Zamknij

Mieszkanie z przetargu - sposób na tanie lokum

23:21, 13.07.2019 MATERIAŁ PARTNERA Aktualizacja: 06:34, 17.07.2019
Skomentuj Pixabay.com Pixabay.com

Choć wiele osób marzy o własnym mieszkaniu, to patrząc na ceny nieruchomości szybko można stracić zapał do poszukiwania idealnego lokum. Nie ulega bowiem wątpliwości, że są one bardzo wysokie, co zniechęca już na starcie. Na szczęście jest pewien sposób, który umożliwia zakup mieszkania na korzystnych cenowych warunkach! Poznajmy go!

Tanie mieszkanie? Brzmi jak oksymoron, bo przecież słowo “tanie” nie pasuje do “mieszkania”? Jeśli tak sądzimy i nie wierzymy, że kiedykolwiek uda nam się kupić własnego lokum w atrakcyjnej cenie, to powinniśmy porzucić swój pesymizm i zainteresować się przetargami. Organizowane przez różne instytucje - spółdzielnie mieszkaniowe, spółki Skarbu Państwa, urzędy miast i gmin - dają szansę na mieszkanie w atrakcyjnej cenie!

Specjalny rodzaj przetargu - sposób na tanie mieszkanie!

Większości osób przetargi kojarzą z oferowaniem danej rzeczy i sprzedaniem jej temu, kto zaoferuje największą sumę pieniędzy. I tak to faktycznie wygląda w przypadku większości przetargów na mieszkania. Lecz jak się okazuje, są od tej reguły wyjątki. Jeśli bowiem przetarg dotyczy lokalu użytkowego, bardzo często jest tak, że końcowa cena zaproponowana przez oferenta wcale nie jest najważniejsza. Istotniejsze są czynniki pośrednie, na przykład planowany sposób użytkowania lokalu. 

Inna sprawa jest taka, że cena wywoławcza lokali mieszkalnych sprzedawanych w drodze przetargu, jest zazwyczaj niższa od wartości rynkowej podobnych nieruchomości w okolicy. Z miłym zaskoczeniem więc możemy odnotować, że mieszkanie położone w atrakcyjnej lokalizacji, np. w centrum, kosztuje naprawdę mało! Żeby nie było jednak tak słodko, dodajmy łyżkę dziegciu do słoika miodu - takie lokale najczęściej pochodzą z odzysku, czyli po prostu są w kiepskim stanie i wymagają generalnego remontu. 

Czy każdy może przystąpić do przetargu

Wszystko brzmi dobrze, ale mogą pojawić się wątpliwości związane z tym, czy są jakieś wymogi dotyczące brania udziału w takich przetargach. Właściwie tak, choć mowa tu wyłącznie o jednym prostym podziale, który decyduje o tym, czy możemy startować w danym przetargu. 

Omawiane przetargi dzielą się na ograniczone i nieograniczone, a jak sama nazwa wskazuje - te pierwsze są przeznaczone dla określonej grupy (np. dla członków danej spółdzielni mieszkaniowej), a te drugie - dla każdego - oczywiście pod warunkiem spełnienia wymogów formalnych i wpłacenia stosowanego wadium. O tym, jakiego rodzaju jest dany przetarg, dowiemy się już z ogłoszenia.

Wadium

Wadium to podana w regulaminie przetargu kwota, którą musimy uiścić we wskazanym miejscu i terminie. Ile wynosi? To zależy, lecz najczęściej od 2 do 10% ceny wywoławczej nieruchomości. Jeśli chcemy wziąć udział w przetargu, musimy koniecznie ją wpłacić. Jeśli nasza oferta będzie najlepsza i staniemy się posiadaczami mieszkania - wadium zostanie przeznaczone na poczet nabycia nieruchomości. W przypadku, gdy się nie uda, organizator musi zwrócić wpłaconą kwotę wadium. 

Gdzie szukać ogłoszeń o planowanych przetargach?

Naturalnie w instytucjach ogłaszających dany przetarg, czyli w urzędach miasta, gminy, spółdzielni mieszkaniowej itd. Znajdują się one też w innych miejscach, szczególnie w lokalnej prasie, jak i w regionalnych serwisach internetowych (np. Biuletyny Informacji Publicznej). Trzeba jednak przyznać, że takie poszukiwania są dość męczące, ale na szczęście są łatwiejsze sposoby, aby zawsze trzymać rękę na pulsie. Odpowiedzią jest internet, a zwłaszcza serwis Listaprzetargow.pl, gdzie widnieje aktualna baza ogłoszeń przetargów oraz licytacji mieszkań, jak również innych nieruchomości (lokali użytkowych, garaży itp.).

Znajdziemy tu informacje z całej Polski, więc niezależnie od tego, gdzie mieszkamy, zawsze mamy dostęp do tego, co, najbardziej aktualne.

Jak widać, zakup własnego mieszkania nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami, bo liczne przetargi stanowią szansę na zakup nieruchomości po zaskakująco niskiej cenie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%