Zamknij

Jak dbać o verticale, by dłużej służyły?

13:16, 02.12.2022 . Aktualizacja: 13:16, 02.12.2022
Skomentuj

Verticale nie muszą się kojarzyć wyłącznie z pomieszczeniami biurowymi, mają bowiem znacznie więcej do zaoferowania. Bardzo łatwo można je wkomponować w niemal każdy wystrój pomieszczenia, choć swoją prostą linią i minimalistycznym wykończeniem najlepiej oddają nowoczesny charakter wystroju. Spośród wszystkich osłon okiennych verticale wyróżnia duża funkcjonalność i uniwersalność, a dodatkową zaletą jest nieskomplikowane sterowanie. Czy verticale wymagają jakiejś specjalnej pielęgnacji czy specjalistycznego czyszczenia?

Funkcjonalność verticali

Verticale, znane również jako żaluzje pionowe, to niezwykle funkcjonalna i trwała osłona, która sprawdzi się w niemal każdym pomieszczeniu. Duża paleta kolorystyczna materiałów daje możliwość dopasowania osłony do wystroju wnętrza - czy to w stylu klasycznym, czy nowoczesnym. Ze względu na swój minimalistyczny wygląd bywa jednak najczęściej wybierana do mieszkań i domów urządzonych również minimalistycznie. Ta prosta linia i nienarzucający się styl sprawia że osłona dosłownie wtapia się w ściany, stając się ich częścią, a jednocześnie przepuszcza światło dzienne. Główna funkcja verticali to ochrona pomieszczenia przed zbytnim nasłonecznieniem, a konstrukcja i wszelkie zastosowane w niej rozwiązania dają możliwość bardzo płynnej i dokładnej regulacji ilości promieni słonecznych, wpadających przez okno i drzwi balkonowe. Przez odpowiednie ustawienie pionowych lameli możemy zmieniać ich kąt padania lub całkowicie odciąć ich dopływ do wnętrza budynku.

Verticale odznaczają się dużą trwałością zastosowanych materiałów, co zapewnia całemu systemowi długą żywotność. Dzięki specjalnej impregnacji tkaniny, z której wykonano lamele, uzyskuje się odpowiednią odporność na działanie promieni UV oraz wysoki stopień higroskopijności. Dodatkowo, tkanina może mieć różny stopień transparentności, co z kolei daje możliwość dobrania odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Tkaniny o najwyższym stopniu zaciemnienia pozwalają ograniczyć bezpośredni dostęp światła słonecznego i tym samym obniżyć temperaturę wewnątrz.

Właściwa pielęgnacja i poprawne sterowanie

Aby verticale zachować jak najdłużej w najlepszej kondycji, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim zadbajmy o to, aby lamele nie miały bezpośredniego kontaktu z wodą - pomimo swoich właściwości higroskopijnych, przy bezpośrednim i ciągłym kontakcie z wodą materiał może tracić swoje główne właściwości. Efektem długiego kontaktu z wilgocią może być również powstawanie procesów gnilnych, które z czasem prowadzą do zniszczenia tkaniny. Warto również zwracać uwagę na równe ułożenie pionowych pasów - nie powinny się one plątać między sobą przy sterowaniu osłoną, ponieważ mogą się odkształcać. 

Czy można prać verticale?

W przypadku wszystkich rolet wewnętrznych systematyczna pielęgnacja ma fundamentalne znaczenie dla poprawnego działania całego systemu i ładnego wyglądu. Wystarczy, że raz w miesiącu lub nieco rzadziej - w miarę potrzeby - dokładnie odkurzymy powierzchnię materiałowych lameli za pomocą odkurzacza na najmniejszej mocy z zastosowaniem końcówki ze szczoteczką. Należy pamiętać o zasadzie delikatnego odkurzania od góry do dołu, aby nie uszkodzić powierzchni tkaniny i nie doprowadzić do zerwania lameli. Pranie verticali jest możliwe tylko w przypadku pasów z materiałów i jeśli producent dopuszcza taki sposób pielęgnacji. Zanim włożymy do pralki lamele, pamiętajmy o ich zwinięciu i zabezpieczeniu przed rozwinięciem w trakcie prania (można je włożyć do specjalnego woreczka). Verticali nie powinno się wirować i suszyć w suszarce bębnowej, w przeciwnym razie materiał może się odkształcić, a nawet zniszczyć. Aby je wysuszyć, należy rozłożyć na stabilnej powierzchni - na suszarce czy desce do prasowania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%