Zamknij

Dom na wsi czy mieszkanie w mieście - co jest lepsze?

10:13, 09.05.2021 r. Aktualizacja: 10:13, 09.05.2021
Skomentuj

Z jednej strony kusząca jest wizja sielskiego wypoczynku na zielonej trawie. Z drugiej - ważna jest bliskość wszystkiego, co ważne podczas codzienności. Przed dylematem co jest lepsze - dom czy mieszkanie - stają regularnie setki Polaków planujących zakup nieruchomości.

Pandemia sprawiła, że dylematy te nabrały jeszcze bardziej na znaczeniu. Okazało się bowiem, że trudno wyobrazić sobie codzienność bez kontaktu z naturą. Tymczasem jak to zrealizować w sytuacji, gdy możliwości spacerów były ograniczone?

Dodatkowo bardzo wiele zamieszania na rynku nieruchomości wprowadziły nowe trendy pracownicze. Standardowe postrzeganie zatrudnienia nieco mija. Praca nie musi oznaczać - w przypadku aktywności biurowych - spędzania ośmiu godzin w określonym miejscu. Dzięki możliwościom internetu i innych form komunikacji nic nie stoi na przeszkodzie, by pracować dla firmy z odległego miasta, a czas pracy staje się archaizmem - kluczowa jest z kolei po prostu realizacja określonych zadań. W tym kontekście wizja pracy z własnego ogrodu staje się wyjątkowo ciekawą perspektywą.

Trzeba mieć jednak świadomość, że mieszkanie w mieście wcale nie jest złą opcją. Ma - w porównaniu do domu pod miastem - szereg określonych korzyści. To bliskość wszystkiego, co istotne, łatwość logistyki np. podczas podróży dzieci do szkoły oraz zdecydowanie łatwiejsza codzienność - brak wyzwań np. takich jak odśnieżanie podjazdu przed domem podczas uciążliwej zimy.

Dom kontra mieszkanie a multimedia

Na dylemat dotyczący tego, co jest lepsze - dom czy mieszkanie - warto spojrzeć jeszcze z innej perspektywy. To kwestia dostępności do tego, co zapewnia nam kontakt i rozrywkę.

Zastanawiając się, jaka telewizja będzie optymalna dla domu na wsi, a jaka do mieszkania warto zwrócić uwagę na duże różnice w tym zakresie. Pod miastem niezbędne jest położenie satelity lub - jeśli pozwala na to łącze - sięgnięcie po telewizję internetową. Oczywiście pozostaje jeszcze opcja korzystania z zasobów telewizji naziemnej nadawanej cyfrowo, ale w tym przypadku trzeba mieć świadomość wyraźnych ograniczeń - liczba kanałów będzie zdecydowanie zawężona. W porównaniu z tym mieszkanie daje większe możliwości korzystania z potencjału TV. W dużych miastach można wręcz przebierać w ofertach kablówek, które aktywnie rywalizują ze sobą na atrakcyjne pakiety oraz obniżone ceny.

Internet na wsi a w mieście

Nieco inaczej wygląda infrastruktura, jeśli porównywać dostęp do internetu. Po pierwsze - operatorzy pod tym względem aktywnie działają również na terenach podmiejskich. Widać to np. po ekspansji światłowodu, który kiedyś był domeną tylko dużych miast, a dziś ma zdecydowanie szerszy zasięg obejmujący np. również małe miejscowości. Dodatkowo będąc na wsi, można zamówić internet satelitarny, który bywa dostępny w zaskakująco dobrej cenie i umożliwia stabilne łącze, które w pełni usatysfakcjonuje odbiorców.

Inna opcja jest oczywiście internet mobilny. LTE dostępne jest zarówno poprzez urządzenia mobilne, jak i na kartach dostępnych do uruchomienia w routerze. W sytuacji, gdy w ciągu kilku lat Polska stanie się frontem szybkiego rozwoju w zakresie 5G, spodziewać się można bardzo szybkiej digitalizacji wsi. Jeśli internet 5G dostępny będzie praktycznie wszędzie, a jego prędkość okaże się wyższa niż np. standard dzisiejszych łączy stacjonarnych, możliwości pracy i korzystania z sieci na wsi staną się wyjątkowo szerokie.

W efekcie, zastanawiając się co wybrać - dom czy mieszkanie - należy kierować się przede wszystkim ceną i własnymi predyspozycjami. Kwestia dostępu do multimediów w niedalekiej perspektywie znacząco się wyrówna, a mieszkańcy obu tych wariantów będą w bardzo zbliżonej sytuacji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%