Zamknij
REKLAMA

Projekt historyczny w Bornem Sulinowie

12:01, 12.06.2019 | Elżbieta Niepelt ? Komendant Hufca Pracy 16-9 w Szczecinku
REKLAMA
Skomentuj

W okresie od 29 maja do 4 czerwca 2019 r. Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP w Szczecinie realizowała w ramach Programu Erasmus+ projekt pn. „Mój dziadek tutaj był”.

Działania projektowe odbywały się w Bornem Sulinowie i okolicy. Uczestnikami była młodzież z Francji (EPIDE w Alencon) i Niemiec (Internationaler Bund z Frankfurtu nad Odrą. Grupę polską reprezentowała młodzież z Hufca Pracy w Szczecinku pod opieką komendantki Elżbiety Niepelt.

Głównym celem wymiany młodzieżowej było propagowanie wśród młodzieży wiedzy o  wydarzeniach historycznych XX wieku oraz promocja historii współczesnej. W czasie projektu młodzi ludzie brali udział w różnorodnych i ciekawych zajęciach, takich jak: warsztaty tworzenia fresków, porządkowanie nekropolii dla żołnierzy i cywili z Francji, Niemiec i Polski.

Z dużym zainteresowaniem uczestnicy zwiedzili Izbę Muzealną i wysłuchali wzruszających historii jeńców wojennych oraz ich rodzin przedstawionych przez Pana Dariusza Czerniawskiego – kierownika Budynku Kulturalno-Oświatowego /BKO/ przy Zespole Szkół im. Bohaterów Oflagu II D w Bornem Sulinowie.  Niezwykłe emocje wywołało u uczestników spotkanie z członkami rodzin jeńców, m.in. Panią Anną Matuchniak-Mystkowską i Panem Janem Mystkowskim, którzy opowiedzieli o dramatycznych losach swoich przodków.

Ciekawym doświadczeniem była także twórcza praca w grupach. Zadaniem poszczególnych grup było pisanie listu w imieniu jeńca do swojej rodziny, tworzenie z masy solnej przedmiotów dnia codziennego niezbędnych w obozie, a także malowanie plakatu ukazującego obóz i formy spędzania czasu wolnego w obozie, w tym różne formy dyscyplin  sportowych. Miłym akcentem było spotkanie uczestników projektu z burmistrzem Bornego Sulinowa – Panią Dorotą Chrzanowską, podczas którego młodzież opowiedziała o zrealizowanych zadaniach projektowych oraz o swoich wrażeniach z pobytu w leśnym mieście.

W kolejnych dniach młodzież wybrała się na wycieczkę rowerową, zwiedziła bunkry i podziemia. Nie zabrakło ciekawych wycieczek, jak ta do Kołobrzegu połączona ze zwiedzaniem Muzeum Oręża Polskiego czy do Szczecinka uatrakcyjniona rejsem statkiem spacerowym po jeziorze Trzesiecko.

Dużo frajdy sprawił także wszystkim spływ kajakowy po rzece Piławie, dając możliwość podziwiania  pięknej, dziewiczej  przyrody.

Ponadto w ramach projektu każda z grup przygotowała wieczór narodowy prezentując walory swojego kraju, w tym położenie, symbole i pieśni narodowe, potrawy regionalne i wiele innych ciekawostek z degustacją potraw włącznie.

Uczestnicy projektu mieli również możliwość wykazania się kondycją i sprawnością fizyczną. Wszystko dzięki Panu Piotrowi Gałce – animatorowi sportu z Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem Sulinowie, który przygotował i sprawnie przeprowadził konkurencje sportowe oraz sędziował mecz piłki nożnej.

Całość działań, a w szczególności spotkania przy ognisku i wspólne prace, sprzyjała integracji młodzieży.

Projekt był szczególną okazją do poznania trudnej historii wielu narodów, która powinna łączyć, a nie dzielić, zgłębienia wiedzy historycznej oraz nawiązania ciekawych przyjaźni.

Realizatorzy projektu składają szczególne podziękowania: Panu Dariuszowi Czerniawskiemu – kierownikowi BKO przy Zespole Szkół im. Bohaterów Oflagu II D w Bornem Sulinowie – za cenną pomoc, wsparcie i wspólne działania w ramach projektu, Panu Piotrowi Gałce za zorganizowanie zajęć sportowych, a Państwu Annie i Janowi Chmielowskim z Pensjonatu „ANI” za niezwykle sympatyczną atmosferę, jaką zapewnili uczestnikom projektu.

(Elżbieta Niepelt ? Komendant Hufca Pracy 16-9 w Szczecinku)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

PLPL

1 0

JA SIE PYTAM KTO POZWOLIL ABY NA STRONIE ISZCZECINEK POKAZYWAC NIEROBOW I PASOZYTOW 04:49, 19.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© iszczecinek.pl | Prawa zastrzeżone