Zamknij

Zespół FAS

09:45, 21.05.2022 . Aktualizacja: 09:51, 21.05.2022
Skomentuj

Zespół FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy, to stan występujący u dziecka w sytuacji, gdy jego mama w okresie ciąży spożywała alkohol. Do ważnych objawów FAS należą zmiany w wyglądzie dziecka, zaburzenia fizyczne i psychiczne, a także różne wady rozwojowe. Niestety zespół FAS nie jest możliwy do wyleczenia, a zdiagnozować go można już po urodzeniu dziecka.

Objawy zespołu FAS

Płodowy zespół alkoholowy występuje u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży. Nie ma jednak dokładnych danych, dotyczących konkretnej ilości alkoholu, który powoduje te zaburzenia. Uznaje się, że nawet śladowe ilości etanolu mogą powodować problemy u dziecka. Właśnie dlatego tak ważne jest unikanie alkoholu w ciąży. Do najważniejszych objawów zespołu FAS można zakwalifikować:

  • charakterystyczne cechy fizyczne takie jak: niewielki obwód głowy, płaski nos, szeroki rozstaw oczu, wąska górna warga, rozszczep podniebienia, niewielkiej wielkości zęby, a czasami także różnego rodzaju deformacje kostno-stawowe oraz narządów wewnętrznych i organów płciowych,
  • cechy poznawczo-rozwojowe: niski iloraz inteligencji, opóźnienie umysłowe, problemy z nauką i koncentracją, brak zdolności do odróżnienia świata realnego od wyobrażonego, a także nadpobudliwość lub zachowania agresywne,
  • skłonność do popadania w nałogi, w tym także alkoholizm, a także w depresję.

Warto zaznaczyć, że nasilenie wyżej opisywanych objawów jest różne, a tym samym niektóre dzieci doświadczają bardziej wyraźnych symptomów niż inne. 

Zespół FAS u osób dorosłych

Diagnoza alkoholowego zespołu płodowego najczęściej stawiana jest w dzieciństwie, chociaż zwykle już po urodzeniu specjaliści są w stanie stwierdzić, czy to zaburzenie jest obecne u dziecka. Zespół FAS wpływa nie tylko na funkcjonowanie noworodków, czy dzieci w wieku szkolnym, ale również osób dorosłych. Zespół ten daje charakterystyczne objawy fizyczne i umysłowe, a tym samym dorosłe osoby są narażone na problemy z akceptacją społeczną, trudności z koncentracją i nauką, gorsze wyniki w pracy, a nawet upośledzenie umysłowe oraz agresję i popadanie w nałogi. Niestety statystyki wykazują, że dorośli z zespołem FAS stosunkowo często mają problemy prawne, trafiają do aresztu, a także mają trudności z utrzymaniem się w stałym miejscu pracy. Takie osoby często nie potrafią poradzić sobie z samodzielnym życiem i wykonywaniem codziennych czynności. 

Jak wygląda leczenie osób z zespołem FAS?

Nie ma możliwości całkowitego wyleczenia zespołu FAS, ponieważ powstaje on jeszcze w życiu płodowym dziecka. Dobrze jednak zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje szansa na zmniejszenie objawów, a także umożliwienie osobie z FAS stosunkowo korzystnego funkcjonowania. Najlepszym rozwiązaniem jest zdiagnozowanie tego zaburzenia przed ukończeniem 6 roku życia przez dziecko i rozpoczęcie terapii. W rozwiązaniu problemu pomoże psycholog online, który zaproponuje kompleksową terapię i zadba o psychoedukację dziecka. Przykładowo niektóre osoby z FAS decydują się na kradzieże, ponieważ nie rozumieją poczucia własności. W tym świetnie pomoże wykwalifikowany specjalista i wytłumaczy dziecku, dlaczego nie należy zabierać rzeczy przynależnych do innych ludzi. Dodatkowo terapeuta może pomóc matce dziecka wyjść z uzależnienia, jeśli wpadła ona w alkoholizm. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%