Zamknij

Jak usunąć stary silikon?

11:38, 20.10.2019 a.d Aktualizacja: 11:38, 20.10.2019
Skomentuj

Lata użytkowania

Stary silikon jest w stanie po latach użytkowania niszczeć. Jest to szczególnie widoczne w momencie gdy połączenia między elementami są narażone na częstą obecność wilgoci. Jest to moment w którym na silikonie pojawiają się charakterystyczne plamki oraz przebarwienia. Oznacza to nic innego jak to, że silikon został zaatakowany przez pleśń. Jest ona nie tylko nie estetyczna, ale także może mieć negatywny wpływ na stan naszego zdrowia. 

Szczególnie nieestetycznie tego typu plamy wyglądają na jasnych kolorach, takich jak biel czy beż. A to one są najczęściej stosowanymi w naszych łazienkach czy kuchniach. 

Jak usunąć silikon

Usuwanie starej warstwy silikonu dokonuje się z reguły za pomocą ostrego narzędzia. Może to być scyzoryk czy nożyk z wymiennymi ostrzami. Stosuje się je również do cięcia płyt gipsowych czy styropianu. Usuwając stary silikon zwróćmy szczególną uwagę na to by nie uszkodzić delikatnej warstwy ceramicznej bądź akrylowej znajdującej się pod silikonem. W ten sposób usuniemy większą część starego silikonu, jednak do usuwania pozostałych resztek będziemy musieli użyć środków chemicznych.

Pomocny może się tutaj okazać aceton, jednak na rynku dostępne są już specjalne preparaty przewidziane do usuwania pozostałości po silikonie. Z reguły są one sprzedawane w formie żeli lub płynów o neutralnym zapachu, dzięki czemu mogą być używane w zamkniętych pomieszczeniach. Kupując produkt, dobrze jest kierować się nie tylko ceną, ale także tym czy jest ono wyposażone w dodatkowy pędzel do nakładania preparatu. 

Przeczytaj również: Jak usunąć silikon z płytek domowym sposobem?

Ponowne nakładanie silikonu

Chcąc by warstwa silikonu była jak najdłużej skuteczne, dobrze jest stosować się do poniższych zaleceń. Przed nałożeniem silikonu, powierzchnie na której ma się on znajdować dobrze jest dokładnie odtłuścić i oczyścić. Możemy tego dokonać poprzez użycie benzyny ekstrakcyjnej, lub wspomnianego wcześniej acetonu. Dobrze przygotowane podłoże pozwoli silikonowi dobrze przylegać do podłoża, co będzie miało istotny wpływ na szczelność połączeń. 

Po nałożeniu odpowiedniej warstwy silikonu jego nadmiar usuńmy przy pomocy specjalnego patyczka, lub dłoni. Jednak przed wykonaniem tego kroku spryskajmy powierzchnie silikonu wodą z mydłem, tak by ułatwić usuwanie nadmiaru preparatu.

Odpowiednie zabezpieczenie i przygotowanie powierzchni pod nałożenie silikonu pozwoli nam doskonale zabezpieczyć daną powierzchnię. Istotnym elementem wyboru preparatu jest to jakimi opiniami cieszy się on wśród fachowców. Bardzo często okazuje się, że lepiej jest zapłacić trochę więcej tylko po to by cieszyć się jakością przez długi czas. Oszczędzanie na materiałach takich jak silikon może być tylko pozorne, ponieważ z czasem może się okazać, że niskiej jakości produkt wymaga od nas ciągłych poprawek i napraw. 

Więcej porad domowych znajdziesz na stronie Domowe-Sposoby.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%