logo iszczecinek.pl

Polecamy Burmistrzowie rozmawiali z marszałkiem o wsparciu inwestycji „Belferska grypa” dopadła nauczycieli z SP7 Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

Zimowy rajd Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D

01.02.2018 08:46
A A A
Zdjęcie do artykułu Zimowy rajd Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D
fot. Organizatorzy

Od 6 lat grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Kalisza Pomorskiego poprzez uczestnictwo w Rajdzie Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D, upamiętnia losy polskich oficerów z okresu II wojny światowej. Rajd odbywa się zazwyczaj w czerwcu, kiedy sprzyjają temu warunki atmosferyczne, by młodzi ludzie mogli przez trzy dni marszu bez większych przeszkód dotrzeć do Kalisza Pomorskiego.

Kierując się doświadczeniem i w związku z tym, że ewakuacja odbyła się 28 stycznia 1945 roku, pojawiła się idea upamiętnienia 73. rocznicy ewakuacji tych żołnierzy w dniu 29 stycznia br.

Grupa około 60 osób, podczas zimowego rajdu, przemierzyła trasę z terenu dawnego obozu Oflag II D w pobliżu Kłomina do centralnego punktu dawnego poligonu, miejsca gdzie znajdowała się wieś Gross Born. Tam ciepły posiłek pozwolił na regenerację sił.

Istotnym punktem obchodów rocznicowych było nabożeństwo w intencji oficerów, m.in. mjr Henryka Sucharskiego, gen. Kmicic – Skrzyńskiego, gen. Dzierżykraja – Morawskiego, Zygmunta Weissa, Adama Rapackiego, Jana Zamoyskiego, Powstańców Warszawskich, przebywających od października 1944 roku na terenie oflagu i wielu innych tysięcy polskich oficerów, którzy podczas ewakuacji pokonywali ponad 800 km marszu przez miejscowości powiatu drawskiego i szczecineckiego w drodze do Sandbostel koło Hamburga.

Gościem honorowym zimowej kontynuacji rajdu był syn i prawnuk jednego z oficerów, ewakuowanych z tego obozu.

W uroczystościach wzięli też udział: poczet sztandarowy z LO im. Bohaterów Oflagu II D w Bornem Sulinowie, przedstawiciele władz samorządowych naszego miasta oraz leśnicy z Nadleśnictwa Borne Sulinowo i RDLP Szczecinek.

źródło: bornesulinowo.pl

 
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
UWAGA: Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Region