Zamknij

Jak łączyć witaminy i minerały?

14:54, 23.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:12, 28.12.2021

Wchłanianie składników mineralnych oraz witamin, stanowi reakcję o charakterze łańcuchowym - jeżeli w diecie brak jest choćby jednego istotnego elementu, spadkowi ulega wchłanialność pozostałych. Warto więc dokładnie wiedzieć, jak połączyć minerały i witaminy, aby poprawie uległo ich wzajemne przyswajanie.

Jaką rolę pełnią witaminy i minerały w naszym organizmie?

Obecność witamin i minerałów http://ukryteterapie.pl w naszym organizmie, niezbędna jest do właściwej pracy całego ustroju. Witaminy i minerały, zaliczane są do odżywczych składników i mogą zapewniać właściwe funkcjonowanie. Ciągłe branie witamin oraz minerałów z zewnątrz, czyli w egzogenny sposób, jest wynikiem braku zdolności ludzkiego organizmu do ich samodzielnego wytworzenia. Co bardzo ciekawe, taką zdolność, posiada większość organizmów zwierzęcych. Wyjątek stanowi tutaj witamina D, którą w niewielkich ilościach nasz organizm, może wyprodukować samodzielnie, dzięki promieniowaniu słonecznemu. Jeśli w organizmie, obecna jest nadmierna ilość witamin, wówczas mamy do czynienia z hiperwitaminozą. Sytuacja odwrotna, czyli niedobór witamin, albo zupełny ich brak, to tak zwana awitaminoza. Bardzo istotne pozostaje to, żeby każda spośród witamin i minerałów utrzymywała się ciągle na stałym poziomie w ludzkim organizmie.

Jak można podzielić witaminy oraz minerały?

Witaminy, które rozpuszczają się w tłuszczach

Wśród witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach, wymienić trzeba witaminy, takie jak: A, D, E, K. Ich branie ma sens, kiedy połączymy je z odpowiednimi tłuszczami. Co to oznacza dla nas w praktyce? Jeśli przykładowo przygotowujemy surówkę z marchewki idealnie będzie, jeśli dodamy do niej kilka kropel oliwy z oliwek. Witaminy należące do wymienionej grupy, bardzo dobrze się ze sobą łączą. Poza tym witaminę D, należy łączyć z witaminą C, jak i wapniem. Wchłanianie witaminy słońca, poprawi również witamina B6. Jeśli chodzi o witaminę E, pamiętajmy, żeby nie łączyć jej z lekami na przeczyszczenie i środkami hormonalnymi. Poza tym, witaminę E, warto spożywać z selenem, gdyż razem wykazują skuteczniejsze działanie, aniżeli osobno, a witaminę A łączmy z cynkiem.

Doskonale znaną nam witaminę C, warto jest łączyć z witaminami z grupy B. Pamiętajmy, żeby nie łączyć jej z warzywami, które mają w swoim składzie askorbinazę. Askorbinaza jest enzymem odpowiedzialnym za rozkład wymienionej witaminy, w dużych ilościach można ją znaleźć w zielonych ogórkach. Zatem zjedzenie kanapki z ogórkiem i pomidorem, niekoniecznie stanowi dobry pomysł. Ponadto, nikotyna wpływa na upośledzenie wchłaniania witaminy C, na co uwagę powinny zwracać osoby palące.

Witaminy z grupy B

Przyswajalność witamin z tejże grupy, wspomaga bardzo dobrze wymieniona powyżej witamina C. Poza tym, na przykład witaminę B12 powinniśmy połączyć z witaminą A oraz potasem, zaś witaminę B6 z cynkiem i magnezem.

Wapń, cynk, żelazo

Będące składnikiem herbaty i kawy związki - taniny, niestety prowadzą do wypłukiwania wymienionych pierwiastków z naszego organizmu. Jeśli zatem mamy kłopoty z niedoborami wapnia, cynku albo żelaza, nie powinniśmy pić tychże napojów. Tak samo działać będą szczawiany, które w nadmiernych ilościach znajdują się w botwince albo w szpinaku, gdyż również wypłukują wapń i żelazo z naszego organizmu. Z czym więc połączyć wapń, cynk i żelazo? Przykładowo z kiszonkami, za sprawą których absorbowanie tychże składników, ulega zwiększeniu o 80 procent.

Selen

Słodycze odpowiedzialne są za upośledzenie wchłaniania selenu, gdyż ten pierwiastek po zetknięciu z cukrem, a tym bardziej prostym, staje się zupełnie bezużyteczny. Dlatego, jeśli stwierdzono u nas niedobory wymienionego pierwiastka, powinniśmy unikać słodyczy. Ponadto, wzmożone niedobory selenu obserwowane są u osób palących - nikotyna hamuje wchłanianie tegoż składnika.

Magnez

Miejmy na uwadze, iż kofeina przyspiesza znacząco wydalanie magnezu z ludzkiego organizmu. Poza tym kwas fitynowy, który w sporych ilościach występuje w kaszy gryczanej albo w otrębach, również nie sprzyja procesowi wchłaniania wymienionego pierwiastka.

Dlaczego niekiedy witaminy i minerały słabo się wchłaniają?

Nierzadko wchłanianie się wybranych witamin, makro- i mikroelementów, ulega osłabieniu z powodów zdrowotnych, przykładowo na skutek nadczynności tarczycy, która objawia się przyspieszonym metabolizmem, dysfunkcjami w trzustce i wątrobie, jak również z powodu brania wybranych substancji i leków, między innymi kortykosteroidów, penicyliny, kodeiny, sulfonamidów czy barbituranów.

Możemy jednak poprawić wchłanianie wybranych witamin, biorąc właściwe zestawy witaminowe, dobierając właściwe posiłki, jak również - jeżeli będzie to możliwe - ograniczając branie wybranych substancji i leków. Znajomość opisywanych powyżej zależności pomiędzy witaminami i minerałami http://www.szkolypolskie.pl/dlaczego-warto-korzystac-z-suplementow-diety/, na pewno pomoże nam w komponowaniu właściwych posiłków. Dzięki tym wiadomościom, zyskujemy także pewność, iż zawarte w nich minerały i witaminy, będą optymalnie wchłaniane przez nasz organizm.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%