logo iszczecinek.pl

Polecamy Trzy mieszkania treningowe oddane do użytku „Belferska grypa” dopadła nauczycieli z SP7 Nowe trasy rowerowe i wędkarstwo. Rozmowa z prezesem SzLOT-u [WIDEO] Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

Z „Darem Serca” u seniorów z DPS W Bornem Sulinowie

12.12.2017 07:08
A A A
Zdjęcie do artykułu Z „Darem Serca” u seniorów z DPS W Bornem Sulinowie
fot. Marek Stasiuk

Pomysł spędzenia rodzinnych świątecznych chwil z seniorami narodził się w drodze powrotnej z Warszawy, ze spotkania w Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie swoje miejsce miała ostatnia wspólna akcja strażników więziennych z Czarnego i leśników z RDLP w Szczecinku.

Do CZD pojechaliśmy ze wsparciem materialnym. Nasza obecność w Domu Pomocy Społecznej polegała na spędzeniu czasu z seniorami w klimacie bożonarodzeniowym.

- Po spotkaniu w CDZ pomyśleliśmy, że może jeszcze przed świętami moglibyśmy razem coś zdziałać, że może jest miejsce, gdzie ktoś na nas czeka - opowiada młodszy chorąży Cezary Sierzputowski, który jest inicjatorem akcji charytatywnych przeprowadzanych przez służbę więzienną razem z leśnikami.

- Te akcje organizowane przez funkcjonariuszy, w których mamy swój udział noszą nazwę Dar Serca. Do Warszawy wieźliśmy dary materialne, a tutaj nasz dar serca polega na podarowaniu świątecznej atmosfery. Jesień to nie tylko plucha i słota, może być też słoneczna, wielobarwna. Podobnie jest z jesienią życia, którą można przeżyć pogodnie, jeśli tylko stworzy się dobre dla niej warunki. My chcemy trochę pomóc w stworzeniu takiej atmosfery - dopowiada Marek Stasiuk, rzecznik RDLP w Szczecinku.

Przy zapachu świerkowych choinek, ubranych w specjalnie na tę okazję upieczone pierniki, wśród rozmów i wspólnego przygotowywania świątecznych stroików, goście wraz z podopiecznymi spędzili piękne rodzinne chwile.

Atmosferę świąteczną dopełniało wspólne śpiewanie kolęd przygotowane przez młodzież z Turowa. Czas przedświąteczny wyzwala dobro. Do inicjatywy „Dar serca” włączyła się także szczecinecka malarka Monika Kolorz-Perz, która poprowadziła bożonarodzeniowe warsztaty z przygotowywania świątecznych stroików, którymi, po spotkanku, podopieczni mogli udekorować swoje pokoje.

- Obecność leśników i służby więziennej to dla nas kolejne radosne spotkanie. Rozmowa, zainteresowanie, bycie obok - to wyłamuje z rutyny codzienności i sprawia, że czują się ważni, potrzebni. Są w gorszej sytuacji fizycznej, ale przecież zasługują na zauważenie, miłość, szacunek - mówi Krystyna Berdyńska, dyrektor DPS w Bornem Sulinowie.

Zdecydowana większość mieszkańców placówki ma ograniczone kontakty z rodziną lub nie ma ich wcale. Z tym większym wzruszeniem seniorzy przyjęli te odwiedziny.

- Nie mam już dokąd jechać, całe tamto życie już zlikwidowane. Ciężko być samemu na świecie, nawet, jak mija kilka lat, wcale nie jest łatwiej. Ale jest pięknie. Dobrze, że nas odwiedziliście - uśmiecha się pani Jadwiga przyglądając się ubieraniu choinki.

- Nie jest łatwo być dzisiaj dobrym człowiekiem. Swoją działalnością chcemy chociaż odrobinę tego dobra rozsiewać wokół siebie – podsumowuje Maciej Wiórek, współorganizator akcji.

RDLP w Szczecinek

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Region