logo iszczecinek.pl

Polecamy PiS obcina pensje włodarzom. Burmistrz Szczecinka też zarobi mniej Kąpieliska nad Trzesieckiem już czynne. Woda zdatna do kąpieli Jak to Mahonek z Parsęcka gwiazdą internetu został… Strefa Kibica wypełniona po brzegi, tylko zwycięstwa brak [WIDEO] Pijany kierowca busa potrącił rowerzystę [WIDEO] Polecamy

Skansen Pomników Radzieckich jednak nie powstanie w Bornem Sulinowie

29.03.2017 11:10
A A A
Zdjęcie do artykułu Skansen Pomników Radzieckich jednak nie powstanie w Bornem Sulinowie
fot. iszczecinek.pl

Borne Sulinowo miało okazję zyskać kolejne plusy w szeroko pojętej turystyce. Jeszcze niedawno ogólnopolskie media rozpisywały się o powstaniu w leśnym mieście skansenu pomników radzieckich. Na pomysł powstania skansenu wpadł Instytut Pamięci Narodowej, który po przeprowadzeniu inwentaryzacji sowieckich monumentów znalazł ich na terenach Polski jeszcze około 230 sztuk.

Skansen taki miałby być swoistym parkiem edukacyjny, w którym zwiedzający mógłby zapoznać się z historią pomników oraz faktycznym ich znaczeniem. Idealnym miejscem na jego powstanie byłoby właśnie Borne Sulinowo, nie tylko ze względu na historię, ale także na zaangażowanie władz miasta w taki projekt.

Niestety okazało się, że ten bardzo ciekawy ze względów turystycznych i historycznych skansen jednak w Bornem Sulinowie nie postanie. O rezygnacji z tego projektu zadecydował przede wszystkim brak środków.

-To jest gigantyczna machina biurokratyczna, finansowa. Ktoś musi zapłacić za rozbiórkę, a następnie taki pomnik trzeba przewieźć do Bornego Sulinowa. Czym? Kto transportuje? Jak to wszystko wygląda? – tłumaczył dyrektor biura prezesa IPN-u Andrzej Arseniuk w audycji dla Radia Szczecin.

Przypomnijmy, że według wyceny poprzednich władz Instytutu Pamięci Narodowej, skansen miałby kosztować ponad 2 mln. zł. Byłby to bardzo ciekawy projekt, który na pewno ściągnąłby do Bornego Sulinowa mnóstwo turystów, na razie jednak nie zostanie on wcielony w życie.

Andrzej Arseniuk podczas rozmowy z Radiem Szczecin zapewniał, że Instytut Pamięci Narodowej "nie porzuca całkowicie pomysłu", ale "będzie on realizowany w innym kształcie". Nie zdradził jednak żadnych szczegółów.

/ES/

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Region