logo iszczecinek.pl

Polecamy Co dalej ze szkołą w Gwdzie Wielkiej? [WIDEO] Piłkarze MKP Szczecinek przygotowują się do rundy wiosennej Rozmowa ze starostą o sytuacji w PKS Szczecinek [WIDEO] Młoda duchem, Młoda ciałem. Młoda na twarzy Polecamy

Wyborczy falstart kandydata na burmistrza? SLD pisze do Krajowego Biura Wyborczego

20.08.2018 09:48
A A A
Zdjęcie do artykułu Wyborczy falstart kandydata na burmistrza? SLD pisze do Krajowego Biura Wyborczego
fot. iszczecinek.pl

Już kilka tygodni temu, jeszcze przed ogłoszeniem przez Prezesa Rady Ministrów terminu wyborów samorządowych, w Szczecinku poznaliśmy kandydatów, którzy będą ubiegać się o fotel burmistrza miasta. Wśród kandydatów pojawili się Daniel Rak, Radosław Lubczyk, Krzysztof Berezowski oraz Wiesław Suchowiejko. Kandydaci zostali oficjalnie przedstawieni, a niektórzy z nich zaczęli promować swoją kandydaturę.

Rada Powiatowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Szczecinku zwróciła się do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Koszalinie z prośbą o sprawdzenie zgodności z obowiązującymi przepisami dotyczącymi kampanii wyborczej działań prowadzących od przeszło dwóch miesięcy przez jednego z kandydatów - Krzysztofa Berezowskiego.

Jak wskazują działacze SLD w piśmie do KBW, Krzysztof Berezowski publicznie w lokalnych mediach wielokrotnie przedstawiał się jako kandydat na burmistrza Szczecinka.

-Jeszcze przed ogłoszeniem terminu wyborów, wymieniony kandydat na burmistrza prowadził szeroką kampanię odwiedzając mieszkańców w ich domach wręczając swoją ulotkę. Zastanawiający jest również fakt, że przedstawia się w niej jako lekarz, ale nikt w okolicy o takim lekarzu nie słyszał, a na pytanie w tym temacie odpowiada, że jest ginekologiem i odbierał porody. Podaje się również za społecznika, a jeszcze niedawno jego nazwisko w życiu publicznym nie istniało. W naszym domniemaniu w tym przypadku występuje naruszenie obowiązujących w ordynacji wyborczej przepisów jak również wiele znaków zapytania w związku z czym prosimy o wyjaśnienie tej sprawy.

-czytamy w piśmie

Stanowisko w sparwie podejmowania działań o charakterze agitacji wyborczej przed rozpoczęciem kampanii wyborczej już wcześniej zajęła Państwowa Komisja Wyborcza.

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że zgodnie z Kodeksem Wyborczym, kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem ogłoszenia aktu właściwego organu o zarządzeniu wyborów i ulega zakończeniu na 24 godziny przed dniem głosowania.

Wojciech Hermeliński, Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej zaznaczył w piśmie, że działania o charakterze agitacyjnym podjęte przed zarządzeniem wyborów naruszają zasadę równości kandydatów i komitetów wyborczych, są sprzeczne z zasadami dobrze pojmowanej kultury politycznej i są powszechnie odbierane jako obejście prawa m.in. przez osoby fizyczne promujące się w ten sposób.

W obowiązującym stanie prawnym Państwowa Komisja Wyborcza nie ma obecnie uprawnień do podejmowania działań w sprawach związanych z ewentualnym prowadzeniem tzw. „prekampanii wyborczej”, która nie jest uregulowana w przepisach Kodeksu wyborczego. Komisja może jedynie apelować do uczestników życia publicznego o niepodejmowanie takich działań.Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
Komentuj, nie obrażaj! Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Wybory Samorządowe 2018