logo iszczecinek.pl

Polecamy Uciekali oplem przed policją. Kierowca zostawił pasażerów i zbiegł Kamil Kiljanek i Antoni Biedziuk zwycięzcami Grand Prix Szczecinka 2018 Kłęby czarnego dymu nad miastem. Na terenie działek płonęły opony i altanka [WIDEO] Kronospan otworzył Centrum Badawczo - Rozwojowe Polecamy

Rodzice nie chcieli Oskara Langego, radny chciał! Dekomunizacja w Powiecie

20.02.2017 12:22
A A A
Zdjęcie do artykułu Rodzice nie chcieli Oskara Langego, radny chciał! Dekomunizacja w Powiecie
fot. archiwum

Ustawa dekomunizacyjna budziła sporo kontrowersji podczas sesji Rady Miasta, okazało się że temat ten został podniesiony także podczas ostatniej sesji Rady Powiatu. Przyczynkiem do dyskusji była zmiana nazwy Zespołu Szkół im. Oscara Langego w Białym Borze. która związana była właśnie z dekomunizacją.

Podczas głosowania nad uchwałą w tej sprawie, radny Grzegorz Poczobut wszedł na mównicę, aby odnieść się do tego projektu.

-Jak kilka miesięcy temu oglądałem sesję Rady Miasta mówiąca o zmianie nazw ulic w Szczecinku, pomyślałem sobie, że to fajnie, że my w powiecie jesteśmy daleko od tego wariactwa jakie dzieje się pod płaszczykiem tak zwanej ustawy dekomunizacyjnej –mówił radny Poczobut. -Ale okazało się, że to dzisiaj właśnie będziemy podejmować uchwałę na temat likwidacji patrona szkoły w Białym Borze jakim był profesor Oskar Lange. Nie chodzi mi tu personalnie o ocenę człowieka, ale o to szaleństwo, które odbywa się w skali całego kraju.

Według radnego wszyscy w powiecie starają się być świętsi od papieża, bo przecież ustawa mówi wyraźnie kto powinien, i kto jest wykonawcą tej ustawy. -To wojewoda powinien wskazać te rzeczy, które powinny ulec zmianie. To nie starostwo, czy też rada rodziców, czy kto inny powinien o tym decydować.

Głos zabrał także starosta Krzysztof Lis, który najpierw przedstawił brzmienie ustawy, a następnie życiorys Oskara Langego. Starosta zakończył wypowiedź przytoczeniem zapisu pisma otrzymanego z IPN: postać ta była członkiem Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej co sytuuje go w gronie komunistycznej elity władzy, mimo osiągnieć na gruncie ekonomii co spełnia jednoznacznie warunki ustawy dekomunizacyjnej.

Z wypowiedzią radnego Poczobuta nie zgodził się radny Janusz Babiński.

-Uważam że, dobrze się stało. Oczywiście Oscar Lange miał zasługi w dziedzinie ekonomii, jednak jako ambasador w Stanach Zjednoczonych kontaktował się ze służbami radzieckimi. Część mojej rodziny zginęła na Sybirze. Więc dobrze się stało, aczkolwiek późno. Więc czyśćmy tę naszą historię – powiedział z mównicy radny Babiński.

13 radnych głosowało za przyjęciem uchwały o zmianie nazwy Zespołu Szkół w Białym Borze, jedna osoba była przeciw.

Przewodnicząca Rady Powiatu Dorota Chrzanowska po zakończeniu głosowania przypomniała wszystkim, że zmiana nazwy szkoły to była wola rodziców.

-O szkole decydują rodzice i Rada Pedagogiczna, a prośba tej zmiany wypłynęła właśnie od rodziców. Ja sama dostałam z 10 pism z pytaniem kiedy w końcu to nastąpi.

/ES/

W materiale TV Zachód fragment sesji

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Region