logo iszczecinek.pl

Polecamy Globalnie, lokalnie, solidarnie zaprotestowali przeciwko przemocy wobec kobiet Kierował ciężarówką mając ponad 3 promile! W Szczecinku stanął kolejny paczkomat. Tym razem przy ul. Polnej Polecamy

Jarzębiny z Jelenia muzykowały ze studentami Akademii Muzycznej

26.06.2018 08:43
A A A
Zdjęcie do artykułu Jarzębiny z Jelenia muzykowały ze studentami Akademii Muzycznej
fot. Konrad Berezowski

Zespół Jarzębiny z Jelenia istnieje od ponad 10 lat. Kierownikiem zespołu jest Wojciech Więckowski. W swoim repertuarze zespół prezentuje pieśni ludowe, gawędy i obrzędy związane z folklorem. Jarzębiny ciągle się rozwijają. Dowodem na to jest coroczna impreza folkowa w Jeleniu. Ostatnio we współpracy ze studentami z Wydziału Rytmiki i Dyrygentury Akademii Muzycznej z Poznania przeprowadzono interesujące warsztaty.

- Śpiewanie sprawia nam ogromną radość, a spotkania z innymi zespołami i wymiana doświadczeń pozwala nam się rozwijać i nawiązywać nowe przyjaźnie. Śpiewamy nie dla sukcesów choć i takimi możemy się pochwalić. Najbardziej jesteśmy dumni z organizacji sztandarowej imprezy pn.: WIOSENNY PIKNIK FOLK w Jeleniu, w którym biorą udział zespoły z całego województwa zachodniopomorskiego. Możemy się pochwalić wieloletnią współpracą z zespołem ŻYTNICA z Białorusi i Złotą odznaką od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ” - mówią panie zaangażowane w zespole Jarzębiny z Jelenia.

Zespół Ludowy Jarzębiny z Jelenia wraz ze studentami Akademii Muzycznej z Poznania, przeprowadził warsztaty muzyczne pn.„Muzykujemy (nie)poważnie, czyli kabaretowy zawrót głowy”. Warsztaty przeprowadzono dla domowników Fundacji Przystań w Szczecinku i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bornem Sulinowie. Zajęcia trwały dobre półtorej godziny. Uczestnicy bardzo pozytywnie ocenili zajęcia, co widać po zadowolonych minach na fotografiach. Mamy nadzieję, że jest to początek owocnej współpracy Zespoły Jarzębiny z Jelenia ze studentami Wydziału Rytmiki i Dyrygentury.

- Zespół „Jarzębiny” z Jelenia pamięta o Polakach na Kresach. Krzewiąc kulturę polską na dawnych kresach Rzeczpospolitej Jarzębiny koncertują na terenie Białorusi, gdzie pozostało wielu Polaków, "nad których głowami" zmieniły się granice. Pragnę pogratulować zespołowi Jarzębiny 12 lat wykonywania z uśmiechem pieśni ludowych. 12 lat to kawał czasu. Wiem, że dużą renomą cieszy się organizowany przez was wiosenny festiwal folkowy. Dziękuję za propagowanie kultury muzycznej, życzliwość dla innych i promowanie naszego regionu - można było przeczytać w życzeniach dla Zespołu Jarzębiny z Jelenia.

Kierownik zespołu Wojciech Więckowski w dowód uznania otrzymał w zeszłym roku od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego złotą odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Konrad Berezowski

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Region