Zamknij

Zalety pracy za granicą

10:59, 29.11.2022 . Aktualizacja: 10:59, 29.11.2022
Skomentuj

Wyjazdy zarobkowe nie są niczym nowym, jednak w dzisiejszym świecie zyskują szerszy kontekst niż tylko lepszy zarobek. Odkąd Polska w 2003 roku weszła do UE, świat stanął przed nami otworem. Chcemy zwiedzać, poznawać nowe kultury i być może osiedlać się w wybranym kraju. Uproszczone procedury zatrudniania dodatkowo zachęcają do wyjazdów. Jakie zalety pracy za granicą widzimy?

Migracje zarobkowe – jak Polacy myślą o wyjazdach za granicę?

Z danych statystycznych z września 2022 r. wynika, że ponad 16% naszych rodaków rozważa wyjazd za granicę w ciągu najbliższego roku. Co więcej, pandemia nasiliła te tendencje, gdyż jeszcze rok przed pandemią zainteresowanych wyjazdem była o połowę mniejsza ilość Polaków. Obecnie, choć nadal zarobki i poprawa jakości życia stanowią główną motywację, to jednocześnie myślimy o wyjeździe na dłużej, może nawet na stałe. Wciąż najczęściej wybieranym krajem na emigrację zarobkową są Niemcy. Z deklaracji badanych wynika, że co trzecią osobą wybrałaby właśnie ten kierunek. W drugiej kolejności decydujemy się na Holandię. Jakie zalety takiej życiowej decyzji wymieniają Polacy?

Zarobki, ale nie tylko

Dla wielu z nas, aby rozstać się z rodziną, czy narazić na niewygody związane z nieznajomością języka musi istnieć silna motywacja w postaci dobrych warunków finansowych i znaczącej poprawy sytuacji życiowej swojej i często również rodziny. W wielu krajach zachodnich można dobrze zarobić na nadgodzinach i pracy w dni świąteczne. Na tym jednak nie koniec, bo wyjazd za granicę postrzegamy też jako najlepszą okazję do nauczenia się języka oraz zdobycia ciekawego doświadczenia, które potem wyróżni nasze CV na tle innych.

Rozwijamy nie tylko kompetencje i umiejętności zawodowe, ale też swoją osobowość, zyskujemy pewność siebie, odwagę i obycie z różnymi, nieprzewidywalnymi sytuacjami. W wielu miejscach pracy dość szybko można będzie awansować, co otworzy przed nami nowe możliwości. Często z tym bagażem doświadczeń decydujemy się wrócić do kraju, mogąc kontynuować pracę zdalną, co jest zasługą pandemii. Nowe miejsca i kultura również stanowi czynnik przyciągający do podróży w różne zakątki świata. Jak przejść od planów do realizacji?

Praca za granicą — od czego zacząć?

Wybierając się za granicę, często posiłkujemy się pomocą znajomych czy rodziny, która już przetarła w jakimś kraju szlaki. Jednak kiedy nie mamy takich możliwości, szukamy opcji bezpiecznych i pewnych. Biuro pośrednictwa pracy za granicą jest tu częstym i trafnym wyborem, bo zapewnia nam kontakt z pewnymi i wiarygodnymi pracodawcami, którzy będą terminowo płacić wynagrodzenie. Biuro często pomaga i pośredniczy w znalezieniu zakwaterowania, zapewnia pomoc w pokonywaniu bariery językowej (kursy językowe, opieka polskojęzycznych koordynatorów, tłumaczenie dokumentów). Taka pomoc na początek gwarantuje nam pracę i minimalizuje ryzyko jakichkolwiek nadużyć. Gdy już odnajdziemy się w nowej rzeczywistości, nic nie stoi na przeszkodzie przed dokonywaniem dalszych zmian już samodzielnie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%