logo iszczecinek.pl

Polecamy Burmistrzowie rozmawiali z marszałkiem o wsparciu inwestycji „Belferska grypa” dopadła nauczycieli z SP7 Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

K.Berezowski: Krzywy Marcin w Parsęcku

07.05.2018 17:27
A A A
Zdjęcie do artykułu K.Berezowski: Krzywy Marcin w Parsęcku
fot. K. Berezowski

W niedzielne popołudnie, na zakończenie długiego majowego weekendu w Parsęcku odbył się piknik rodzinny "Spotkanie z legendą o Krzywym Marcinie z Parsęcka". Przy kościele dzięki wsparciu ks. Piotra Domarosa, proboszcza miejscowej parafii udało się paniom z zespołu folklorystycznego "Kumoszki" zorganizować spotkanie dla całych rodzin, które bawiły się przy domowych wypiekach. Krzysztof Berezowski, lekarz ze Szczecinka wygłosił krótką prelekcje o historii i legendach związanych z Parsęckiem.

Nazwa rodzinnego pikniku nawiązywała do legendy o Krzywym Marcinie z Parsęcka, który jakoby w 1807 roku wraz z okolicznymi chłopami i polską konnicą w epoce napoleońskiej zdobył Szczecinek. A wszystko na wezwanie gen. Henryka Dąbrowskiego, który ogłosił na Pomorzu powstanie narodowe i wezwał do walki z Prusakami. Na zaproszenie pań z zespołu "Kumoszki" wójt gminy Szczecinek Ryszard Jesionas wraz z najmłodszymi mieszkańcami Parsęcka zasadził dąb "Krzywy Marcin". Urząd Gminy Szczecinek przygotował dla dzieci dyplomy, które były rozdawane na stoisku ruchu miejskiego Szczecinecczanie.org. Z inicjatywy wójta pod sadzonką dębu umieszczono zalakowaną butelkę z uroczystym tekstem, podpisany przez mieszkańców wsi, opowiadającym o przeżywanym przez społeczność Parsęcka wydarzeniu.

- Najpiękniejsze w całym rodzinnym świętowaniu z legendą w tle przy kościele w Parsęcku jest oddolny charakter całej inicjatywy. To panie z zespołu "Kumoszki" zaprosiły mnie jako prelegenta, pana wójta poprosiły o posadzenie dębu, przygotowały oprawę i wypieki. Rolą ks. proboszcza i Urzędu Gminy było tylko podtrzymać tę inicjatywę kiedy przyszły "chwile zwątpienia" wśród pań z "Kumoszek". Udało odszukać się stare fotografie Parsęcka, a na pikniku była "deska z 1835 roku" - domniemana część ambony pamiątki po królu Janie III Sobieskim z kościoła filialnego w Radaczu. Tak jak kiedyś jakoby Krzywy Marcin chciał jako gospodarz przywitać wojska napoleońskie w Szczecinku, tak dziś panie z "Kumoszek" z Parsęcka zaprosiły gości ze Szczecinka i mieszkańców Parsęcka do wspólnej zabawy jako gospodynie całego spotkania - podsumował Krzysztof Berezowski, z ruchu miejskiego Szczecinecczanie.org.

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Region