logo iszczecinek.pl

Polecamy 40-centymetrowe dziury na parkingu Działacze Terry wręczyli ministrowi środowiska pismo. Co w nim było? Tak będą wyglądały wypożyczalnie rowerów Innowacyjny system ochrony powietrza w Kronospan Polecamy

Dziś startuje VIII Międzynarodowy Festiwal Balonowy w Szczecinku

07.07.2017 00:02
A A A
Zdjęcie do artykułu Dziś startuje VIII Międzynarodowy Festiwal Balonowy w Szczecinku
fot. iszczecinek.pl / wideo, foto z powietrza / tel. 781 391 604

Rok 2004. To wtedy po raz pierwszy zaproszono do Szczecinka załogi balonowe z Polski i Niemiec na Polsko-Niemiecka Fiestę Balonową. Na imprezę do Szczecinka przyjechało 6 załóg. Chyba nikt wtedy nie spodziewał się tego, że impreza na stałe wpisze się do kalendarza najważniejszych miejskich imprez. Chyba nikt nie spodziewał się także tego, że fiesta przerodzi się w największy festiwal balonowy w Polsce i jeden z większych w Europie. Warto przypomnieć, że balony do Szczecinka „sprowadził” Bartosz Oberski, pilot balonowy wspólnie z Tomaszem Czukiem, który od samego początku współtworzył festiwal.

Dziś, po 13 latach, na VIII Międzynarodowy Festiwal Balonowy do Szczecinka przyjedzie 56 załóg balonowych. Przez najbliższe trzy dni niebo nad naszym miastem opanowane będzie przez ogromne kolorowe balony wśród których znajdą się także te o nietypowych kształtach. Do naszego miasta na to wydarzenie zjadą się załogi balonowe z Polski, Niemiec, Holandii, Francji, USA i Danii.

Jak co roku organizatorzy stanęli na wysokości zadania i przygotowali wiele atrakcji dla osób, które przyjdą podziwiać starty balonów. Już wcześniej organizatorzy przeprowadzili kilka konkursów, w których można było wygrać loty balonem. Podczas festiwalu na terenie przy stadionie OSiR będzie można z bliska zobaczyć jak załogi przygotowują się do startów. Inauguracyjny start zaplanowano na piątek na godzinę 18:30. Łącznie zaplanowano 4 starty, w tym konkurencję Splash or grab. Dodatkowo odbędzie się nocna gala balonowa i parada balonów przez miasto. UWAGA: Starty balonów, w przypadku złych warunków atmosferycznych, mogą się opóźnić lub mogą zostać odwołane.

Głównym sponsorem festiwalu jest firma Kronospan. Sponsorem tytularnym tej konkurencji "Splash or grab" jest Gaspol. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwać będą ratownicy z Grupy TADMED Szczecinek.


UWAGA Krótkie relacje „na żywo” z VIII Międzynarodowego Festiwalu Balonowego w Szczecinku będziecie mogli oglądać na naszym portalu oraz na oficjalnym fanpage’u na facebooku.

Zrobicie zdjęcia balonów i wrzucicie je na Facebooka lub Instagrama? Pokażcie je innym! Oznaczajcie je hashtagiem #balonyiszczecinek


PROGRAM IMPREZY

  • Piątek 7/7-2017

godz. 18.30

I inauguracyjny start balonów - tereny OSiR. Rozegrana zostanie konkurencja "Pogoń za lisem". W konkurencji tej pierwszy startujący balon jest "lisem". Pozostałe balony mogą wystartować kilka minut po nim. Ich zadaniem jest tak przeprowadzić lot, aby dotrzeć do miejsca lądowania pierwszego balonu. Balon "lis" rozstawia wielki krzyż materiałowy w miejscu swojego lądowania, natomiast zadaniem pozostałych pilotów jest wyrzucić marker (mały woreczek ze wstęgą) jak najbliżej środka tego krzyża. Wygrywa ten, kto trafi najbliżej celu.

  • Sobota 8/7-2017

godz. 18.30

II start balonów - tereny OSiR. "Pogoń za lisem" - rezegranie tej samej konkurencji po raz drugi. Jest to dodatkowe utrudnienie dla pilotów, gdyż do ostatecznego wyniku i wyłonienia zwycięzcy brany będzie pod uwagę najlepszy wynik z obu lotów. Każdy pilot ma możliwość uczestnictwa tylko raz w "Pogoni za lisem". To znaczy że dostanie tylko jeden marker i sam musi wybrać w czasie którego lotu ten marker wyrzuci. A tylko najlepsze wyniki będą brane pod uwagę.

godz. 22.30

Nocna Gala Balonów. Przygotowania do Gali Nocnej zaczną się już o godz. 22.00. Zachęcamy wszystkich Widzów do obserwacji przygotowań. Pompujące się balony po zmroku robią duże wrażenie i budują napięcie przed wspaniałym pokazem.

  • Niedziela 9/7-2017

godz. 5.30

III start balonów - tereny OSiR. Lot bez konkurencji sportowej. To gratka dla miłośników najpiękniejszych widoków o wschodzie słońca. Chyba nie można sobie wyobrazić bardziej bajecznej scenerii niż 50 balonów unoszących się nad budzącym do życia miastem.

godz. 13.00

Parada Balonów przez miasto - dwołana 

godz. 18:30

IV start balonów. Konkurencja "Splash or grab". UWAGA NOWOŚĆ na Festiwalu. W niedzielę wieczorem balony wystartują w różnych miejscach. Wybór miejsca startu należy do pilota a jego zadaniem będzie tak wybrać miejsce startu i pprzeprowadzić lot aby dotrzeć do wyznaczonego celu. Cel będzie na jeziorze Trzesiecko. Będzie to maszt o wysokości 3 metrów umieszczony na pływającej platformie. Na maszcie zawiesimy szarfę, a zadaniem pilota będzie zebranie tej szarfy. Utrudnieniem jest to, że maszt znajdował się będzie nad wodą. Gdy kosz balonu dotknie wody, pilot dyskwalifikowany jest z konkurencji ale może szybko wylądować i podejść do niej jeszcze raz. Oczywiście nad bezpieczeństwem czuwać będą 2 motorówki z ekipami oraz WOPR. Zachęcamy wszystkich widzów do gromadzenia się wokół jeziora. Nalot 50 balonów nad Trzesiecko będzie bardzo widowiskowy tym bardziej, że dzięki naszym sponsorom piloci walczą w tej konkurencji o cenną nagrodę.

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Rozrywka