logo iszczecinek.pl

Polecamy Burmistrzowie rozmawiali z marszałkiem o wsparciu inwestycji „Belferska grypa” dopadła nauczycieli z SP7 Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

Najwyższe odznaczenie państwowe Republiki Austrii dla Romana Chojnackiego i Andrzeja Sochaja [WIDEO]

30.08.2017 14:16
A A A
fot. iszczecinek.pl

Bezpośredni link do wideo: https://vimeo.com/231695393

Prezydent Federalny Republiki Austrii prof. dr hab. Alexander Van der Bellen, dnia 12 maja 2017 r., uhonorował Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii Pana Romana Chojnackiego, Prezesa Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku oraz mgr lic. Andrzeja Sochaja, Zastępcę Dyrektora Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu.

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Republiki Austrii (niem. Ehrenzeichen für Verdienste um die Republik Österreich) – jest to najwyższe odznaczenie państwowe Republiki Austrii o randze orderu. Odznaczenie to zostało ustanowione 2 kwietnia 1952 r. przez Radę Narodową Republiki Austrii.

Jest nadawane obywatelom austriackim oraz obcokrajowcom za wybitne dokonania obywatelskie i zasługi dla Republiki Austrii.

-Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii otrzymaliśmy przede wszystkim za nasze wieloletnie skuteczne starania o upamiętnienie Romów i Sinti, którzy zostali zamordowani w byłym niemieckim, nazistowskim obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem w czasie II wojny światowej. Pochodzili oni z Burgenlandu, z kraju związkowego Republiki Federalnej Austrii oraz popularyzację wiedzy na ten temat w środkach masowego przekazu,  prasa radio, tv, internet oraz rozlicznych publikacjach i w czasie organizowanych przez nas konferencji, warsztatów naukowych na terenie całego kraju –powiedział Andrzej Sochaj.

-Spodziewamy się , że  już jesienią tego roku ukaże się moje opracowanie pt.: . „Zagłada Romów i Sinti w byłym, pierwszym, niemieckim, nazistowskim obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem w czasie II wojny światowej (1941-1945)” w jęz. polskim i niemieckim.

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale TV Puls Regionu