Zamknij

Miasto dopłaci 7,5 tysiąca złotych. Trzeba spełnić jeden warunek

11:51, 16.02.2021 źródło: Urząd Miasta Aktualizacja: 18:59, 16.02.2021
Skomentuj

7500 zł mogą otrzymać mieszkańcy Szczecinka, którzy zdecydują się na wymianę starego pieca, tzw. „kopciucha”. Zgłoszenia o udzielenie grantu można składać już od 1 marca. Właśnie rusza drugi nabór wniosków w programie.

-Dopłaty są możliwe, bo Miasto Szczecinek, dzięki skuteczności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, otrzymało dofinansowanie projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego - Poprawa jakości powietrza - Zachodniopomorski Program Antysmogowy: „Przedsięwzięcia inwestycyjne z zakresu likwidacji „niskiej emisji”, obejmujące wymianę starych kotłów, pieców, urządzeń grzewczych na mniej emisyjne w mieście Szczecinek” –informuje Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

W ramach programu mieszkańcy Miasta Szczecinek – tylko osoby fizyczne ubiegające się o przyznanie grantu, które nie korzystały z dotacji udzielanych w ramach Programu Czyste Powietrze, mający tytuł prawny do nieruchomości, w której miałaby się odbyć wymiana pieca, mogą otrzymać wsparcie na jedno indywidualne gospodarstwo domowe w kwocie 7 500 zł za przeprowadzoną trwałą likwidację działającego, starego źródła ciepła opartego o spalanie węgla (piec/kocioł węglowy) zgodnie z kolejnością:

  1. podłączenie do istniejącej sieci ciepłowniczej, a jeśli to niemożliwe, to:
  2. zainstalowaniu ogrzewania gazowego, a jeśli to niemożliwe, to:
  3. zainstalowaniu innych rodzajów źródeł ciepła

Przeprowadzenie wymiany źródła ciepła będzie możliwe wyłącznie kiedy budynek będzie spełniał minimalne wymogi w zakresie efektywności energetycznej tj. EPH+W nie więcej niż 150 kWh/m2 na rok, a informacja ta zostanie uzyskana z wykonanego świadectwa charakterystyki energetycznej.

Jak otrzymać dofinansowanie? Co należy zrobić krok po kroku?

  • Przed złożeniem zgłoszenia należy bezwzględnie zapoznać się z regulaminem konkursu i załączonymi do niego dokumentami, z których wynika m.in., że:
  • Nie można rozpocząć realizacji zadania, przed podpisaniem umowy o przyznaniu grantu!
  • Niezbędne jest złożenie kompletnego zgłoszenia o udzielenie grantu. Obowiązkowym warunkiem jest przedstawienie, wraz ze zgłoszeniem, świadectwa charakterystyki energetycznej budynku jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego objętego zgłoszeniem, zawierającego wartości poziomu efektywności energetycznej. W przypadku gdy zgłaszający nie posiada świadectwa charakterystyki energetycznej budynku jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego objętego zgłoszeniem, Miasto Szczecinek zleci na swój koszt jego wykonanie.
  • Przeprowadzona zostanie weryfikacja formalna zgłoszenia o udzielenie grantu przez pracowników UM, a w przypadku braków formalnych - wezwanie do ich uzupełnienia.
  • Po uzupełnieniu zgłoszenia informacjami wynikającymi ze świadectwa charakterystyki energetycznej i zakwalifikowaniu się do dofinansowania, Urząd Miasta zawiadomi grantobiorców o terminie podpisania umowy o powierzenie grantu.
  • Przyjęcie zgłoszenia wymagającego poprawy lub uzupełnienia lub konieczności sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku nie wstrzymuje oceny pozostałych zgłoszeń (tzn. pierwszeństwo mają kompletne zgłoszenia).
  • Dopiero po podpisaniu umowy o powierzenie grantu można rozpocząć realizację zgłoszonego zadania.

UWAGA! Dofinansowanie będzie wypłacone po zakończeniu i rozliczeniu zgłaszanego zadania.

Zadanie, na które udzielone zostało wsparcie, musi być utrzymywane przez co najmniej 6 lat od dnia od daty płatności końcowej przez Województwo Zachodniopomorskie na konto Miasta.

Wnioski o przyznanie grantu należy złożyć w Biurze Obsługi Interesanta UM (parter budynku A) w terminie od dnia 1 marca 2021 r. do dnia 30 czerwca 2022 r. Decyduje kolejność kompletnych, poprawnie wypełnionych zgłoszeń!

Informacje uzupełniające na temat dofinansowania, po zapoznaniu się z regulaminem konkursu, można uzyskać w Urzędzie Miasta w Szczecinku pod numerem telefonu: 94 37 141 52. Szczegóły dotyczące projektu oraz przykładowo wypełnione zgłoszenie dostępne są w załącznikach.

(źródło: Urząd Miasta )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

Mis Mis

9 3

7.5 tys doplaty to poczatek utrzymanie takiego pieca montarz serwis i paliwo to studnia bez dna ekologia a pelet z smieci z krono robiony 14:46, 16.02.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

hmhm

0 1

nie wiesz to nie pleć głupot. 18:48, 17.02.2021


reo

KubaKuba

5 1

Dziś znowu śmierdziało z kronosoanu, koło zamku ? 17:45, 16.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JacekJacek

3 2

A może jako mieszkańcy Szczecinka i pobliskich miejscowości zróbmy jakąś zbiórkę pieniędzy na odpowiedni piec dla Krono; żeby spalał gaz a nie te pozostałości ze szlifowania? W ostatecznym rozrachunku wszystkim to wyjdzie na zdrowie. 08:35, 17.02.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

UważnyUważny

0 0

Fabryka płyt a później Polspan Szczecinek korzystali z gazu ziemnego pozyskiwanego z pobliskiej Kopalni w Pietrzykowie. Taniej im wyszło spalać "odpady poprodukcyjne" i dostali na to zgodę. PGNiG zamknął Kopalnię w Pietrzykowie zaraz po tym jak Polspan zakończył współpracę....? 08:28, 18.02.2021


SigmaSigma

2 0

No super dofinansowanie,jak mieszkasz w starej kamienicy to się nie zmieścisz w normach unijnych i nic nie dostaniesz ? ekologia , lepiej zostawić piece, bo masz nie ocieplone ściany niż zmienić na inne ogrzewanie ? 00:26, 18.02.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

OkOk

1 0

Nie bądzcie głupcami! Popatrzcie na niemcy szwecje co się stało z ich ekologią gdy przestał wiać wiaterek i słonko chmurki zakryły,szybko zaczęli cmokac węgielek z przeprosinami 11:50, 18.02.2021


0%