logo iszczecinek.pl

Polecamy Tajemniczy zbiornik i ciche tankowanie na bazie PKS W poniedziałek strajk ostrzegawczy kierowców PKS Główna wygrana w Mini Lotto padła w Szczecinku Kolejny pijany kierowca ciężarówki na ulicach Szczecinka. Miał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów Polecamy

Pole Dance - sport niejedno ma imię [WIDEO]

26.08.2017 07:45
A A A
Zdjęcie do artykułu Pole Dance - sport niejedno ma imię [WIDEO]
fot. M Studio

Pole Dance jako forma aktywności fizycznej zdobył serca milionów kobiet na całym świecie, a liczba  jego zwolenników rośnie w błyskawicznym tempie. W Polsce pojawił się na przełomie 2010 /2011 r. i od tego czasu zrewolucjonizował sale fitness oraz myślenie wielu ludzi na ten temat. O stereotypach w pole dance, korzyściach wynikających z treningów oraz początkach rozmawialiśmy z właścicielką M Studio w Szczecinku – Marleną Furyk.

Jak zaczęła się twoja przygoda w pole dance ?

Pierwszy raz o pole dance usłyszałam w jednym z programów śniadaniowych. Dziewczyny prezentowały w nim swoje umiejętności, które zachwyciły mnie na tyle, iż pomyślałam, że koniecznie muszę spróbować. Wkrótce okazało się, że koleżanka z którą pracowałam uczęszcza już na takie zajęcia i wraz z nią trafiłam na swój pierwszy trening, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Rozpoczęłam  od treningów raz w tygodniu jednak szybko stały się one moją codziennością. Na każdych zajęciach uczyłam się czegoś nowego, nie było w nich miejsca na nudę. Po około dwóch latach postanowiłam pójść o krok dalej i zdobyłam uprawnienia niezbędne do prowadzenia zajęć, które dały mi możliwość rozwoju już jako instruktor. Zafascynowana pracą trenera oraz możliwościami jakie daje ludzkie ciało, postanowiłam zgłębiać wiedzę z zakresu rozciągania tkanek. Wzięłam udziału w kursie, który dał mi niezbędną wiedzę oraz umiejętności do prowadzenia zajęć aż w czterech rodzajach metod stretchingu na trzech poziomach trudności .

W ostatnim czasie otworzyłaś własne studio. Skąd wziął się ten pomysł?

Osobiście uważam, że pasja jest jedynym i najważniejszym motorem napędowym w życiu. Jeszcze kilka miesięcy temu własne studio było w zasięgu marzeń, dziś jest rzeczywistością. Wiele czynników oraz ludzi miało na to wpływ, ale to głównie pragnienie dzielenia się swoją pasja z innymi przyczyniło się do powstania M Studio.

Kiedyś pole dance był kojarzony z rozrywką w nocnym klubie. Jak wygląda to obecnie?

To bardzo stereotypowe myślenie. Współczesny pole dance nie ma z tym nic wspólnego, choć niestety są osoby, które tak myślą do tej pory. Myślę, że wynika to z braku chęci zaczerpnięcia wiedzy na ten temat. Na szczęście stosunek ludzi do pole dance zdecydowanie się zmienia. Rośnie liczba osób, które postrzegają pole dance jako sport, którego głównym celem jest poprawa kondycji i zwinności. Ci którzy spróbowali wiedzą ,że to naprawdę ciężka praca wymagająca odpowiedniego przygotowania fizycznego. Jak w każdym sporcie, również w pole dance organizowane są różnego rodzaju zawody i mistrzostwa, a w ostatnim czasie złożono wniosek o uznanie pole dance dyscypliną olimpijską.

Jak wygląda trening i jakie są jego korzyści?

Trening w M Studio trwa 70 min i jest podzielony na trzy etapy. Pierwsza część składa się z rozgrzewki, później jest właściwa część treningu, na której uczymy się podstawowych chwytów, rożnego rodzaju figur, przejść lub choreografii. Ostatni etap to rozciąganie, które pozwala rozluźnić i zregenerować zmęczone mięśnie po treningu.

Początki niestety nie należą do najlżejszych. Często towarzyszą nam siniaki, ból mięśni oraz obtarcia. Jednak korzyści jakie wynikają z treningów, są warte każdego bólu (śmiech). Na zajęciach angażujemy wszystkie mięśnie ciała – począwszy od nadgarstków przez ramiona, barki, plecy, brzuch, pośladki, uda, łydki - na stopach kończąc. Początek nauki to także oswajanie się z własnym ciałem oraz stopniowe zwiększanie jego świadomości. Pole dance znakomicie wpływa na naszą sylwetkę. Buduje siłę, poprawia postawę, rzeźbi ciało oraz ma zbawienny wpływ na naszą psychikę. Na treningach często przekraczamy granice własnych możliwości, przez co kształtuje się również nasz charakter. Ponadto regularne treningi niwelują stres oraz napięcie nagromadzone w ciągu dnia.

Do kogo skierowane są zajęcia? Czy mężczyźni też się tu odnajdą?

Przede wszystkim pole dance jest dla wytrwałych i wymagających. Nie ma znaczenia płeć, choć najczęściej na sali można spotkać panie. Przez stereotypowe myślenie panowie często są wycofani, ale gdy tylko nikt nie patrzy chętnie próbują swoich siłowych trików. Zauważają wtedy, że jest to ogromne wyzwanie nawet dla tych, którzy wcześniej chodzili na siłownię. Ponadto zarówno w Polsce jak i na świecie jest coraz więcej panów trenujących pole dance. Należą do nich m.in. Patryk Rybarski, Jakub Zieliński, Jakub Kolasa, Damian Kutryb, Dimitry Politov, Mark Buhantsov i wielu innych.

Czyli każdy może trenować pole dance?

Tak, jeżeli oczywiście stan zdrowia nam na to pozwala. Nie ma ograniczeń wiekowych, trenują zarówno dzieci jak i osoby starsze. Wszystkie zajęcia w naszym studio są odpowiednio dostosowane do wieku oraz umiejętności kursantów.

Czy poza pole dance prowadzone są jeszcze jakieś zajęcia w M Studio?

Tak. Prowadzone są również zajęcia ze stretchingu. Zajęcia skierowane są do wszystkich. Szczególnie polecane tym, którzy przez wiele godzin pozostają w tej samej pozycji np. osobom pracującym przy komputerze lub kierowcom. Więc jeśli masz typowo siedzącą pracę stretching to ćwiczenia dla Ciebie. Regularne rozciąganie szybko przyniesie ogólną poprawę, sprawność fizyczną oraz zręczność, a także zwiększyć zakres ruchów. Od września wprowadzamy również zajęcia pole kids - czyli pole dance dla dzieci oraz pole mama - zajęcia dla mam, na które będą mogły zabrać swoje maleństwa.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze szkoły?

Przede wszystkim szukajmy instruktorów z pasją, którzy regularnie podnoszą swoje kwalifikacje oraz dla których rozwój jest sprawą priorytetową. Dobrze wykwalifikowany instruktor nie tylko odpowiednio przekaże nam swoje umiejętności, ale także zapewni bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Kluczowa jest tutaj odpowiednia asekuracja podczas zajęć, dobór ćwiczeń do umiejętności grupy oraz prawidłowa kolejność nauki.

Czym wyróżnia się Twoje studio?

M Studio ma wiele zalet. Z tych praktycznych należy wymienić znakomitą lokalizacje. Studio znajduje się nad samym jeziorem, co dodatkowo sprzyja odprężeniu. Widok z okna robi wrażenie, o czym sam miałeś okazje się przekonać. Nie ma tez problemu z miejscem parkingowym, a sala jest  przestronna i doskonale oświetlona. Zależy mi by w  studio każdy czuł się dobrze, więc zarówno przed treningiem jak i po kursantki mogą usiąść na sofie, odetchnąć, wymienić się doświadczeniami lub zwyczajnie pogadać .Ponadto zajęcia prowadzone są w małych, kameralnych grupach co oznacza, że instruktor może poświecić więcej czasu każdemu uczestnikowi zajęć. Taki system pozwala kursantom zdobyć szybciej wymarzone cele, a przy okazji mamy możliwość poznać się bliżej. Bardzo często rodzą się nowe przyjaźnie.

Na zakończenie chciałabym zaprosić wszystkich zainteresowanych na dzień otwarty Studia. 1 września każdy może przyjść i skorzystać z darmowych zajęć pole dance. Wcześniej proszę się zapisać. Rezerwacja pod nr telefonu 513 013 181 lub przez facebooka. Serdecznie zapraszam.

 Polub M Studio na facebooku

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale WYWIADY