Zamknij

Czym jest łuszczyca i jakie są przyczyny jej powstawania?

13:14, 24.03.2021 r. Aktualizacja: 13:14, 24.03.2021
Skomentuj

Łuszczyca jest schorzeniem, które potrafi skutecznie utrudnić codzienne życie. Niestety, jest to choroba, która może dotknąć ludzi w każdym wieku. Dobrze byłoby wiedzieć, czym właściwie charakteryzuje się ta choroba i jakie są jej objawy. Warto byłoby także poznać przyczyny łuszczycy. Na niektóre czynniki zwiększające ryzyko zachorowania możemy mieć bowiem pewien wpływ.

Łuszczyca - najważniejsze informacje

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że jej objawy mogą towarzyszyć chorym przez całe życie. Na szczęście, odpowiednie leczenie i pielęgnacja mogą sprawić, że pojawi się remisja. Chorobę tę z całą pewnością można więc trzymać w ryzach. Łuszczyca objawia się pojawianiem się na skórze charakterystycznych zmian. Najczęściej przybierają one postać czerwonych, rozlanych plam na ciele, które z czasem ulegają łuszczeniu się.

Wyróżnia się bardzo wiele rodzajów łuszczycy. Wśród nich na uwagę zasługuje łuszczyca krostkowa uogólniona, a także łuszczyca grudkowa. Powszechna jest także łuszczyca stawowa. Niestety, każda z odmian tej choroby może mieć inny przebieg. U niektórych łuszczyca daje mało uciążliwe objawy, a u innych może powodować niezwykle silne i uciążliwe symptomy.

Przyczyny powstawania łuszczycy

Przyczyn powstawania łuszczycy jest całkiem sporo. Na niektóre z nich można mieć wpływ, a na inne niestety nie. Niestety, na czynniki genetyczne wpływu mieć nie będziemy. Najwyższe prawdopodobieństwo dziedziczenia dotyczy bliźniąt jednojajowych. Ponadto, gdy oboje rodzice chorują, prawdopodobieństwo tego, że zachoruje także dziecko, wynosi aż 70%. Na czynniki genetyczne nie mamy jednak większego wpływu. Jedną z przyczyn łuszczycy jest także podłoże immunologiczne.

Nie wolno jednak zapominać o czynnikach środowiskowych. One również odgrywają ogromną rolę. Do rozwoju łuszczycy może przyczynić się między innymi długotrwały stres. Nadmierny stres powoduje również zaostrzenie choroby i zmniejszenie ilości remisji. Ponadto, jednym z czynników odpowiadających za rozwój łuszczycy może być niewłaściwie zbilansowana dieta. Szczególnie niebezpieczne jest spożywanie dużych ilości żywności o wysokim stopniu przetworzenia.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Oprócz znajomości objawów i przyczyn łuszczycy warto również mieć świadomość tego, jak powinno przebiegać jej leczenie. Najistotniejsze jest to, aby znaleźć dobrego dermatologa. Warto byłoby poczytać opinie o poszczególnych specjalistach. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć specjalistę godnego uwagi. Warto mieć świadomość tego, że łuszczyca jest leczona zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Kluczem do sukcesu jest także odpowiednio dobrana pielęgnacja. Wspaniałym rozwiązaniem może być między innymi stosowanie naturalnych kosmetyków. Dobrze jest poszukiwać w nich ekstraktów, wyciągów, a także olejów roślinnych. Całkiem trafionym wyborem może okazać się balsam lub maść z dodatkiem oleju z konopi. Charakteryzuje się on silnym działaniem przeciwzapalnym oraz przeciwbakteryjnym.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%