Zamknij

Kredyt hipoteczny a mieszkaniowy

14:59, 30.04.2019 MATERIAŁ PARTNERA Aktualizacja: 14:59, 30.04.2019
Skomentuj

Kredyt hipoteczny pozwala nam kupić wymarzoną nieruchomość każdemu, kot ma odpowiednią zdolność kredytową, a nie ma wystarczającej ilości pieniędzy. Są jednak różne rodzaje kredytów hipotecznych.

Co to jest kredyt hipoteczny?

Charakterystyczną cechą kredytu hipotecznego jest zabezpieczenie w formie hipoteki ustanowionej na nieruchomości i wpisanej do jej księgi wieczystej. To długoterminowe zobowiązanie celowe, a pieniądze z takiego kredytu możesz wykorzystać wyłącznie w określony we wniosku kredytowym sposób. Najczęściej kredyt taki jest zaciągany na długi okres czasu. Czasami nawet na kilkadziesiąt lat. Najczęściej wedle definicji kredyt zaciąga się na zakup lub utrzymanie prawa własności budynku mieszkalnego, lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, a także ich budowy lub przebudowy, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części, udziału we współwłasności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, który stanowi odrębną nieruchomość lub udział w nieruchomości gruntowej. Sama hipoteka może być obciążona w zakresie prawa do nieruchomości, spółdzielczego prawa do lokalu. Hipoteką można obciążyć też prawo do użytkowania wieczystego oraz jeśli chodzi o dom jednorodzinny.

Rodzaje kredytu

Sam kredyt hipoteczny może jednak przybierać różne formy. Najczęściej mówi się tutaj o kredycie hipotecznym mieszkaniowym, kredycie konsolidacyjnym oraz pożyczce hipotecznej. Najczęściej i najchętniej wykorzystywanym jest pierwszy kredyt mieszkaniowy. Przez to kredyt hipoteczny bywa wręcz utożsamiany z kredytem mieszkaniowym. Tymczasem te terminy oznaczają coś zupełnie innego. W przypadku kredytu mieszkaniowego możemy z jego wykorzystanie zrealizować inwestycje w zakresie zakupu mieszkania, domu jednorodzinnego, garażu czy jeśli chodzi o wykup mieszkania komunalnego. Kredyt hipoteczny można wykorzystać przy sfinansowaniu budowy domu, zakupu działki budowlanej, remontu czy modernizacji lokalu na wynajem. Jak widać to, co różni te dwa zobowiązania to ich przeznaczenie.

Jak wybrać odpowiedni kredyt?

Jak w przypadku każdego zobowiązania bankowego na samym początku należy porównać przynajmniej kilka ofert z różnych banków. Nie zawsze najtańszy kredyt hipoteczny będzie takim w rzeczywistości. Dlatego za każdym razem sprawdźmy całkowity koszt wzięcia kredytu. Samo oprocentowanie kredytu składa się z dwóch wartości. Jednym z nich jest marża banku, które jest ustalana w zależności od wysokości stóp procentowych w Polsce. Drugi czynnik to oprocentowanie kredytu hipotecznego. Te jest zmienne i najczęściej podlega spadkom lub wzrostom co sześć miesięcy. Oprócz tego musimy zwrócić uwagę na inne koszty związane ze spłatą kredytu. Jest to prowizja za udzielenie zobowiązania, opłata za rozpatrzenie wniosku kredytowego, składka na ubezpieczenie kredytu hipotecznego, opłata przygotowawcza oraz opłaty za korzystanie z karencji w spłacie kredytu czy z wakacji kredytowych. Wszystko to musimy wziąć pod uwagę. Różnice między kredytami mogą bowiem wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Dowiedz się więcej: https://inwestujwnieruchomosci.pl/rodzaje-kredytow-hipotecznych/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%