logo iszczecinek.pl

Polecamy Zderzenie dwóch samochodów przed kinem [WIDEO] Atak zimy w powiecie szczecineckim Nowy żłobek na 40 miejsc Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

K.Berezowski: Barokowe cudo w Czaplinku. Na drogach do budżetu obywatelskiego

28.04.2018 09:29
A A A
Zdjęcie do artykułu K.Berezowski: Barokowe cudo w Czaplinku. Na drogach do budżetu obywatelskiego
fot. archiwum

Świątynia nazywana jest przez mieszkańców miasta „małym kościółkiem”. Budowla powstała na przełomie XIV i XV wieku na miejscu, gdzie miał stać zamek templariuszy i joannitów, na wzniesieniu zwanym „Kazimierzowskim”. Świątynia jest wzniesiona jako przysadzista budowla z kamienia polnego, posiada cechy stylu gotyckiego z elementami romanizmu. Jednak wielokrotne odbudowy po pożarach spowodowały zatarcie pierwotnej formy. Kościół jest bez wieży. Istniejąca wcześniej, spaliła się w 1725 roku i nie została odbudowana. Wieża na ratuszu w Czaplinku też nie została odbudowana, a dodawała ratuszowi uroku.

We wnętrzu świątyni znajduje się unikatowy ołtarz baldachimowy w stylu barokowym. Nakrywa go drewniany, złocony baldachim, podparty przez sześć kolumn, ozdobiony przez figurki aniołów. Z boku ołtarza znajdują się wybudowane w XIX wieku skrzydła. Obok ołtarza znajduje się zbudowana w 1823 roku drewniana ambona w stylu klasycystycznym. Wewnątrz świątyni mieści się kopia obrazu Rubensa „Święta Trójca” oraz figuralne polichromie przedstawiające świętych, doktorów kościoła, namalowane na początku XIX wieku, a także sceny Zwiastowania i Narodzenia.

Dodam od siebie, że w Szczecinku Szczecinecczanie.org walczą od lat o budżet obywatelski, którego jestem gorącym zwolennikiem. Malutki Czaplinek budżet partycypacyjny już wdraża! Rozmawiałem o budżecie obywatelskim w Czaplinku i przy okazji podziwiałem ten piękny kościół. Naprawdę zachęcam do zwiedzenia go przejeżdżając przez Czaplinek. Na rynku w Czaplinku w Punkciu Informacji Turystycznej można się wszystkiego dowiedzieć.

K.Berezowski

Wpis z serii "Notatki ze Szczecinka..." oparty jest na czaplinek.pl. Celem krótkich popularnonaukowych wpisów, prawie tabloidowych, jest przedstawienie w błahy sposób dat, osób, wydarzeń z historii miasta celem ich popularyzacji szerokiemu gronu odbiorców. Wpis jest pełen uproszczeń, fabularyzowany i ma być zaproszeniem do zainteresowania tematem i dyskusji na temat historii miasta.

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Region