Zamknij

Rodziny zastępcze na szkoleniu

13:31, 07.05.2019 Piotr Rozmus / Starostwo Powiatowe Aktualizacja: 13:34, 07.05.2019
Skomentuj

W powiecie szczecineckim funkcjonuje ponad setka rodzin zastępczych. Aby wychowywać dzieci z przykrymi doświadczeniami rodzice zastępczy muszą charakteryzować się określonym zespołem cech i posiadać specjalistyczną wiedzę.  Powiat Szczecinecki oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie  w Szczecinku dbają, aby mieli oni możliwość cyklicznego uczestniczenia w różnego rodzaju szkoleniach. Jedno z takich szkoleń rozpoczęło się 6 maja.

Co najmniej dwa razy w roku staramy się doszkalać nasze rodziny zastępcze, aby było im łatwiej pracować i stworzyć dzieciom jak najlepsze warunki do opieki i wychowania. Dziś mamy kolejny dzień szkolenia dla rodzin spokrewnionych, niezawodowych, zawodowych, rodzinnych domów dziecka, czyli wszystkich tych, którzy wspierają nasze najmłodsze pociechy, aby mogły dorastać w przyjaznych, właściwych warunkach, które sprawią, że w przyszłości staną się dorosłymi, odpowiedzialnymi ludźmi, którzy nie powielą błędów biologicznych rodziców – wyjaśnia dyrektor PCPR Małgorzata Kubiak – Horniatko. –Zainteresowanie rodzin zastępczych jest bardzo duże, rodzice zastępczy bardzo lubią uczestniczyć w szkoleniach, z których wychodzą z pakietem wiedzy, którą za każdym razem zyskują. Dlatego warto podkreślić, że Powiat Szczecinecki oprócz tej kwestii finansowej, którą zabezpiecza, czyli świadczeń dla rodzin zastępczych i obligatoryjnych i fakultatywnych również bardzo mocno dba o wsparcie psychologiczne, pedagogiczne i szkolenia naszych rodzin zastępczych właśnie po to, żeby dzieci czuły się bezpieczne.

Szkolenie, które tym razem zorganizował PCPR to tzw. szkolenie TBRI, opierające się na nowej metodzie, która przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych. O szczegółach mówi prowadząca zajęcia Joanna Luberadzka-Gruca, ekspertka Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej oraz prezeska Fundacji „Przyjaciółka”.

-Oczywiście jest to metoda przebadana naukowo, ale również sprawdzona w praktyce i rzeczywiście bardzo pomaga w wychowywaniu dzieci. Tajemniczo brzmiący szyfr TBRI oznacza interwencję relacyjną opartą na zaufaniu. Głównym jej założeniem jest praca z dzieckiem oparta na więzi, pomoc dzieciom, które czasami prezentują naprawdę skrajne zachowania.Metoda pomaga nad nim zapanować i pozwala dzieciom funkcjonować w przestrzeni społecznej, w szkole czy grupie rówieśniczej, a potem w dorosłym życiu, tak aby  mogły przejmować rolę męża, żony, rodzica, pracownika. Dlatego staramy się tak przygotować rodziny zastępcze aby umiały wprowadzić w życie metodę TBRI lepiej odpowiadając na potrzeby dzieci.

Pierwszy dzień szkolenia (06.05) obejmował przyswojenie wiedzy teoretycznej, drugi zastosowanie  jej w praktyce podczas różnego rodzaju ćwiczeń. Dlatego też zajęcia ze względu na swoją specyfikę prowadzone są maksymalnie w grupach dwudziestoosobowych

(Piotr Rozmus / Starostwo Powiatowe)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%