Zamknij

Zakątek wspomnień... już w Łubowie

14:55, 22.03.2021 Organizatorzy Aktualizacja: 08:03, 23.03.2021
Skomentuj fot. Organizatorzy fot. Organizatorzy

Ku końcowi zmierza realizacja projektu zatytułowanego „Zakątek wspomnień – Łubowo i jego najdawniejsza historia. W pamięci ukryte.”Projekt został pozyskany przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Łubowo w ramach grantu Fundacji ORLEN „Moje miejsce na Ziemi”. Celem projektu było udokumentowanie, w postaci 3 tablic edukacyjno-informacyjnych, historii ziemi łubowskiej. Przedsięwzięcie miało także scalić lokalną społeczność w ramach podejmowanych działań.

Ze względu na pandemię COVID-19 zadania projektowe musiały zostać dostosowywane po wprowadzanych obostrzeń. By zainteresować projektem dzieci i młodzież ogłoszono konkurs plastyczny: „Łubowo – moje miejsce na Ziemi” – interpretacji tematu było wiele. Za pośrednictwem profilu facebook Szkoły Podstawowej im. Pierwszych Osadników w Łubowie i przychylności pani dyrektor Luizy Kostrubiec, przekazano założenia konkursu. Zgłoszone prace były wartościowe, a zaangażowanie każdego dziecka docenione.

Nagrody zostały ufundowane przez Burmistrz Bornego Sulinowa, panią Dorotę Chrzanowską, również Nadleśnictwo Borne Sulinowo i Nadleśnictwo Czaplinek przekazało wspaniałe pakiety edukacyjne, które trafiły do najmłodszych. Upominki przekazała również sołtys sołectwa Łubowo, pani Agnieszka Kwiatkowska. O wartościowe niespodzianki zadbał także Pomorski Bank Spółdzielczy w Bornem Sulinowie. Dzięki szczodrości anonimowych sponsorów projekt zyskał piękną oprawę. 20 marca br., w ścisłym reżimie sanitarnym, odbyło się symboliczne podsumowanie projektu. Dzięki współpracy z lokalnymi historykami i pasjonatami historii panami: Pawłem Kacperkiem, Karolem Donorowiczem i Arkadiuszem Szczypkiem dysputy o dziejach Łubowa miały wysoki poziom. Również dzięki zbiorom Izby Muzealnej w Czaplinku wzbogacono tablice o stare pocztówki z Łubowa. Działania wspierane były przez prezesa Zarządu Stowarzyszenia, panią Joannę Olejniczak. Realizacja działań była możliwa dzięki współpracy z CKiR w Bornem Sulinowie.

Materiał zaprezentowany na tablicach to jedynie cząstka historii, prace będą kontynuowane w momencie pozyskania kolejnych funduszy zewnętrznych. Budżet projektu zakładał powstanie także pamiątkowych magnesów i długopisów jako upominków dla mieszkańców Łubowa. Projekt to dzieło wielu ludzi, nie sposób wszystkim podziękować – ważne jednak jest to, że inicjatywa oddolna zachęciła do pomocy tak wiele osób, które okazały swoje wsparcie niczego nie oczekując w zamian. Patronat nad projektem objęła Burmistrz Bornego Sulinowa, pani Dorota Chrzanowska oraz Nadleśnictwo Borne Sulinowo. Koordynatorami projektu były panie: Anetta Chołody i Małgorzata Siluk.

(Organizatorzy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Miejscowy Miejscowy

0 6

Nareszcie jakieś pozytywne informacje , gratulacje dla tych Pan ! 08:32, 23.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Myślenie ma przyszłoMyślenie ma przyszło

4 0

Na tablicach umieszczono fotografie i pocztówki publicznie łamiąc prawa autorskie i pokrewne.
To, że ktoś skopiował sobie z Internetu zdjęcie, pocztówkę to i tak nie ma praw do publikacji. Każde zdjęcie pocztówka ma autora. Prawa autorskie trwają przez 70 lat od śmierci autora, nie istotne jest to, że to materiały "poniemieckie". Przed jakąkolwiek publikacją należy ustalić autora i jeśli nie żyje sprawdzić czy okres ochrony praw już minął. I jakie tym razem będzie tłumaczenie jawnego łamania prawa??? 18:57, 23.03.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Zacznij więc myślećZacznij więc myśleć

1 4

Pod warunkiem, że zdjęcia nie są własnością archiwów i muzeów bądź też wydawnictw dla których ów autor w danym momencie pracował. A takie wykorzystano na tychże tablicach, polecam podjechać i sprawdzić zanim zasieje się gównoburzę płytkim podejściem do tematu. Bo jak sam piszesz, myślenie ma przyszłość. 22:16, 23.03.2021


Warto czytaćWarto czytać

5 0

Miłe Panie....... proszę czytać ze zrozumieniem!

Autorskie prawa osobiste są prawami „ojcostwa utworu” i obejmują przede wszystkim prawo autora do wiązania z dziełem jego nazwiska. Prawo to nigdy nie wygasa i jest, z natury rzeczy, niezbywalne, nie można się go zrzec ani przenieść na inną osobę. W ramach ochrony dóbr osobistych autor ma prawo do przedstawiania utworu pod pseudonimem lub anonimowo. Do osobistych praw autorskich należy także prawo do zachowania niezmienionej treści i formy utworu, zakazujące wprowadzania zmian, zniekształceń, przeinaczeń czy prawo do nadzoru nad korzystaniem z dzieła.
Twórca, którego autorskie prawa osobiste zostały zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności, aby złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Jeżeli naruszenie było zawinione, sąd może przyznać twórcy odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę albo – na żądanie twórcy – zobowiązać sprawcę, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez twórcę cel społeczny. 09:32, 25.03.2021


0%