logo iszczecinek.pl

Polecamy Jedno dziecko, jedno drzewo. Ruszył nowy projekt leśników [WIDEO] Burmistrz popiera nauczycieli. Miasto zapłaci za dni strajkowe Są dodatkowe środki dla osób niepełnosprawnych Polecamy

Trochę o RDS, ważnych decyzjach, szczecineckich klubach piłkarskich w tle – czyli 5 pytań do kandydata na burmistrza Pani dr Joanny Pawłowicz

18.10.2018 10:12
A A A
Zdjęcie do artykułu Trochę o RDS, ważnych  decyzjach,  szczecineckich klubach piłkarskich w tle – czyli  5 pytań do kandydata na burmistrza Pani dr Joanny Pawłowicz
fot. iszczecinek.pl

Trochę o RDS, ważnych  decyzjach,  szczecineckich klubach piłkarskich w tle – czyli  5 pytań do kandydata na burmistrza Pani dr Joanny Pawłowicz.

Pani Joanno,  kandyduje pani na burmistrza z list Prawa i Sprawiedliwości, podobnie pani koledzy z RDS  kandydujący do Rady Miasta, czy oznacza to, że Ruch Obywatelski Razem dla Szczecinka  zniknie z naszej lokalnej sceny politycznej ?

Ruch Obywatelski Razem dla Szczecinka ma się bardzo dobrze a  przed nami oraz  Prawem i Sprawiedliwością jest jeszcze wiele do zrobienia, wiele wspólnych projektów, które  zrealizujemy.

Ruch Obywatelski Razem dla Szczecinka powstał ponad 5 lat temu, jeszcze przed poprzednimi  wyborami samorządowymi. We wrześniu tego roku podpisaliśmy Porozumienie o wspólnym starcie w wyborach samorządowych z list Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Postanowiliśmy połączyć siły i utworzyć Porozumienie  Zjednoczonej Prawicy, którego uczestnikami jest Prawo i Sprawiedliwość, Ruch Obywatelski Razem Dla Szczecinka  oraz  NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania. Razem jesteśmy silniejsi i co równie ważne - ugrupowania wchodzące w skład Porozumienia są  równorzędnymi partnerami i zachowują swoją tożsamość.

Dlaczego startujecie z list Prawa i Sprawiedliwości ?

Dotychczasowe 3 lata rządów Prawa i Sprawiedliwości pokazały, że można rządzić uczciwie     i sprawiedliwie, a polskie rodziny uzyskały olbrzymie wsparcie.  Rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął się również rozwiązywania trudnego ale jakże ważnego problemu środowiskowego, który dotyczy mieszkańców Szczecinka, Mielca, Żar i wielu innych miast. Nasza dziewięcioletnia walka o „czyste powietrze” i determinacja rządu Prawa i Sprawiedliwości doprowadziły do tego, że w życie weszła ustawa  o odpadach w której znalazły się nowe korzystne dla mieszkańców zapisy. Najbardziej istotny, nie będzie można na terenie Szczecinka spalać kleju w piecach na biomasę. Tak samo jak ma to miejsce w Europie Zachodniej. Mieszkańcy naszego miasta będą mogli się wreszcie czuć bezpiecznie. Rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotował również korzystne projekty dla samorządów, które dotyczą budowy mieszkań, termomodernizacji budynków, budowy dróg i chodników, obniżenia cen odpadów posegregowanych, budowy obiektów sportowych, przeznacza środki dla seniorów oraz na aktywizację młodzieży itp. Będziemy z tych możliwości korzystać.

Najważniejsze sprawy, którymi Pani zajęłaby się  po wygranych wyborach?

Pierwsze decyzje, które podejmę to wdrożenie procedur programu „Mieszkanie Plus” Według danych GUS za rok  2016 w powiecie szczecineckim oddano do użytku zaledwie 109 mieszkań, co w przeliczeniu na każdy  tysiąc mieszkańców daje zaledwie 1,39 lokalu mieszkalnego. Wynik ten plasuje nas w ogonie nie tylko rankingu ogólnopolskiego 4,25 ale również wojewódzkiego 4,06. W samym tylko Szczecinku  na własne mieszkanie oczekuje aktualnie ponad 200 rodzin.

Potrzebne są również szybkie zmiany w sposobie zarządzania w ZGM. Nieporozumieniem są obecnie masowo kierowane do sądów sprawy przeciw  lokatorom ZGM. Tylko w latach 2010- 2014  kancelaria prowadząca obsługę prawną ZGM skierowała do sądu około 1400 spraw! Do sądu trafiały sprawy za  niezapłacone  kwoty już od kilkuset złotych  a kilkadziesiąt spraw zakończyło się wyrokiem o eksmisję. Czas zakończyć te praktyki. Dlatego wprowadzimy programy oddłużeniowe dla lokatorów, obniżymy czynsze, które są najwyższymi w regionie. Ponadto wprowadzimy 80% ulgi na wykup mieszkań oraz  możliwość czasowej obniżki czynszu w trudnych sytuacjach losowych np. utrata pracy, choroba.

Jest jeszcze jeden pilny temat do realizacji, pewnie najtrudniejszy ale bez jego rozwiązania trudno będzie powstrzymać młode osoby przed wyjazdem z naszego miasta. Musimy sprowadzić do Szczecinka inwestorów aby uatrakcyjnić nasz rynek pracy. Będziemy intensywnie o to zabiegać. Tu potrzebne jest intensywne poszukiwanie i stworzenie odpowiednich warunków dla potencjalnych inwestorów.

Czy widzi Pani słabe strony szczecineckiej oświaty?

Nie podoba mi się, że dzieci uczą się na zmiany. Należy poprawić infrastrukturę szczecineckich szkół aby zminimalizować to niekorzystne zjawisko. Chciałabym aby do szkół powróciły koła zainteresowań i zajęcia sportowe płatne dla nauczycieli. Należy zapewnić owoce i warzywa naszym dzieciom oraz więcej uświadamiać w zakresie odżywiania i aktywności fizycznej. To są moje spostrzeżenia na dziś, głębsze przemyślenia i propozycje wymagają konsultacji z nauczycielami. Zapewne ten obszar wzmocnimy programem rządowym, który przewiduje większe środki na aktywizację sportową dzieci i młodzieży oraz budowę infrastruktury sportowej.

Co z naszym szczecineckim sportem?

Będę wspierała szczecinecki sport. Sukcesy naszych sportowców są najlepszą promocją naszego miasta. Powołamy między innymi  Regionalny Ośrodek Rozwoju Młodzieży Uzdolnionej Sportowo, w którym rozwijać się będzie młodzież nie tylko ze Szczecinka ale i z okolic. Młodzi sportowcy z poza Szczecinka uczyliby się w naszych szkołach, mieszkali w  internatach. Chcielibyśmy aby młodzi ludzie przyjeżdżali do naszego miasta a nie z niego wyjeżdżali. Jeszcze nie tak dawno temu mieliśmy w Szczecinku  dwa kluby piłkarskie z tradycjami – Wielim  i Darzbór. Teraz mamy jeden, bez tradycji i bez sukcesów. Jeżeli będzie taka wola działaczy sportowych, to poprę reaktywację obu klubów  i co też jest istotne rozumiem potrzebę wsparcia finansowego tych i innych klubów przez miasto. Na pewno zmodernizujemy stadion, zainstalujemy podgrzewaną murawę i oświetlenie boiska. Wydłuży to czas treningów i będzie zachętą dla klubów piłkarskich z innych miast aby przyjeżdżać tu na zgrupowania. Byłby to pozytywny impuls dla naszych lokalnych przedsiębiorców z branży hotelarskiej, gastronomicznej i nie tylko. Jestem z natury optymistką dlatego wiem, że to się uda.

Dziekuję za rozmowę.

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
Komentuj, nie obrażaj! Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Wybory Samorządowe 2018