Zamknij

Jak pomóc dziecku odkryć pasję?

13:12, 05.10.2022 . Aktualizacja: 13:12, 05.10.2022
Skomentuj

Hobby, pasja – to ogromna wartość w życiu człowieka. Dążenie do zdobycia jak najszerszej wiedzy z danego obszaru, a także możliwości jej sprawdzenia, stanowią element wydobywający każdego ponad przeciętność. Niejednokrotnie to właśnie z hobbystów wyrastali późniejsi autorzy wynalazków, laureaci nagród i światowe autorytety. Wielu ludzi posiada różne talenty, z których niekiedy nie zdaje sobie sprawy. Rzecz w tym, aby móc odkryć je jak najwcześniej – w dzieciństwie.

Obserwacja i wsparcie

Hobby tym różni się od zajęć szkolnych, że nie jest realizowane z obowiązku. Jednocześnie właśnie w szkole można zauważyć, które przedmioty dziecko bardziej lubi i jaki materiał przyswaja łatwiej, a co przychodzi mu z trudnością. Utarł się powszechny podział na „humanistów” i „ścisłych”, aczkolwiek jest on bardzo ogólny. Mimo to umożliwia orientację co do zdolności dziecka i – być może – jego przyszłych szczególnych zainteresowań.

U dzieci zainteresowania pozaszkolne mają znaczenie nie tylko edukacyjne, ale także i wychowawcze. Po pierwsze, dzieci mające hobby dość wcześnie zaczynają myśleć na temat kierunku dalszego kształcenia i przyszłej pracy. Jeżeli dziecko otrzymuje odpowiednie wsparcie rodziców, którzy umieją odpowiednio je zdopingować i udzielić właściwych wskazówek – istnieją bardzo realne szanse, że osiągnie w życiu sukces zawodowy. Po drugie, wśród dzieci (podobnie zresztą, jak wśród dorosłych) od czasu do czasu nastaje moda na konkretny temat; swego czasu pojawiła się np. „dinozauromania”. Dziecko przebywające w środowisku rówieśników w szkole może nawiązać przyjaźnie, niekiedy na wiele lat, poprzez kontakty z innymi dziećmi, które dzielą zainteresowanie daną tematyką. 

Nie do przecenienia jest również aspekt rozwoju samooceny dziecka posiadającego hobby. Jeżeli wierzy ono we własne umiejętności i jest w tej wierze podbudowywane przez rodzinę, z zapałem rozwija swoją kreatywność i jednocześnie nabiera większej pewności siebie, co w dzisiejszych czasach jest jedną z cenniejszych cech pracownika.

Zajęcia dodatkowe

Hobby dziecka warto wspierać nie tylko emocjonalnie, ale i merytorycznie. Celowe jest zapisanie go na pozaszkolne zajęcia dodatkowe, pokrywające się z zainteresowaniami. Zajęcia takie umożliwiają poznanie nowych materiałów, zdobycia szerszej wiedzy, ale i nawiązanie nowych, cennych znajomości z rówieśnikami – podobnie jak we wspomnianym wyżej przypadku mody środowiskowej, ale tym razem bardziej „na poważnie”, bo pod okiem fachowo przygotowanych prowadzących. Oczywiście należy wcześniej upewnić się, że zainteresowania dziecka nie są chwilowym kaprysem, a czynnikiem pobudzającym do aktywności. Trzeba pamiętać, że zajęcia odbywają się popołudniami, po lekcjach, a stawiają na stopniowy rozwój poprzez regularny udział, np. w cyklach semestralnych.

„I ty możesz zostać inżynierem”

Dodatkowe zajęcia dla dzieci, które interesują się komputerami, automatyką i robotyką, organizowane są pod auspicjami Fundacji Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera z siedzibą w Poznaniu. Na stronie malyinzynier.pl można zapoznać się ze szczegółową ofertą zajęć dodatkowych. Odbywają się one w trybie stacjonarnym w Poznaniu, Warszawie, Szczecinie, Siedlcach i Pile, a dodatkowo kurs programowania dla dzieci w formie webinarów prowadzony jest w trybie online. 

Zajęcia stacjonarne obejmują 30 spotkań, podczas których nauka odbywa się w najbardziej odpowiedni dla dziecka sposób – poprzez zabawę. Taka forma zajęć sprawia, że dziecko chętnie przyswaja nową wiedzę z zakresu swoich zainteresowań i trwale ją zapamiętuje. Chodzi także  o to, aby pobudzić u młodego człowieka dalszy pęd do wiedzy, która może okazać się przydatna, a nawet niezbędna w przyszłej pracy zawodowej.

Zajęcia zdalne odbywają się w grupach liczących od 4 do 10 osób. Jedna sesja trwa 60 minut (Scratch Junior – 45 minut). Uczestnicy po zapisaniu się otrzymują link do pobrania oprogramowania. Potrzebny jest oczywiście komputer z kamerką, słuchawkami i mikrofonem, aby można było komunikować się z prowadzącym i zadawać mu pytania, dzięki czemu nauka kodowania dla dzieci będzie bardziej zrozumiała. Do zajęć ze Scratch Junior trzeba mieć dodatkowo tablet, a z aplikacji mobilnych – smartfon z systemem Android. 

Zajęcia dla dzieci prowadzone są ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczeń praktycznych, uczących konkretnych umiejętności, jak również pracy zespołowej, a także rozwijających kreatywność w rozwiązywaniu problemów.

Ale na tym nie koniec; specjalnością organizatora są urodziny dla dzieci. Zaproszeni przez jubilata (jubilatkę) goście mogą podczas takiej imprezy wykazać się zdolnościami w zakresie projektowania robotów z klocków Lego, programowania gier, tworzenia układów elektronicznych lub eksperymentów fizyczno – chemicznych. Takie urodziny dziecko zapamięta na długo i z pewnością zechce, aby następne odbyły się w podobnej formie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%