logo iszczecinek.pl

Polecamy Escape Room znów otwarty Muzem wyprowadzi wystawy w przestrzeń publiczną Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

Szczecineccy siłacze mają w końcu swój klub

25.03.2018 17:41
A A A
Zdjęcie do artykułu Szczecineccy siłacze mają w końcu swój klub
fot. IKKS Jurand

W Szczecinku powstał nowy klub sportowy - Integracyjny Klub Sportów Siłowych „Jurand”. Założycielem jest Szymon Podolańczyk, który od wielu lat reprezentuje miasto Szczecinek w podnoszeniu sztangi leżąc, a także inicjator, który od 2015 roku reaktywował mistrzostwa Szczecinka w wyciskaniu sztangi leżąc. Z kolei wiceprezesem jest znany mieszkaniec i miłośnik tego sportu - Piotr Musiał.

Klub został utworzony w lutym 2018 roku. IKSS Jurand będą reprezentować Jarosław Bastek, Szymon Podolańczyk, Stanisław Podolańczyk, Zbigniew Noga, Robert Zabucki oraz kobiety i młodzież. Większość zawodników na co dzień pracuje w mundurze i wielokrotnie reprezentowali swoje jednostki macierzyste tj: KPP Szczecinek, Straż Miejska Szczecinek i Wojsko Polskie.

Pomysł utworzenia klubu sportowego w Szczecinku zrodził się w ubiegłym roku po zakończeniu II Otwartych Mistrzostw Szczecinka w Wyciskaniu Klasycznym, które odbyły się również memoriałem Rafała Bukowskiego, który zmarł po ciężkiej walce z nowotworem. Zawody okazały się dużym sukcesem. Udział w nich wzięło ok. 70 zawodników i zawodniczek.

-Od roku obserwuję coraz większe zainteresowanie tym sportem wśród kobiet, młodzieży jak i dorosłych. Tym samym klub będzie również reprezentować młodzież z naszego miasta i okolic. Mam pewne plany, aby tym sportem zająć się już profesjonalnie na jednej z siłowni w naszym mieście. Jednak coś więcej na ten temat będę mógł powiedzieć dopiero po zawodach.

– mówi Szymon Podolańczyk

Celem nowego klubu jest propagowanie sportów siłowych, a także integracja mieszkańców poprzez sport, jak również pomoc charytatywna i organizacja w naszym mieście imprez sportowych o zasięgu ogólnopolskim.

Już wkrótce nowo powstały klub, wspólnie z klubem Fitness Center - z Anną Guzik-Sobolewską - organizuje I Memoriał im. Rafała Bukowskiego, który będzie jednocześnie III edycją Ogólnopolskich Mistrzostw Szczecinka w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Zawody, odbędą się 12 maja w hali sportowej przy ul. Jasnej 2 o godzinie 9.30 i połączone zostaną z akcją charytatywną. Wszystkie pieniądze pochodzące z wpisowego zostaną przekazane na rzecz Jasia. Również bilety na to wydarzenie w cenie 10 zł będą sprzedawane w formie „cegiełek”.

-W grudniu usłyszałem o chorobie chłopca, mieszkańca Szczecinka. Spotkałem się z Jasiem i jego rodzicami i oczywistym było dla mnie, że należy ich wesprzeć w walce o zdrowie dziecka. Jan Kobierawski ma niecałe 2 latka, urodził się z chorobą genetyczną achondroplazją. Jaś potrzebuje stałej rehabilitacji, która przygotuje go do operacji wydłużenia kończyn. Chłopiec stale jest pod opieką lekarzy i fizjoterapeutów. W te wakacje pojedzie na pierwszy turnus rehabilitacyjny. Jego koszt to 6 tys. zł. Przed chłopcem jeszcze długa droga i operacja, której cena może dojść do 500 tyś. zł. Ale żeby się do niej zakwalifikować chłopiec musi spełniać kilka warunków. Jednym z nich jest to, że musi być ciągle rehabilitowany i być bardzo dobrze do niej przygotowany. Drugim bardzo ważnym warunkiem jest to, że takie operacje wykonuje się po ukończeniu 8 roku życia. Czyli przez kolejnych sześć lat Jaś musi być stale rehabilitowany. To są ogromne koszty.

-dodaje Szymon Podolańczyk

Zawody odbędą się także dzięki wsparciu lokalnych władz, instytucji i firm.

-Wielką pomoc otrzymałem od Miasta Szczecinek, Powiatu Szczecineckiego, Samorządowej Agencji Promocji i Kultury, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Szczecinku i Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Zawody również wspiera poseł Nowoczesnej Radosław Lubczyk, a także firmy: Dr. Bee, Nemo Autoserwis, Nest Bank, Sklep Jubilerski BK, Stol-Tap, Auto Serwis Rumiński, Hurtownia Motoryzacyjna Gordon. Z tego miejsca bardzo chciałbym podziękować za wielkie zaufanie i wsparcie z Waszej strony. Dzięki pomocy jestem w stanie ponownie zorganizować zawody w sportach siłowych w naszym mieście. Na chwilę obecna już wiadomo, że w zawodach udział weźmie około 100 zawodników, którzy przyjadą do Szczecinka z całej Polski.

Klub wciąż poszukuje instytucji i przedsiębiorców, którzy chcieliby wesprzeć zbliżające się szczecineckie zawody, które będą największą imprezą tego typu na Pomorzu i jedną z większych w Polsce. Koszt organizacji tego przedsięwzięcia to ok. 12 tys. zł. W zamian firmy mogą liczyć na reklamę podczas akcji informacyjnej przed zawodami, a także w ich trakcie oraz na oficjalne podziękowania podczas koronowania zwycięzców. Obecnie klub funkcjonuje jedynie dzięki własnym środkom. Pozyskane fundusze zostają przeznaczone na pokrycie nagród rzeczowych dla zawodników, pakiety startowe oraz pokrycie kosztów organizacji zawodów.

Organizacje, instytucje oraz przedsiębiorcy, którzy chcą wesprzeć tę inicjatywę, mogą skontaktować się z prezesem klubu Szymonem Podolańczykiem pod nr tel. 501 490 066.

IKKS Jurand

 
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Sport