Zamknij
REKLAMA

Chcesz kupić zabytkowy samochód? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

12:25, 31.10.2019 | a.d
Skomentuj

Popularność klasyków w Polsce z roku na rok coraz bardziej rośnie. Kupują je miłośnicy motoryzacji, w ten sposób realizując swoją pasję, ale też inwestorzy, którzy w ich późniejszej odsprzedaży widzą szanse na pomnożenie kapitału. I Tobie marzy się zabytkowy samochód? Podpowiadamy, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup auta z przeszłością.

Tym, którzy kupują stary pojazd dla własnej satysfakcji, nierzadko zależy, by został on wpisany na ogólnopolską listę zabytków. Warto być jednak świadom, że nie każdy stary samochód zasługuje na miano zabytku. Charakterystyczne żółte tablice rejestracyjne mogą przyozdobić jedynie przynajmniej 25-letni pojazd, należący do modelu, którego produkcja została zaniechana 15 lat temu. Ważne jest też to, co taki egzemplarz skrywa pod maską. Musi spełniać standardy obowiązujące przy produkcji w czasach, w których powstał i mieć co najmniej 75 proc. oryginalnych części.

Gdzie szukać klasyków?

Już teraz powinieneś się nastawić, że szybkie znalezienie wymarzonego klasyka w okazyjnej cenie graniczy wręcz z cudem. Owszem, czasem można wypatrzyć jakąś dobrą okazję, ale biorąc pod uwagę realia, szanse na to są niewielkie.

Poszukiwania powinno się rozpocząć od przejrzenia ogólnotematycznych portali ogłoszeniowych w internecie. Być może uda nam się wypatrzyć ciekawy egzemplarz w sieci. Jeśli szybki przegląd ogłoszeń nie przyniesie sukcesu, lepiej od razu sprawdzić oferty firm, których specjalizacją są właśnie klasyki. Na polskim rynku działają firmy, które wyszykują, kupują i sprowadzają stare samochody, a nawet poddają je renowacji. Więcej informacji na ich temat znaleźć można w internecie.

Najpopularniejsze klasyki w Polsce

W Polsce największą popularnością cieszą się samochody wyprodukowane w czasach PRL-u takie jak Fiaty 125P i 126P, Syreny, Warszawy i Polonezy. Nie brakuje też zwolenników modeli o nieco większych gabarytach, dlatego duże zainteresowanie mają Nysy i Żuki. Sytuacja nieco inaczej wygląda na zachodzie Europy, gdzie pożądane są modele najbardziej luksusowych marek takich jak Ferrari, Porsche, BMW, Bentley czy Jaguar.

Po zakupie klasyka pamiętaj, że tak jak każde inne dopuszczone do ruchu drogowego auto, trzeba go ubezpieczyć. Dobrym rozwiązaniem jest kompleksowy pakiet polis przeznaczony dla zabytkowych samochodów, który uwzględnia obowiązkowe OC i nieobowiązkowe AC. Znajdziesz go tutaj: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© iszczecinek.pl | Prawa zastrzeżone