Zamknij

Jak często kalibrować czujnik?

18:24, 15.04.2021 r. Aktualizacja: 18:25, 15.04.2021
Skomentuj

Pytanie dotyczące częstotliwości przeprowadzania kalibracji jest jednym z tych, które pojawia się najczęściej. Interwały kalibracji są wyznaczane przez operatora układu pomiarowego. Zdarza się też, że w danym przedsiębiorstwie funkcjonuje wewnętrzna specyfikacja ponownych kalibracji. Może ona znajdować się np. w instrukcji zarządzania jakością i w takim przypadku staje się głównym i oficjalnym źródłem, na podstawie którego tworzy się harmonogram rekalibracji. Specyfikacja może pojawiać się ponadto w ogólnych normach, takich jak ISO376.

Najważniejsze informacje dotyczące kalibracji

Konieczność wykorzystania urządzenia typu wzmacniacz pomiarowy może być konieczna zarówno przed jak i po wykonaniu każdego istotnego pomiaru. Tego typu kalibrację przeprowadza się np. przy pomiarach w ramach akredytacji oprzyrządowania kalibracyjnego DKD. Innym przykładem są pomiary w ramach certyfikacji silnika pojazdu, które muszą być zgodne z przepisami związanymi z emisją spalin.

Pragmatyczne podejście dyktuje jednak, aby możliwe było wykonanie większej liczby pomiarów lub zastosowanie określonego interwału czasowego między dwiema kalibracjami. Określając długość okresu pomiędzy kolejnymi kalibracjami należy wziąć pod uwagę zarówno kwestie finansowe, jak i czasowe. Z jednej strony uwzględnia się koszty częstszych kalibracji, które mogą być dość wysokie, z drugiej zaś utratę czasu potrzebnego na ich wykonanie. Ustalając interwały nie można zapomnieć o bezużytecznych wynikach, których może dostarczyć wzmacniacz pomiarowy i konieczności powtarzania pomiarów.

Kiedy może pojawić się konieczność częstszej kalibracji?

Czasem mogą także pojawić się zmiany we własnościach pomiarowych, których skutkiem będą spore odchyłki wyników kalibracji pomiędzy jedną a kolejną. Warto zaznaczyć, że praca w niektórych warunkach może wymagać dokonywania częstszych kalibracji. Przykładem jest chociażby praca zmianowa, trudne warunki termiczne, wilgoć czy brud. W takim przypadku, konieczne jest ciągłe śledzenie wyników kalibracji oraz tego w jaki sposób zachowuje się wzmacniacz pomiarowy w długim terminie.

Jeśli warunki są wyjątkowo trudne, mamy do czynienia z wysokimi kosztami i niewiarygodnymi wynikami pomiarów, ponowna kalibracja może być konieczna po 6, a nawet 3 miesiącach. Gdy jednak własności pomiarowe są stabilne, jest duże prawdopodobieństwo, że oprzyrządowanie również takie pozostanie, a tym samym można wydłużyć okres między kolejnymi kalibracjami. Niemniej jednak, szczegółowe informacje kiedy można to zrobić powinny zostać uwzględnione w systemie zarządzania jakością.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%