oczekując od członków jednomyślności w tej materii. Z wieloma poglądami się nie zgadzam stąd klub PSL - miejsce które gdzie można być w  zgodzie ze samym sobą, gdzie ludzie którzy tworzą partię patrzą na pracę u podstaw i konkretne rozwiązania np. w dziedzinie zdrowia czy ulepszeń dla przedsiębiorców , a nie na slogany. Posłużę się dwoma przykładami. Pierwszy to przedsiębiorcy. Sam nim jestem i wiem jakim dużym obciążeniem jest ciągle szybująca w górę stawka na ubezpieczenie społeczne. Stanowi to znaczącą część przychodów przedsiębiorcy. Niezależnie od tego ile ma przychodu , stawka zawsze jest taka sama. Musimy zdawać sobie sprawę , że wiele  zachodu kosztuje , by zapracować najpierw na opłaty , wynagrodzenia pracowników,  podatki, koszty by na końcu zarobić coś dla siebie. Nikogo nie interesuje, czy jest to przedsiębiorca początkujący, czy ma jakieś dochody czy nie, czy ma dobry miesiąc czy nie, czy jego klienci mu zapłacili. Najważniejsze że ma zapłacić obowiązkową składkę. Dlatego popieram pomysł dobrowolności ubezpieczenia dla przedsiębiorców. ZUS powinien być dobrowolny. Małe przedsiębiorstwa stanowią trzon Polskiej gospodarki i to one  wypracowują znaczną część polskiego PKB. Zamiast tłumić ich rozwój musimy pomóc im się rozwijać. Druga rzecz- w programie PSL KP Dodatkowo nie wyrzekają się swoich przekonań religijnych. To mi bardzo odpowiada . Mam swoje wartości . Jestem hadeckim liberałem, co oznacza że jestem chrześcijańskim demokratom wyznającym wartości chrześcijańskie. A ta część liberalna dotyczy sfery gospodarczej. Są wartości niezmienne i nienaruszalne tj. np. rodzina . Tu trzeba stać na straży podstaw. Ważna test tolerancja , akceptacja ale wartości podstawowe są niezmienne. Dodatkowo jest potrzeba by odrzucić populistyczne hasła i skrajności i skupić się na pracy dla Polski . Centrum łączy wszystkich którzy chcą pracować . Osobiście uważam, że starszą rzeczą dla narodu jest podział społeczeństwa przez poglądy polityczne. Rodziny nie chcą siadać do wspólnego posiłku , bo mają inne sympatie polityczne. Powstają kłótnie prowadzące do zrywania kontaktów prowadzące do autentycznej nienawiści. To jest niebezpieczna sytuacja osłabiania społeczeństwa polskiego. Musimy być silnym, jednomyślnym narodem a nie słabym i skłóconym wewnętrznie .

Dlatego trzeba nad tym pracować. To, o czym mówił na swojej konwencji Pan Douglas o nt eutanazji, adopcji dzieci przez pary homoseksulane, czy usunięcia tak ważnych dla świadomości narodowej i historycznej tekstów jak Bogurodzica czy fragmenty Biblii jest szokująca. Teksty które kształtują osobowość Polaków. Dodatkowo Pan Douglas kwituje to stwierdzeniem, że on tych dzieł nie zna, a jako dobry kierunek wskazuje Szekspira. Na marginesie tylko pragnę wspomnieć, że dzieło Romeo i Julia są w kanonie lektur. Takie stwierdzenia są trudne do przyjęcia. To jest partia ścigająca na zagrania pod publikę się z lewicą i Partią Pana Biedronia. Dlatego jestem centrystą . Taka polityka powinna być. Polityka centrowa, merytoryczna i wyważona. Żadna ze skrajność  nie ma pełnego oglądu na sprawy polityczne. Przykładem mogą być Niemcy gdzie Hadecja rządzi już od wielu lat, a Bawaria jest jednym z najbogatszych regionów europy, czy też w krajach skandynawskich gdzie rządzi centrolewica. Żaden skrajny pogląd nie jest w polityce dobry. Spójrzmy na nacjonalnistów w Polsce. Do czego to doprowadza?- do bicia ludzi na ulicach i kopania słabszych. Ludzie którzy idą pod transparentami z hasłem Bóg-Honor-Ojczyzna, zachowują się jak zwykli bandyci, którzy powinni być za swoje czyny karani. Z drugiej strony jest skrajny liberalizm gdzie wszystko można, na wszystko jest tolerancja i panuje brak zasad. A jeżeli myślisz inaczej i wyrażasz osobne poglądy to jesteś wrogiem. 

Jeżeli wyborcy zdecydują się Pana  wybrać na kolejną kadencję, jakie pomysły chce Pan wdrożyć?

Już jako doświadczony poseł, mogę zapewnić Państwa o swojej pracy nad programem  profilaktyki i badania dzieci w szkole w wieku szkolnym. „Szkoła w Gabinecie”.  Program który został wpisany do programu PSL. Łatwe i proste  do zrealizowania zadanie, tak by żeby szkoła podpisywała kontrakt z gabinetami w danej gminie, czy poszczególnych miejscowościach. Opieka stomatologiczna w dużej części jest sprywatyzowana. Gabinety  mają podpisane stosowne umowy z NFZ. Wyposażenie gabinetów w miastach jest zdecydowanie na najwyższym poziomie pod względem  diagnostyki. Zazwyczaj wyposażone w nowoczesny sprzęt, przy pełnej obsłudze kadrowej. Program który jest alternatywą do programu PISowskiego , zakładającego, że  w każdej szkole musi być gabinet .  Obecnie otworzenie gabinetu w szkole, ze względów sanitarnych, i kosztowych jest prawie niemożliwe. Same otworzenie gabinetu to koszt 300-400 tyś pln plus przebudowa infrastruktury. Dodatkowo w takim gabinecie pracował by jeden lekarz. Oczywistym jest fakt, że gabinet przyjmowałby uczniów w czasie roku szkolnego. W przedstawionym przeze mnie projekcie, mamy dostęp do opieki zdrowotnej cały rok, również w dni wolne , ferie i wakacje. Dodatkowo pozwoli to na systematyczne odwiedziny u lekarza i kontynuację procesu leczenia. Cały czas dziecko będzie zaopiekowane.  Ale doskonale sobie zdajemy sprawę , czego nie chcieli słychać posłowie partii rządzącej ostatnie  3 lata.  Powstał program dentobusów który generuje ogromne koszty utrzymania , a efektywność tego rozwiązania jest znikoma. Nie może być to rozwiązanie dla wybranych lub do tych którzy będą mieli szczęście i uda się dostać na badania do takiego dentobusu. Jako lekarz, widzę dodatkowo niebezpieczeństwo polegające na zbyt pobieżną diagnozą lub prewencją. Jeżeli podzielimy ilość uczniów przypadających na jeden dentobus, okaże się, że stomatolog ma tylko kilkanaście minut na jedno dziecko. Nie wolno tak podchodzić do leczenia zębów młodych ludzi. Diagnostyka musi być pełna, dokładna a leczenie bez pośpiechu ale skuteczne.

Na koniec, zachęcam i apeluję do Wszystkich z Państwa którzy mogą wziąć udział w Wyborach 13 października. Idźmy do wyborów i zacznijmy naprawdę zmieniać jakość naszego życia i obraz Polski. Wybierajmy oceniając samodzielnie . Wybierajmy mądrze.

 


komentarz(3)

kalkulatorkalkulator

18 1

"To godziny spędzone na rozmowach z mieszkańcami nie tylko Szczecinka, ale całego regionu. To liczne godziny dyskusji w mediach, spotkań."

Zrozumiałbym, gdyby te "liczne godziny" tłumaczyły tygodniową, czy nawet miesięczną kadencję, ale jak po 4 latach pracy słyszę o "przepracowanych godzinach", a nie dniach czy tygodniach spędzonych na dyskusjach z mieszkańcami, to mnie szlag trafia. 09:42, 07.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Wyborca Wyborca

5 1

Panie Lubczyk kończ Pan wstydu oszczędż! 20:32, 07.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EwaEwa

4 0

Do redakcji: zawartość merytoryczna tekstu - nie moja bajka. Ale te błędy ortograficzne! Niedopuszczalne.Wstyd. 21:05, 07.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%