Zamknij

Jak powstaje trawa z rolki?

20:35, 25.01.2022 . Aktualizacja: 20:35, 25.01.2022
Skomentuj

Założenie pięknego trawnika, choć z pozoru wydaje się być proste, w rzeczywistości okazuje się być bardzo czasochłonne. Nie wystarczy bowiem jedynie wysiać trawę. Przed tym należy odpowiednio zadbać o podłoże, następnie pielęgnować zasiane nasiona i wyrastające, delikatne źdźbła trawy. Mniej skomplikowaną alternatywą dla wysiewu naturalnego trawnika jest trawa z rolki z rozwiniętym systemem korzeniowym. Jak powstaje tego rodzaju trawa?

Proces powstawania trawy z rolki krok po kroku

Najlepszym sposobem na natychmiastowe uzyskanie idealnie zielonego, gęstego trawnika w ogrodzie jest trawa z rolki. Zanim jednak będzie mogła ona zostać ułożona w miejscu swojego przeznaczenia, musi najpierw być wyhodowana. Produkcja trawy z rolki jest procesem długotrwałym i wieloetapowym.

  • Precyzyjne dobranie odpowiednich odmian trawy

Pierwszym etapem tworzenia trawy z rolki jest dokładne wyselekcjonowanie nasion różnych gatunków i stworzenie z nich mieszanki do wysiania. Przeznaczone na gotowe trawniki odmiany muszą charakteryzować się przede wszystkim wysoką odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, w tym zróżnicowane wysokości temperatur oraz mniej lub bardziej intensywne opady.

Zastosowanie różnego rodzaju mieszanek nasion odpowiednich dla danego przeznaczenia sprawi ponadto, że trawa będzie nie tylko odporna na trudne warunki pogodowe, ale też odporna na choroby oraz wytrzymała na intensywną eksploatację i deptanie (np. trawa sportowa).

  • Przygotowanie gruntu

Hodowla trawy z rolki może odbywać się w dwojaki sposób: w gruncie lub na folii. Niezależnie jednak od wybranej metody powierzchnia pod hodowlę powinna spełniać kilka określonych warunków. Przede wszystkim musi być maksymalnie płaska, by zasiana mieszanka i nawozy nie spłynęły razem z wodą. W przypadku trawy sianej na gruncie konieczne jest przygotowanie ziemi tak, by nie posiadała w sobie żadnych, nawet najmniejszych kamieni.

  • Wysiew nasion i pielęgnacja trawnika

Po wybraniu i przygotowaniu podłoża przechodzi się do wysiewu trawy. Proces wysiewu i hodowli trwa zazwyczaj od trzech miesięcy do około półtora roku. Przez ten czas trawa jest regularnie nawadniana, nawożona i koszona. Stosuje się tu starannie skomponowane mieszanki nawozów wpływające na prawidłowy rozwój korzeni i wzrost trawy. W efekcie uzyskuje się idealnie zieloną, gęstą, wolną od chorób i chwastów trawę z rolki.

  • Zbiór trawy i formowanie rolek

Trawę odcina się od gruntu lub folii przy pomocy specjalistycznych maszyn. Tak zebrana zostaje następnie pocięta na pasy i zwinięta w rolki. Teraz jest gotowa do tego, by trafić do miejsca swojego przeznaczenia. Po jej rozłożeniu od razu cieszyć się można efektownym, wysokiej jakości trawnikiem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%