logo iszczecinek.pl

Polecamy Burmistrzowie rozmawiali z marszałkiem o wsparciu inwestycji „Belferska grypa” dopadła nauczycieli z SP7 Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

Finał na PGE Narodowym już o krok – znamy mistrzów województwa zachodniopomorskiego

19.04.2018 15:27
A A A
Zdjęcie do artykułu Finał na PGE Narodowym już o krok – znamy mistrzów województwa zachodniopomorskiego
fot. cyfrasport

Trzy pełne sportowych emocji dni były potrzebne do wyłonienia najlepszych piłkarskich drużyn województwa zachodniopomorskiego w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12. W rozegranym w dniach 11-13 kwietnia finale wojewódzkim XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zwycięstwa odniosły: R-Football Goleniów i Orzeł 2010 Wałcz w kategorii U-8, UKS 71 Volley Szczecin i UKS Olimpia Szczecin w kategorii U-10 oraz SP 7 Koszalin i UKS Olimpia Szczecin wśród dzieci do lat 12. Już na przełomie kwietnia i maja drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentowały nasze województwo podczas Finału Ogólnopolskiego w Warszawie, gdzie staną przed szansą zagrania na stadionie PGE Narodowym.

Finałowe zmagania odbyły na terenie Stadionu OSiR w Szczecinku. Dla występujących w nich najzdolniejszych młodych piłkarzy i piłkarek z regionu były one kontynuacją drogi z podwórka na stadion, która rozpoczęła się jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. W Szczecinku na uczestników rozgrywek czekały nagrody oraz zabawa w najlepszym sportowym wydaniu. Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły zespoły kategorii U-12, drugiego kategorii U-10, a trzeciego najmłodsze dzieci do lat 8.

Przyjeżdżając na finały w województwie zachodniopomorskim organizatorzy turnieju doskonale wiedzą, że mogą spodziewać się żywiołowego dopingu kibiców. Wszystko za sprawą licznej i głośnej grupy rodziców zawodniczek UKS Olimpii Szczecin. Fani, a zarazem opiekuni młodych piłkarek od kilku lat wzorowo pokazują, jak rodzic może zaangażować się w życie sportowe swojej pociechy. Nie inaczej było i w Szczecinku. Grupę w kategorii U-12 wspierała około 20 osobowa grupa, zaopatrzona w specjalnie przygotowane na turniej koszulki, biało-niebieskie czapki, szaliki, a nawet bęben. Nie może więc dziwić, że niesione dopingiem dziewczyny dotarły aż do finału. A w nim, po dramatycznym spotkaniu i serii rzutów karnych ostatecznie zwyciężyły, sięgając po złote medale i bilety do Finału Ogólnopolskiego w Warszawie.

Głównym inicjatorem tak zorganizowanego dopingu był na samym początku działalności pan Grzegorz Rybiński. I to właśnie jego córka, Zuzia Rybińska, była jedną z najlepszych piłkarek turnieju w Szczecinku. Grająca z numerem 7 dziewczynka wyróżniała się dobrym dryblingiem, kontrolą piłki i strzałem. Jak twierdzi jej tata, wciąż rozwija się, by jeszcze podnieść swój poziom. – Od jakiegoś czasu zaczęła pracować nad poprawą słabszej, lewej nogi. I widać tego pierwsze efekty – zauważa. Kiedy w finałowej serii rzutów karnych nadeszła jej próba, Zuzia wykazała się dużym opanowaniem. Piłka po jej strzale wylądowała w siatce, czemu towarzyszyła euforia koleżanek i kibiców. Liczną rodzinę UKS Olimpii czekają teraz trudne kwestie logistyczne do rozwiązania – przede wszystkim rezerwacja noclegów w Warszawie!

Ten sam „problem” czeka także rodziców Kuby Zawadzkiego z drużyny UKS 71 Volley Szczecin. As zwycięzców w kategorii U-10 to jeden z najbardziej wszechstronnych zawodników, którzy mieli już okazję zaprezentować się na Finałach Wojewódzkich tej edycji Turnieju. Na boisku był wszędzie tam, gdzie najbardziej potrzebował go trener. W półfinale dwukrotnie wybił piłkę z linii bramkowej, ratując swój zespół. Gdy w finale przez dłuższy czas utrzymywał się bezbramkowy rezultat, wystarczyło przesunąć go wyżej, by strzelił dwa z trzech goli dla swojej drużyny. Gołym okiem widać, że młody chłopiec dobrze się ustawia, widzi sporo na boisku i potrafi minąć z piłką rywala. Gdyby w finale miał więcej szczęścia, skompletowałby hattricka. Niestety, piłka po jego strzale z rzutu wolnego ze znacznej odległości wylądowała na poprzeczce. Tytuł najlepszego gracza turnieju był jak najbardziej zasłużony.

Jedną z najpiękniejszych rzeczy w piłce nożnej są niespodzianki sprawiane przez maluczkich, na których nikt nie stawia. Taką niespodzianką było na pewno dotarcie do finału w kategorii U-12 drużyny z SP 8 w Policach, co sam przyznaje ich trener, Błażej Potocki. – Nie jestem nawet trenerem – poprawia. – Jestem tylko ich nauczycielem. Część chłopaków trenuje w klubach, ale nie mieli okazji zbytnio się ze sobą zgrać, więc przyjechaliśmy dobrze się bawić. Wyjście z grupy było naszym celem, bez wywierania zbędnej presji – podkreśla. Jak w takim razie grupie tych zawodników udało się zajść tak daleko? – Staram się dbać bardziej o sferę motywacyjną. Na wyobraźnię chłopców działa fakt, że miałem przyjemność chodzić do jednej klasy liceum z Łukaszem Fabiańskim. Staram się ich motywować, stawiając jego karierę jako przykład – wyznaje.

Przykład pana Błażeja pokazuje, jak pozytywną rolę w podejściu do sportu dzieci może i powinien mieć trener. Podkreślił to też w rozmowie z nami Henryk Wawrowski, były piłkarz, srebrny medalista z IO 1976 w Montrealu. – Po tegorocznej edycji turnieju w zachodniopomorskim mogę stwierdzić, że następuje poprawa w relacji na linii zawodnicy-trenerzy. Szkoleniowcy pozytywnie wspierają młodych piłkarzy, unikają krzyku. Udzielają im wskazówek, ale też dają samodzielnie podejmować decyzje – zauważa.

Około 7 minut – tyle trwa przeprawa promem, będąca koniecznością dla mieszkańców wyspy Uznam, na której położona jest lewobrzeżna część Świnoujścia. Na turnieju w Szczecinku zjawiły się cztery drużyny z tego miasta. Są to więc jedyne cztery drużyny spośród ponad 1500 biorących udział w tym etapie turnieju, które musiały przepłynąć część swojej drogi na miejsce rozgrywek Finałów Wojewódzkich.

W trwającej XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” po raz drugi w historii nagradzane są postawy godne naśladowania. „Zieloną Kartką Fair Play” obdarowani mogą zostać trenerzy, zawodnicy oraz kibice, którzy podczas sportowej rywalizacji wykażą się wzorowym zachowaniem zgodnym z zasadami gry fair (może to być np. przyznanie się do przewinienia, którego nie zauważy sędzia). Organizatorzy rozgrywek na stronie internetowej Turnieju opublikują listę drużyn odznaczonych „Zieloną Kartką”. Arbitrzy w Szczecinku pokazali ją aż 21 razy.

WIELKI FINAŁ I NAGRODA GŁÓWNA

 

Finały wojewódzkie to ostatni etap rywalizacji drużyn w najmłodszej kategorii wiekowej. Z kolei zwycięzcy w kategoriach U-10 i U-12 będą reprezentowali swoje województwa podczas Finału Ogólnopolskiego, który w dniach 29 kwietnia – 2 maja 2018 roku odbędzie się w Warszawie. Decydujące mecze tradycyjnie już zostaną rozegrane na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałowym spotkaniem o piłkarski Puchar Polski i podobnie jak przed rokiem będą transmitowane na żywo w otwartych kanałach telewizji Polsat. Nagrodą dla najlepszych będzie nie tylko Puchar Tymbarku, ale także możliwość obejrzenia z wysokości trybun meczu reprezentacji Polski oraz spotkanie z idolami – reprezentantami Polski i selekcjonerem Adamem Nawałką.

TURNIEJ PRZYSZŁYCH REPREZENTANTÓW POLSKI

„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy piłkarski turniej dla dzieci w Europie. Głównym sponsorem rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej od 12 lat jest firma Tymbark, a od poprzedniej edycji brązowym sponsorem jest firma Electrolux. Celem rozgrywek jest popularyzacja sportu i aktywności fizycznej u najmłodszych oraz wyłanianie piłkarskich talentów. Do dotychczasowych edycji Turnieju łącznie zgłoszonych zostało blisko 2 miliony dzieci.  Turniej był początkiem piłkarskich karier dla ponad 50 reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych. W tym gronie znajdują się ambasador Turnieju i napastnik włoskiego SSC Napoli – Arkadiusz Milik – a także inni reprezentanci Polski: Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy najdroższa polska piłkarka w historii – Paulina Dudek.

Honorowy patronat nad XVIII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

materiał prasowy

 
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
UWAGA: Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Sport