Zamknij

LIFESTYLE. Ćwiczenia "odmładzają" komórki macierzyste

12:51, 18.04.2020 mat/ zan/ Aktualizacja: 12:53, 18.04.2020
Skomentuj PAP PAP

Naukowcy ze Stanford School of Medicine pokazali, jak duże znaczenie może mieć ruch dla starszych mięśni. "Efekt u starych zwierząt jest znaczny. Odkryliśmy, że regularne ćwiczenia przywracają młodość systemom naprawczym tkanki. Komórki macierzyste mięśni zaczynają wyglądać i zachowywać się, tak jak u znacznie młodszych zwierząt" - opowiada prof. Thomas Rando, autor badania opisanego na łamach magazynu "Nature Metabolism".

Podczas badań prowadzonych na myszach okazało się, że regularny wysiłek odmładza komórki macierzyste mięśni, a to pozwala na regenerację tkanki. Podobnie działała transfuzja krwi od "ćwiczących" myszy.

"Prace prowadzone przez nas i innych pokazały, że regeneracja tkanek spada wraz z wiekiem, a wynika to z osłabienia funkcji dorosłych komórek macierzystych. Wielu naukowców szuka sposobów na odmłodzenie tych komórek" - dodaje ekspert.

Badacze sprawdzili, co dzieje się u regularnie ćwiczących na młynku myszy w wieku 20 - oraz 3-4 miesięcy. Odpowiada to wiekowi 60-70 i 20-30 lat u ludzi.

Zwierzęta ćwiczyły z taką intensywnością, aby czuły się komfortowo, podobnie jak wielu ludzi dbających o zdrowie. Po trzech tygodniach okazało się, że u starszych, ruszających się zwierząt pojawiła się zdolność do naprawy uszkodzonych mięśni. U młodych gryzoni możliwości te pozostały bez zmian.

Jak wynika z dalszych testów, podobny skutek przyniósł przeszczep komórek macierzystych z mięśni starszych ćwiczących myszy - do młodszych, lecz niećwiczących.

To nie wszystko. "Odmładzające" działanie miała także krew ruszających się gryzoni. Transfuzja krwi od ćwiczących regularnie starszych zwierząt - do ich rówieśników, którzy niewiele się ruszali, powodowała podobne odmłodzenie komórek macierzystych mięśni.

To pozwala sądzić, że ćwiczenie powoduje produkcję jakichś krążących we krwi związków, które wpływają na te komórki.

Dalsze badania pokazały z kolei, że podobne odmłodzenie można uzyskać poprzez zwiększenie produkcji pewnej cząsteczki - cykliny D1. Cząsteczka ta uczestniczy w pobudzaniu macierzystych komórek mięśni, po uszkodzeniu tkanki. Sugeruje to możliwość odmładzania (do pewnego stopnia) mięśni za pomocą tej lub podobnej substancji.

"Gdyby udało się opracować lek imitujący to działanie, moglibyśmy odczuć korzyści bez miesięcy ćwiczeń" - mówi prof. Rando.

Więcej informacji na stronie tutaj

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%