Zamknij
REKLAMA

Odkryto najdłuższy tunel ucieczkowy wykonany przez jeńców w czasie II wojny światowej

14:26, 14.11.2019 | Lasy.gov.pl
REKLAMA
Skomentuj
Pozostałości umocnieni wojskowych Fot. Nadleśnictwo Borne Sulinowo

Leśnicy z Nadleśnictwa Borne Sulinowo uczestniczyli w pracach na terenie dawnego niemieckiego obozu jenieckiego Oflag II D Gross Born. Poszukiwano tunelu ucieczkowego, który wykonali francuscy oficerowie w czasie drugiej wojny światowej.

Prace na terenie dawnego niemieckiego obozu jenieckiego Oflag II D Gross Born były prowadzone przez Izbę Muzealną w Bornem Sulinowie oraz grupę pasjonatów z całej Polski. W pracach poszukiwawczych uczestniczyli również leśnicy - inżynier nadzoru Maciej Duda i leśniczy leśnictwa Dudylany Piotr Antczak.     

Ich celem było ustalenie trasy wykonanego przez francuskich jeńców tunelu. Dzięki użyciu dwóch nowoczesnych georadarów udało się odnaleźć miejsce, w którym znajdował się barak 35. To właśnie w nim znajdowało się wejście do tunelu. Francuscy jeńcy wojenni rozpoczęli budowę tunelu we wrześniu 1941 r., a ukończyli w marcu 1942 r. Ze wstępnych analiz i ustalonej georadarami trasy przebiegu tunelu wynika, że jego całkowita długość wynosiła ponad 140 m, a głębokość ok. 7 m.

Tunelem - w połowie marca 1942 r. - w ciągu dwóch dni uciekło 17 jeńców z Oflagu II D Gross Born. Trzeciego dnia ucieczki, 17 marca, wychodzący z tunelu oficer porucznik Andre Rabin został czterokrotnie postrzelony przez niemieckich wartowników.

Zdjęcie jeńców z barku 35 izba 2 Blok 2, którzy przygotowywali ucieczkę z Oflagu II D Gross Born/Zdjęcie ze zbiorów Etienne Jacheet

W wyniku odniesionych ciężkich ran Andre Rabin, mimo przeprowadzonej przez polskiego lekarza por. Edmunda Mroczkiewicza operacji, zmarł w szpitalu jenieckim w Czarnem. Nazwisko zastrzelonego francuskiego oficera upamiętniono na pomniku przy drodze wiodącej na teren dawnego Oflagu II D Gross Born

Jeśli ustalona wstępnie długość tunelu zostanie potwierdzona dodatkowymi pomiarami geodezyjnymi, to będzie to najdłuższy tunel ucieczkowy wykonany przez jeńców w czasie drugiej wojny światowej.

Miejsce pamięci obozu Oflag IID Gross Born Fot. Nadleśnictwo Borne Sulinowo

Warto przypomnieć, że uznawany do tej pory za najdłuższy tunel w Stalagu Luft III, który znajdował się w okolicach Żagania, miał długość około 111 m. Historia tunelu ze Stalagu Luft III została szeroko spopularyzowana dzięki amerykańskiemu filmowi „Wielka ucieczka”, w którym główną rolę grał Steve McQueen, a film został nagrodzony Złotym Globem w kategorii najlepszy dramat w 1964

Poszukiwania wspierała georadarem ekipa Telewizji Polskiej z programu „Było nie minęło…” z redaktorem Adamem Sikorskim, która udokumentowała całe przedsięwzięcie, w listopadzie w TVP Historia wyemituje reportaż z całego wydarzenia.

REKLAMA
(Lasy.gov.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

W@SP[email protected]

9 2

W Bornem to niejeden tunel jest do odkrycie,niekoniecznie ucieczkowy... 15:06, 14.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Skorpion Skorpion

0 2

Zdjęcie robione zima 15:19, 14.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Szpagacik SarcofagoSzpagacik Sarcofago

2 1

To się różni od Wału Pomorskiego. Pewnie jakaś mechanika od tego też się znajdzie oczywiście. Bardzo ciekawy artykuł. 19:34, 14.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

odgrzewany kotletodgrzewany kotlet

1 4

Na GK podano tą wiadomość chyba już ze dwa tygodnie temu 21:19, 14.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MKMK

1 2

Co ma wspólnego jeden z 138 bunkrów na poligonie z ucieczką z Oflagu II D ? 12:35, 16.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© iszczecinek.pl | Prawa zastrzeżone