logo iszczecinek.pl

Polecamy Co dalej ze szkołą w Gwdzie Wielkiej? [WIDEO] Piłkarze MKP Szczecinek przygotowują się do rundy wiosennej Rozmowa ze starostą o sytuacji w PKS Szczecinek [WIDEO] Młoda duchem, Młoda ciałem. Młoda na twarzy Polecamy

NA RYBY. Na jeziorze Wierzchowo sezon wędkarski w pełni

09.08.2018 15:28
A A A
Zdjęcie do artykułu NA RYBY. Na jeziorze Wierzchowo sezon wędkarski w pełni
fot. Marek Cieślikowski / Gmina Szczecinek

W dniu 05 sierpnia przeprowadzony został terenowy monitoring środowiskowy jeziora Wierzchowo. Przy okazji Gminna Społeczna Straż Rybacka skontrolowała wędkujących na tym akwenie. Komendant SSR Pan Kazimierz Harasym wraz ze strażnikiem Panem Andrzejem Papirnykiem (prywatnie sołtysem Starego Wierzchowa) sprawdzili wędkarzy i okazało  się, że wszyscy wędkujący w tym dniu łowią zgodnie z regulaminem oraz posiadają wymagane dokumenty.  Jeden z wędkarzy stwierdził nawet, że cieszy się z kontroli, bo świadczy ona o tym, iż woda ma dobrego gospodarza.

Wśród złowionych ryb dominowały okonie i płocie, rzadziej w sadzykach można było zobaczyć szczupaki czy leszcze. Przy plaży w Orawce i w okolicach wyspy ichtiolog pobrał próbki wody. Badania laboratoryjne nie wykazały w nich obecności toksycznych sinic, chociaż mogą się one pojawić w najbliższym czasie, jeśli utrzymają się tak rekordowo wysokie temperatury. Stwierdzono natomiast liczne występowanie okrzemek i zielenic, które stanowią cenne ogniwo w łańcuchu pokarmowym ekosystemu jeziora, jednak przy tak wysokich temperaturach wody (miejscami 29 ºC) mogą być zagrożeniem w przypadku masowego obumierania. Powstają wtedy w wodzie deficyty tlenowe, doprowadzające do lokalnych śnięć ryb i innych organizmów tlenowych. Zooplankton był reprezentowany głównie przez wrotki i duże gatunki wioślarek. To tłumaczy narzekania wędkarzy na słabe brania leszcza. Ławice tego gatunku ryby, pływając w otwartej toni tuż pod powierzchnią, cedzą wodę przy pomocy wyrostków filtracyjnych i wychwytują obficie występujące właśnie teraz wioślarki. Na lepsze brania leszcza trzeba będzie poczekać do połowy września, kiedy ten gatunek zmieni obecne upodobania pokarmowe.

Marek Cieślikowski / Gmina Szczecinek

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Region