logo iszczecinek.pl

Polecamy W czasie jazdy zapaliło się auto. Kierowca uciekł! Wodna niespodzianka od Mureny Wiadukt w remoncie. Utrudnienia w ruchu Poseł Lubczyk poparł Daniela Raka. Jakub Hardie-Douglas kandydatem do Sejmiku [WIDEO] Wielka ławka pojawiła się na środku ronda Piłsudskiego Polecamy

Wizyta gości z partnerskiej Gminy Zbiorczej Gellersen

27.09.2017 23:25
A A A
Zdjęcie do artykułu Wizyta gości z partnerskiej Gminy Zbiorczej Gellersen
fot. Anna Kapelska

W dniach 21 – 24 września Gmina Szczecinek, na zaproszenie Wójta  Ryszarda Jasionasa gościła  delegację z Gminy Zbiorczej Gellersen z Niemiec. Wizyta ta była efektem wieloletniej współpracy, której jednym ze stałych elementów są coroczne wizyty na przemian w Polsce i w Niemczech.

Celem wizyt jest podtrzymanie współpracy w dziedzinach, m.in.  tj. kultura, ochrona przeciwpożarowa, edukacja i wychowanie, turystyka, które są wspólnym mianownikiem obu gmin. Tegoroczna wizyta miała przede wszystkim  przybliżyć walory gospodarcze naszego regionu, czyli lasy wraz z przemysłem drzewnym oraz  jeziora z gospodarką rybacką. Program 4 dniowego pobytu gości z Niemiec został zaplanowany w taki sposób, aby jak najlepiej przedstawić  możliwości gospodarcze naszego regionu.

W piątek goście udali się do Gospodarstwa Rybnego „PSTRĄG TARNOWO”, gdzie od podstaw mogli zapoznać się z wielopokoleniową hodowlą pstrąga oraz spróbować specjałów rybnej kuchni. Kolejnym punktem pobytu była wizyta w Strefie Płyt „Grześkowiak”, gdzie głos zabrali przedstawiciele dwóch najprężniej dzialających  w naszym regionie firm zajmujących się przemysłem drzewnym – KRONOSPAN Szczecinek Sp. z o.o oraz KPPD Szczecinek S.A.W  niezwykle ciakawy sposób przedstawili oni m. in. skąd pozyskiwane jest drzewo do produkcji, jak powstaje tarcica oraz do czego się ją wykorzystuje. Wielkim zainteresowaniem gości cieszył się tzw. „Dom pasywny” oraz klaster meblowy.Następnie delegacja udała się do Nadleśnictwa Czarnobór. Tu od podstaw przedstawiona została godpodarka leśna, życie dzikich zwierząt oraz gospodarka turystyczna naszego regionu. Zwieńczeniem spotkania było symboliczne posadzenie drzewka przez przedstawiciela Gminy Gellersen Wernera Sandera oraz Wójta Gminy Szczecinek Ryszarda Jasionasa. Ostatnim tematycznym punktem programu była wizyta w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku. Edukacja ekologicza dzieci, odnawialne źródła energii czy rewitalizacja jeziora Trzeciecko, to tylko część tematów poruszona podczas tego spotkania. Oczywiście poza oficjalną częścią wizyty był też czas na rozmowy w kuluarach i plany na przyszłość.

Wizyta ta z pewnością przejdzie do udanych  spotkań i bez wątpienia daje nadzieję na dalszą, owocną współpracę między zaprzyjaźnionymi gminami.

Anna Kapelska

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Region