Zamknij

Remontujesz dom? Rozważ instalację pompy ciepła

09:38, 13.04.2021 r. Aktualizacja: 09:38, 13.04.2021
Skomentuj

Remont domu to doskonała okazja do wymiany przestarzałych urządzeń grzewczych. Warto to zrobić, ponieważ kwestia gospodarki energią cieplną w budynku realnie wpływa na komfort mieszkania, szczególnie w miesiącach zimowych. Coraz więcej uwagi zwraca się na ekologiczne sposoby ogrzewania budynków, dlatego warto rozważyć pompy ciepła.

Dlaczego pompa ciepła?

Instalacje te, choć dopiero zaczynają zdobywać uznanie, przekonały do siebie bezapelacyjnie właścicieli domów, którzy zdecydowali się je zamontować. Pompy ciepła w Gdańsku i na obszarze Kaszub to dziś rozwiązania grzewcze, które zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego - to, co wyróżnia pompy od tradycyjnych sposobów ogrzewania domu, to ekologia. Aby ogrzać budynek, pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii, czyli powietrze, wodę lub ziemię. Nie generują zanieczyszczeń, takich jak popiół, dym z kominów, osad w postaci smogu - problemy te nie istnieją w przypadku technologii, która energię do ogrzania pobiera np. spod powierzchni gruntu. Pozyskiwanie energii, która w przeciwieństwie do gazu, węgla czy drewna kominkowego, jest praktycznie bezpłatna, to, obok względów ekologicznych, kolejny atut tej technologii. Szacuje się, że energia odnawialna, wykorzystywana do ogrzania budynku pompą ciepła, przekłada się na oszczędności kosztów zużycia paliw kopalnych rzędu kilkudziesięciu procent! Z ekonomicznego punktu widzenia, pompy ciepła, które działają na przestrzeni lat, “zwracają” koszty swojego montażu i przynoszą kolejne zyski, odczuwalne dla kieszeni mieszkańców domu.

Jak zamontować pompę ciepła?

Wszystko zależy od tego, który rodzaj pomp wybierzemy. Jeśli pompa pobierać ma energię z ziemi, przy posesji wykonuje się odwierty, którymi będzie biec podziemna instalacja  - głęboko pod ziemią panuje dodatnia temperatura, idealna do tego, aby prawidłowo zachodziły reakcje poboru energii. Jeśli miejsca wokół domu jest wystarczająco dużo, odwierty te mogą - po osiągnięciu optymalnej głębokości - biegnąć poziomo, rozciągając się po całym podziemnym terenie działki. 

Jeśli z kolei w bliskiej odległości od budynku znajduje się studnia czy inny zbiornik wodny, możliwe staje się zainstalowanie pompy wodnej, która jako nośnik wymiany ciepła wykorzystuje nie temperaturę pod gruntem, a temperaturę wody na odpowiedniej głębokości. 

Z kolei bardzo częstym wyborem wśród osób remontujących dom są pompy powietrzne, które ze wszystkich trzech rodzajów uważa się za najmniej inwazyjne. Pompy powietrzne montuje się na elewacji domu bądź w jego bliskiej odległości, na specjalnym podeście. 

Dofinansowanie dla remontujących

Tym, którzy remontują dom i pozbywają się starych instalacji grzewczych, na przeciw wychodzi rządowy program “Czyste Powietrze”. Program zakłada dofinansowanie tych inwestycji, które polegać będą na wymianie przestarzałych źródeł ciepła na te, które będa zgodne z normami jakościowymi w Unii Europejskiej. Pompa ciepła jak najbardziej wpisuje się w założenia programu. Warto zaznaczyć, że z dofinansowania skorzystać mogą, oprócz osób remontujących domy, również właściciele nowo powstających, jeśli tylko zdecydują się na nowoczesne, ekologiczne instalacje grzewcze. A jest o co walczyć, bowiem dofinansowanie może sięgać aż 90% kosztów całej inwestycji. W skład dotacji mogą wchodzić koszty związane z demontażem starej instalacji, co też nie pozostaje bez znaczenia dla portfela. Jeśli dom wymaga wymiany instalacji grzewczej, warto rozważyć nowoczesne rozwiązanie jakim jest pompa ciepła, bo może być to wyśmienita okazja nie tylko do zwrotu pieniędzy za inwestycję, ale też podwyższenia wartości w ten sposób zmodernizowanego budynku. Wielu specjalistów na rynku nieruchomości ocenia taką modernizację jako świetny sposób na wyróżnienie starego budynku spośród wielu podobnych.

Pompy ciepła są nowoczesnym sposobem na ogrzewanie domu. Wspierają dążenia proekologiczne i odciążają kieszeń mieszkańców. Wielość rodzajów pomp sprawia, że łatwo dopasować odpowiednią instalację do poszczególnych warunków i potrzeb. System wsparcia finansowego jest szansą na krok do przodu jeśli chodzi o najlepsze, postępowe urządzenia nawet w wiekowych już budynkach.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%