Zamknij

Kończy Ci się polisa mieszkaniowa? Sprawdź, czy nie przepłacasz

12:44, 29.10.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:44, 29.10.2019

Kupiłeś ubezpieczenie mieszkaniowe razem z kredytem i od tego czasu automatycznie przedłużasz polisę? To powszechny błąd nie tylko kredytobiorców, ale i osób które posiadają nieruchomość nie obciążoną hipoteką. Tymczasem na automatycznym odnawianiu polisy można stracić nawet kilkaset złotych rocznie.

Różny zakres, różna cena

Ceny ubezpieczeń mieszkaniowych zależą od wielu, zróżnicowanych czynników i cyklicznie zmieniają się w zależności od sytuacji na rynku, szkodowości oraz konkurencji wśród ubezpieczycieli. Oznacza to, że nawet jeżeli kilka lat temu zapłaciliśmy za polisę przykładowo 800 zł, teraz może to być sporo mniej. Zmieniając ubezpieczyciela trzeba jednak pamiętać o tym, by nowe ubezpieczenie nieruchomości (więcej tutaj) było co najmniej tak samo dobre jak to, które mieliśmy do tej pory, a ponadto – jeżeli mamy kredyt hipoteczny – akceptował je bank który jest naszym wierzycielem. Dlatego przy zmianie lepiej nie zwracać uwagi wyłącznie na cenę polisy – ta będzie bowiem różna w zależności od warunków ubezpieczenia. Pomimo tych obostrzeń proces zmiany ubezpieczyciela nie jest wcale trudny, a całą operację można wykonać nie wychodząc z domu. Jak zatem wybrać polisę dla naszego domu, czy mieszkania?

Zakres ochrony

Najważniejszy przy zakupie ubezpieczenia mieszkaniowego jest zakres ochrony. Powinniśmy dopasować go do własnych potrzeb określając zagrożenia przed którymi chcemy chronić nasz majątek, definiując jego wartość oraz wskazując tzw. sumę ubezpieczenia, czyli limit odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej za ewentualną szkodę.

Wśród zagrożeń, które mogą zniszczyć naszą nieruchomość należy bez wątpienia zaliczyć różnego typu zdarzenia losowe takie jak pożar, deszcz nawalny, grad, huragan, uderzenie pioruna, upadek drzewa, czy zaleganie śniegu lub lodu, czy przepięcie. Jeżeli nasza nieruchomość położona jest na parterze lub jest to dom – warto rozważyć również ochronę na wypadek powodzi. Siły natury to jednak nie jedyne ryzyka – do zniszczenia budynku może przyczynić się również katastrofa budowlana, czy dewastacja. W przypadku ruchomości trzeba ponadto wziąć pod uwagę ryzyko kradzieży z włamaniem, do których dochodzi zarówno w uboższych jak i bogatszych rejonach Polski.

Po określeniu niebezpieczeństw, które mogą dotknąć nasz dom, czy mieszkanie – warto zastanowić się, które elementy nieruchomości chcemy objąć ochroną. Do wyboru mamy mury, elementy stałe i ruchomości. Mury to po prostu konstrukcja budynku, a elementy stałe to takie elementy wyposażenia, których nie można wymontować bez użycia narzędzi, czyli wszelkie zabudowy, oświetlenie, wyposażenie i armatury łazienkowe itp. Ruchomości to natomiast meble, biżuteria, sprzęt komputerowy, fotograficzny, audiowizualny, a także sportowy.

Na końcu musimy zdecydować o wysokości sumy ubezpieczenia. Będzie ona oczywiście inna dla murów i elementów stałych oraz ruchomości.

Ubezpieczenie domu i mieszkania pod kredyt

Zmieniając ubezpieczenie dla mieszkania, czy domu kupionego na kredyt – trzeba wziąć pod uwagę wymogi banku dotyczące polisy. Dla banków najważniejsze jest ubezpieczenie murów i elementów stałych. Najczęściej to bowiem właśnie te elementy kupujemy z udzielonego przez bank kredytu. Oczywiście ważna też będzie suma ubezpieczenia. Musi być ona na tyle wysoka, by pokryła szkodę całkowitą – np. w sytuacji gdy nasza nieruchomość ulegnie zniszczeniu w wyniku pożaru. Wybierając polisę warto upewnić się ponadto, czy nasz kredytodawca ma jakieś inne, sprecyzowane wymogi dotyczące ubezpieczenia a następnie zweryfikować je z firmą ubezpieczeniową. Bank będzie od nas również wymagał cesji praw z umowy ubezpieczenia. Oznacza to, że w przypadku szkody ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w całości lub części na rzecz cesjonariusza, czyli właśnie banku. W praktyce zawarcie ubezpieczenia z cesją na bank nie jest trudne, ponieważ banki posługują się wzorami umów cesji, z których można skorzystać.

Cena

Dopiero biorąc pod uwagę wszystkie powyższe elementy – powinniśmy zwrócić uwagę na koszt ubezpieczenia mieszkania (sprawdź). Przed zakupem warto porównać stawki i warunki polis w kilku firmach, by otrzymać pełen obraz oferty rynkowej. Warto zwrócić uwagę, że ubezpieczenia domu przez internet mogą mieć bardziej korzystną cenę niż te kupowane u agentów ubezpieczeniowych. Dlatego porównanie ofert warto zacząć pod przeszukania sieci. Poza ceną i warunkami polisy warto zwrócić uwagę również na wiarygodność firmy ubezpieczeniowej, w której chcemy wykupić ubezpieczenie. Warto, by była to silna grupa ubezpieczeniowa zwracająca uwagę na jakość obsługi klientów nie tylko przy zakupie ubezpieczenia, ale również w procesie obsługi posprzedażowej, czyli np. w momencie likwidacji szkody. Mając to wszystko na uwadze możemy spokojnie zawrzeć umowę w nowym miejscu, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na przyjemności zgodnie z naszymi preferencjami. Na pewno każdy z nas chętnie wyda je na wyjście do kina, teatru, nowy element wyposażenia domu, ciekawą książkę lub prezent dla dziecka. Możliwości w tym zakresie są nieograniczone!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%