Zamknij

Co to jest pellet i jaki wybrać?

22:01, 08.08.2022 . Aktualizacja: 22:02, 08.08.2022
Skomentuj

W projektach domów jednorodzinnych wskazywany jest z reguł sposób ogrzewania budynku. Około 3 miliony pieców zainstalowanych w domach jednorodzinnych Polsce wykorzystuje do tego celu paliwa stałe, głównie węgiel. Lepszym wyborem może być jednak kocioł na pellet. Ten rodzaj opału staje się coraz popularniejszy, ale przy jego zakupie należy zwrócić uwagę na jego jakość, a nie tylko na cenę. Jak więc rozpoznać pellet o wysokim potencjale energetycznym?

Co to jest pellet?

Pellet jest paliwem stałym, które produkuje się ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych, czyli wiórów, zrębków i trocin. Ma on postać granulatu i cechuje się wartością opałową taką, jak drewno, niską wilgotnością oraz niewielką ilością popiołu po spaleniu. Pellet to czyste i wygodne paliwo do kominków oraz pieców i kotłów. Charakteryzuje się dobrą kalorycznością, a z jednej tony spalonego opału pozostaje około sześciu kilogramów popiołu. Na dodatek powstały popiół ma wysoką wartość, ponieważ jest bogaty w niepalne związki mineralne.

W Europie ten rodzaj opału jest niezwykle popularny, natomiast w Polsce cieszy się z roku na rok coraz większą aprobatą. Duże znaczenie w tej kwestii ma fakt, że należy on do odnawialnych źródeł energii, jest tani i cechuje się dobrymi właściwościami. Ponadto bardzo łatwo się go przechowuje. Producenci najczęściej pakują go w worki 15-kilogramowe, aby łatwiej było je transportować i ładować opał do urządzenia. Co istotne, pellet nie ulega samozapłonowi, dzięki czemu jest bezpieczny i może być składowany w garażach, komórkach, czy też pod wiatami. Jego dodatkową zaletą jest to, że nie wchłania wilgoci.

Jak wybrać pellet dobrej jakości?

Ze względu na rosnącą popularność kotłów z podajnikiem na pellet, opał ten proponowany jest przez wielu producentów oraz importerów. Wybór jest więc bardzo duży i dlatego też pojawia się pytanie, jaki będzie najlepszy. Dobrej jakości opał tego rodzaju charakteryzuje się wysoką wydajnością, co przekłada się na jego mniejsze zużycie i tym samym niższe koszty ogrzewania. Świetnym przykładem takiego produktu jest https://www.bricoman.pl/marki/sek-pol/pellet-premium-sek-pol-15-kg-16-9-mj-20337051.html.

Tego typu pellet bardzo dobrze się spala, nie powoduje awarii kotła i jest przyjazny środowisku, ponieważ emituje on dym o neutralnym zapachu i bez dodatków chemicznych. Podczas zakupu paliwa do ogrzewania domu warto zwrócić w pierwszej kolejności na jego normy jakościowe. Powinien on odznaczać się następującymi parametrami:

  • średnica 6-8 mm,
  • kaloryczność na poziomie minimum 16,5%,
  • wilgotność niższa niż 10%,
  • gęstość na poziomie 600-750 kg/m3,
  • minimalna wartość opałowa 4,6 kWh/kg,
  • zawartość popiołu poniżej 0,7%,
  • zawartość dodatków maksymalnie 2%.

Każdy producent pelletu powinien dostarczać niezbędne informacje kupującemu, aby ten mógł porównać go z przedstawionymi powyżej normami.

Jakie są rodzaje pelletu?

Pellet może być produkowany nie tylko z odpadów drzewnych, ale także z naturalnych, jak na przykład słomy zbóż. Bez względu na rodzaj tego opału, za każdym razem dochodzi do sprasowania surowca i formowania granulatu w postaci drobnych wałeczków. Czym różnią się poszczególne rodzaje tego paliwa stałego?

Pellet z drzew iglastych

Do produkcji tego pelletu wykorzystuje się trociny drzew iglastych, na przykład sosny. Charakteryzuje się on jasnym kolorem, przyjemnym zapachem i zwartą strukturą. Bardzo często nie dodaje się do niego substancji wiążących, ponieważ w granulacie znajduje się duża ilość żywicy. Jest to wysokokaloryczny produkt, który świetnie sprawdza się, jako główne źródło energii.

Pellet z drzew liściastych

Pellet z drzew liściastych powstaje podczas obróbki takich drzew jak buk czy dąb. Jest on ciemniejszy od wyżej wymienionego i nie ma tak mocno wyczuwalnej woni żywicy. Charakteryzuje go także mniejsza wartość opałowa, ale doskonale sprawdzi się przy paleniu w kominkach. Pellet dębowo bukowy, który można kupić na https://www.bricoman.pl/marki/sek-pol/pellet-debowo-bukowy-20541703.html dłużej utrzymuje ciepło, co powoduje, że jest on bardzo dobrym wyborem podczas długich i mroźnych dni.

Agropellet

Jest to jeden z najmniej popularnych produktów. Powstaje on z odpadów leśnych oraz rolnych. Biomasa uzyskiwana jest między innymi z ziaren zbóż oraz ich łodyg, siana oraz różnych części roślin uprawnych. Co istotne, po spaleniu pozostaje znacznie więcej popiołu, przez co trudniej utrzymać piec w czystości.

Pellet z łusek słonecznika

Pellet tego rodzaju powstaje podczas prasowania pod wysokim ciśnieniem suchych łusek i łodyg słonecznika. Podobnie jak agropellet jest tanim źródłem opału, dlatego też jest wybierany jako zamiennik wysokoenergetycznego pelletu z drzew iglastych i liściastych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

JakitakuJakitaku

1 0

Ten kto pisał tą treść chyba nie miał kontaktu z pelletem. Zdanie, że pellet nie wchłania wilgoci jest nieprawdą. Autorze polej wodą pellet (bez dodatków kleju) w pojemniku a przekonasz się po chwili co z nim się stanie. 13:17, 09.08.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MarkjfMarkjf

1 0

*%#)!& artykuł pisany bez jakiejkolwiek wiedzy o produkcji pelletu 00:52, 10.08.2022


SnikiSniki

0 0

Masz rację Baran to pisał... 16:46, 14.08.2022


reo
0%