Zamknij

Planujesz budowę domu? Zobacz na co się przygotować

14:16, 24.06.2022 . Aktualizacja: 14:16, 24.06.2022
Skomentuj

Budowa domu, szczególnie jeżeli jest realizowana systemem gospodarczym, generuje znaczne ilości gruzu. Zaczyna on powstawać już podczas prac murarskich i tworzy się niemal do zakończenia budowy. Przed zaplanowaniem prac budowlanych trzeba to przewidzieć i zorganizować odpowiednie zagospodarowanie powstającego gruzu na bieżąco, aby uniknąć zbędnego nieporządku. Jak to zrobić?

Wykorzystanie gruzu podczas budowy

Gruz zaczyna powstawać już po wylaniu fundamentów, w chwili rozpoczęcia wznoszenia ścian domu. Cegły i pustaki kruszą się i odrzucane są na hałdę jako bezużyteczne. Czy jednak na pewno zupełnie bezużyteczne? Otóż nie. Gruz betonowy i ceramiczny jest bardzo dobrym materiałem do utwardzenia podłoża, po którym samochody dowożą elementy i akcesoria potrzebne na budowie. Utwardzenie jest bardzo istotne zwłaszcza tam, gdzie podłoże ma gliniasty charakter i łatwo tworzą się w nim koleiny, które utrudniają, a niekiedy nawet uniemożliwiają dojazd do placu budowy.

Gruz nadaje się też jako surowiec na podbudowę pod kostkę brukową. Dodatkowe utwardzenie zapobiegnie zapadaniu się kostki. Wykonując podjazd do garażu, gruz wysypuje się wprost na grunt, ubija się go za pomocą walca, a następnie na nim kładzie się właściwą podbudowę z suchego betonu. Można również wykorzystać gruz do wykładania ścieżek w urządzanym przy domu ogrodzie, formowania skalniaka, skarp, kaskad, itp. Przy gliniastym podłożu warto także wykonać drenaż – wykopać głęboki dół i wypełnić go gruzem; będzie tam odprowadzana deszczówka z rynien.

Gdy wciąż jest za dużo gruzu

Mimo zagospodarowania gruzu na zabudowywanej właśnie działce powstaje go często znacznie więcej, niż jest możliwości jego wykorzystania. Pozostały gruz musi być bezwarunkowo usunięty. Po pierwsze, zaleganie go na posesji stwarza różnorakie zagrożenia dla pracujących tam ludzi. Po drugie, przechowywanie gruzu, nawet na własnej działce, jest zabronione, jeżeli nie jest on umieszczony w specjalnych pojemnikach. Po trzecie, gruz zwyczajnie zajmuje miejsce, które można zagospodarować zgodnie z przeznaczeniem; jest to odczuwalne szczególnie na działce o niewielkiej powierzchni. Z tych wszystkich powodów, rozpoczynając budowę domu, należy zapewnić sukcesywny wywóz gruzu.

Można wywozić gruz z placu budowy we własnym zakresie. Praktyka wykazuje jednak, że ten sposób jest bardzo rzadko stosowany ze względu na brak możliwości technicznych – potrzebny jest odpowiedni pojazd, sprzęt do ładowania, a także umówione miejsce i czas rozładowania. Operacja ta jest skomplikowana i czasochłonna. Ponadto w gruzie mogą się znaleźć, mniej lub bardziej przypadkowo, elementy, które znaleźć się w nim nie powinny.

Jedynym rozsądnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wynajęcie kontenera od specjalistycznej firmy, świadczącej usługi wywozu gruzu i odpadów budowlanych. Firmy te dysponują wszelkimi wymaganymi zezwoleniami na przewóz, przeładunek i utylizację gruzu i odpadów. Wywóz odbywa się całkowicie legalnie, a gruz zostaje przewieziony do miejsca, w którym zostanie poddany recyklingowi i będzie można uzyskać z niego pełnowartościowy materiał budowlany.

Jak zorganizować wywóz gruzu i odpadów budowlanych?

W każdym większym mieście funkcjonuje zazwyczaj kilka firm, zajmujących się profesjonalnym wywozem śmieci i gruzu. Mają one swoje strony internetowe, gdzie podane są możliwości kontaktu; najczęściej jest to telefon, e-mail lub formularz interaktywny. Jedną z takich firm jest ALIBABA. Na stronie gruz-alibaba.pl można złożyć zamówienie usługi wywozu. Należy podać, oprócz danych osobowych i adresowych, jaki kontener na gruz jest potrzebny i w jakim terminie. Firma udostępni kontener i podstawi go w wyznaczone miejsce. Po napełnieniu wystarczy powiadomienie telefoniczne, a kontener zostanie odebrany. Jeżeli jest taka potrzeba, na miejsce pełnego może być podstawiony pusty.

Kontener na gruz musi być ustawiony w takim miejscu, aby nie tarasował drogi publicznej lub ewakuacyjnej. Powinien też stać na podłożu twardym, aby nie zapadał się pod ciężarem własnym i załadowanego gruzu. Konieczne jest też zadbanie o prawidłowe umieszczenie gruzu w kontenerze. Nie należy ładować zbyt dużych fragmentów, które uniemożliwiają efektywne wykorzystanie miejsca. Kontener nie może być też przeładowany, gruz nie może wystawać ponad jego burty. Kierowca, który stwierdzi, że kontener jest niewłaściwie zapełniony, ma prawo odmówić wykonania usługi.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

MarianMarian

0 0

Jak kostka brukowa to polecam Bruk-Bet mają kostkę naprawdę dobrej jakości i łatwo się z nią pracuje, bo nie ma żadnych niespodzianek podczas pracy z tym materiałem 13:58, 20.07.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

lokoloko

0 0

no oni bardzo dobre mają i płyty tez w sumie 11:50, 28.07.2022


UrekUrek

0 0

Nie tylko kostkę mają dobrą, ja postawiłem na płyty i sobie cenię! 21:23, 08.08.2022


reo

MiltonMilton

0 0

Jeśli natomiast szukacie sprawdzonego ogrzewania to polecam pompy ciepła od firmy Fonko. Są doskonałym rozwiązaniem do każdego domu. 13:22, 01.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%