Zamknij

Niedobór światła dziennego może zwiększać ryzyko problemów z metabolizmem

09:45, 23.01.2020 PAP/ mat/ agt/ Aktualizacja: 09:47, 23.01.2020
Skomentuj PAP PAP

Naukowcy z Cincinnati Children's Hospital Medical Center (USA) na łamach pisma "Cell Reports" donoszą o nieznanej dotąd, prawdopodobnie kluczowej dla zdrowia reakcji tkanki tłuszczowej. Okazuje się, że światło reguluje jej działanie.

Badacze już wcześniej pokazali, jak światło oddziałuje na rozwój oczu u płodów myszy oraz wskazali prawdopodobne korzystne działanie światła na rozwój oczu u wcześniaków. Zademonstrowali także, jak umieszczone w skórze, reagujące na światło receptory pomagają myszom regulować cykl dobowy.

-Pomysł, że światło wnika głęboko do naszych tkanek to nowość, nawet dla moich kolegów naukowców. Ale nasz zespół oraz inni badacze, odkrywamy opsynę umiejscowioną w różnych typach tkanek. To dopiero początki tych badań - mówi autor publikacji dr Richard Lang. Opsyna to obecne w m.in. siatkówce oka, reagujące na światło białko.

-Nasze ciała ewoluowały przez wszystkie lata w obecności światła słonecznego. W ten sposób powstały np. geny reagującej na światło opsyny. Jednak teraz wiele czasu spędzamy w sztucznym oświetleniu, które nie dostarcza pełnego spektrum światła słonecznego - podkreśla autor badania, dr Richard Lang.

Naukowcy sprawdzili, jak myszy reagują na niską temperaturę. Wiadomo było, że podobnie jak ludzie, zwierzęta te zaczynają drżeć i spalać zapasy tłuszczu. Badacze odkryli jednak, że światło o długości fali 480 nm uruchamia reakcję tkanki tłuszczowej. Pod jego wpływem biała tkanka tłuszczowe wydziela kwasy tłuszczowe, które inne komórki wykorzystują do uzyskiwania energii. Z kolei brązowa tkanka tłuszczowa silnie wykorzystuje te kwasy do produkcji ciepła.

Jednak promienie o potrzebnej długości fali występują prawie wyłącznie w naturalnym świetle słonecznym.

Choć zauważona reakcja dotyczyła myszy, według naukowców najprawdopodobniej podobnie reagują komórki tłuszczowe ludzi. Może to natomiast oznaczać, że niedobór słonecznego światła przyczynia się do powstawania zaburzeń metabolicznych, w tym cukrzycy.

Naukowcy podkreślają, że badania znajdują się na wczesnym etapie.

Jednak wszystkim, którzy już teraz chcieliby wprowadzić korzystne zmiany, radzą: -Jeśli ktoś chce wziąć coś dla siebie z tego odkrycia, prawdopodobnie nie zrobi źle, jeśli będzie spędzał więcej czasu na dworze - mówi dr Lang.

Więcej informacji na stronach:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-01/cchm-fcc012120.php

https://www.cell.com/cell-reports/fulltext/S2211-1247(19)31700-0?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS2211124719317000%3Fshowall%3Dtrue

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%