Zamknij

Jak wykorzystać gruz budowlany na własny użytek?

22:51, 26.11.2022 . Aktualizacja: 22:51, 26.11.2022
Skomentuj

Gruz jest najczęściej skutkiem ubocznym prac budowlanych i remontowych. Uznawany jest wtedy za odpady, które należy odpowiednio składować i w dużej mierze recyklingować, co sprawia, że wykorzystać go można ponownie na wiele różnych sposobów. Co więcej, w zależności od jego rodzaju i wielkości, gruz budowlany może być także wykorzystany na własny użytek. W poniższym artykule opisujemy kilka jego zastosowań.

Dlaczego warto ponownie wykorzystać gruz budowlany?

Powodów, dla których warto ponownie wykorzystać gruz po budowie domu lub remoncie mieszkania jest wiele. A jednym z nich jest po prostu oszczędność pieniędzy. Wywóz gruzu, a także jego stosowna utylizacja może być kosztownym przedsięwzięciem, a ponowne jego wykorzystanie na własny użytek to dobre rozwiązanie, pozwalające na zmniejszenie ilości odpadów.

Kolejnym powodem ponownego wykorzystania gruzu jest ochrona środowiska naturalnego, jednak wyłącznie, gdy mowa jest o czystym gruzie – pozbawionym szkodliwych, chemicznych dodatków. Budowlane i poremontowe odpady niestety bardzo często trafiają na dzikie wysypiska, a nawet do lasu, gdzie uwalniać mogą się szkodliwe dla gleby niebezpieczne substancje, stwarzające zagrożenie dla fauny i flory oraz dla ludzi. Ponowne wykorzystanie gruzu na własny użytek może przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia i ochrony środowiska. Takie rozwiązanie stanowi także ciekawy sposób na nadanie indywidualnego charakteru naszemu ogrodowi czy działce.

Jak wykorzystać gruz budowlany na własny użytek?

Gruz budowlany posiada całkiem szeroką gamę zastosowań. Przykładem jego ponownego wykorzystania może być stworzenie elementów małej architektury ogrodowej. Przydaje się on np. jako materiał do fundamentów pod murowanego grilla, podkład pod posadzkę altanki czy fundament pod ogrodzenie. Gruz pomocny może być także przy profilowaniu pagórków oraz skarp, a właściwie usypany i przykryty odpowiednim surowcem, sprawdzi się również do stworzenia oczka wodnego z kaskadą.

To jednak nie wszystko – w gruncie bardzo często gromadzi się wilgoć, która pochodzić może np. z rynien lub z dachów. Gruz budowlany posłużyć może do odprowadzenia wody i wilgoci, jaka gromadzi się w ziemi. W tym celu należy wykopać dół, który zasypujemy gruzem, po czym cała woda spływać będzie właśnie do tego miejsca. Dzięki temu przed nadmiarem wilgoci zabezpieczyć można m.in. rośliny.

Co zrobić z nadmiarem gruzu budowlanego?

Co jednak zrobić, gdy gruz nie jest nam potrzebny lub pozostał nam jego nadmiar? Podstawą jest racjonalne działanie – na pewno nie należy upychać go wszędzie, gdzie się da za wszelką cenę. Nie można także umieszczać go w pojemniku na odpady komunalne. Gruz budowlany zaliczany jest do odpadów nietypowych, dlatego trzeba prawidłowo zaplanować proces gospodarowania nim, aby mógł zostać poddany właściwemu procesowi recyklingu.

Po pierwsze, zadbać należy o odpowiednie składowanie gruzu, a posłużyć do tego może kontener na gruz. To pojemnik, który wynająć można od specjalistycznej firmy np. gruzo.pl, która dostarczy pojemnik pod wskazany adres, a następnie zajmie się bezpiecznym i legalnym wywozem oraz odpowiednią utylizacją tego surowca. Właściwie w każdym mieście i bez większych problemów znaleźć można firmę świadczącą tego typu usługi. Warto jednak zwrócić uwagę, na to, aby posiadała ona odpowiednie pozwolenia na wywiezienie gruzu.

Gruz jest wbrew pozorom bardzo cennym materiałem, który wykorzystać można dowolnie na wiele różnych sposobów. Przykładem jest wykorzystanie gruzu we własnych gospodarstwach domowych np. na działce. Podstawą jest tu jednak zastosowanie wyłącznie czystego gruzu – oczyszczonego z wszelkich niebezpiecznych substancji. W innym przypadku, gruz należy odpowiednio składować oraz zadbać o jego właściwy transport do miejsca stosownej utylizacji. W ten sposób może być on poddany procesowi recyklingu, który służy ponownemu jego wykorzystaniu np. do budowy dróg i placów. Warto w tym celu skorzystać z oferty specjalizującej się w tym firmy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%