logo iszczecinek.pl

Polecamy Główna wygrana w Mini Lotto padła w Szczecinku Kolejny pijany kierowca ciężarówki na ulicach Szczecinka. Miał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów Chciała kupić warzywa... ze sklepu wyszła z gekonem Dworzec zmieni swoją funkcję. Tanio nie będzie Wypadek na rondzie. Rowerzysta zabrany do szpitala Polecamy

Gmina Szczecinek dziękowała za plony, czyli Dożynki Gminne 2018

11.09.2018 09:34
A A A
Zdjęcie do artykułu Gmina Szczecinek dziękowała za plony, czyli Dożynki Gminne 2018
fot. Gmina Szczecinek

8 września w miejscowości Marcelin odbyły się Dożynki Gminne. Podobnie jak w ubiegłym roku organizatorem uroczystości był Wójt Gminy Szczecinek p. Ryszard Jasionas i p. Henryk Wyszomirski Przewodniczący Rady Gminy, natomiast Sołectwo Marcelin już drugi raz z rzędu było gospodarzem tej imprezy. Uroczystość przyciągnęła tłumy gości, zarówno mieszkańców gminy Szczecinek, jak i gości z miasta i powiatu.

Zgodnie z tradycją obchody dożynkowe rozpoczęły się nabożeństwem polowym, które poprowadził proboszcz parafii pw. Św. Krzysztofa w Szczecinku ks. Bogusław Matusik. Zgodnie ze zwyczajem w dalszej części uroczystości starości dożynek p. Jerzy Jabłonowski i p. Edyta Fiedorowicz przekazali chleb wypiekany ze zbóż zebranych w czasie tegorocznych żniw Wójtowi Gminy Szczecinek p. Ryszardowi Jasionasowi, a następnie tym chlebem podzielili się z mieszkańcami gminy i przybyłymi gośćmi. Organizatorzy tegorocznych dożynek zadbali o wspaniałe atrakcje. Jedną z nich była loteria fantowa zorganizowana przez Sołectwo Marcelin, które postarało się o wspaniałe nagrody.  Loteria cieszyła się ogromnym powodzeniem. O nagrodę główną - rower, walczyło mnóstwo osób, które z niecierpliwością sprawdzało podczas losowań numery na swoich kuponach. Podczas dożynek każdy znalazł coś dla siebie. Można było posłuchać, pośpiewać, potańczyć i zjeść przepyszne dania, które oferowali właściciele stoisk gastronomicznych. Oprócz bogatego programu artystycznego w ramach którego wystąpiły lokalne zespoły artystyczne m. in: Kumoszki z Parsęcka, Turowianki z Turowa, Złote Słoneczniki, BellCanto oraz Ontis, swój dorobek artystyczny zaprezentowali także podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy z Turowa. Na scenie gościnnie wystąpili również podopieczni Pana Andrzeja Prokopowicza, którzy zaprezentowali sztukę "dęcia w róg".

Jednym z punktów dożynek było wręczenie dyplomów "Społecznika Roku". Wyróżnione zostały osoby, które bezinteresownie angażują się w pracę na rzecz sołectw i gminy. W tym zacnym gronie znaleźli się: p. Agnieszka Głuszczak (Sołectwo Brzeźno), p. Monika Kowalska (Sołectwo Drawień), p. Janina i Roman Orszulak (Sołectwo Drężno), p. Jerzy Czajkowski (Sołectwo Gałowo), p. Stanisław Czapla (Sołectwo Godzimierz), p. Zbigniew Klingbeil (Sołectwo Gwda Wielka), p. Agnieszka Dziubańska (Sołectwo Jelenino), p. Kamila Cieślińska (Sołectwo Kusowo), p. Elżbieta Markowska (Sołectwo Mosina), p. Monika Fiedorowicz (Sołectwo Marcelin), p. Anna Witak (Sołectwo Omulna), p. Aleksandra Krawczyk (Sołectwo Stare Wierzchowo), p. Izabela Malinowska (Sołectwo Sitno), p. Jolanta Wojtyra (Sołectwo Trzebiechowo), p. Agnieszka Kołodziejczak (Sołectwo Turowo), p. Zofia i Szymon  Andruszkiewicz (Sołectwo Wilcze Laski) i p. Józef Kakao (Sołectwo Wierzchowo).

W uroczystej atmosferze wręczono również nagrody laureatom konkursu na "Projekt Herbu Gminy Szczecinek". Zwyciężczynią została Ania Trębska z SP Turowo. Miejsce II zajęły Julia i Martyna Sobolczyk z SP Turowo. Na miejscu III znalazła się Amelia Powązka - również z SP Turowo. Laureatki otrzymały bony upominkowe.

Dożynki gminne były także okazją do wręczenia nagród sołectwom biorącym udział w konkursie na najlepiej wykorzystane środki z funduszu sołeckiego.

W kategorii "Najlepszy projekt zrealizowany w ramach funduszu sołeckiego":

- I miejsce - zajęło Sołectwo Omulna za projekt "Wiata Kuźnia obiekt rekreacyjny w Sołectwie Omulna",

- II miejsce - Sołectwo Marcelin za projekt "Strefa integracji w Marcelinie",

- III miejsce - Sołectwo Wierzchowo za projekt "Remont sceny i placu zabaw",

- wyróżnienie otrzymało Sołectwo Gwda Wielka za projekt "Wspaniałe miejsce spotkań".

W kategorii "Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna:

- I miejsce - zajęło Sołectwo Dalęcino za projekt "Miejsce kultu i rekreacji w Dalęcinie",

- II miejsce - Sołectwo Gwda Wielka za projekt "Zielona wieś",

- III miejsce - Sołectwo Wilcze Laski za projekt "W siatkówkę gramy i boisko nowe mamy".

 Fundatorem nagród w konkursie był Wójt Gminy Szczecinek.

Starym zwyczajem przeprowadzone zostały konkursy o tematyce ściśle dożynkowej. W kategorii na "Najładniejszy wieniec dożynkowy" do walki stanęło czterech uczestników: sołectwo Marcelin, Godzimierz, Drężno i Stowarzyszenie Kobiet Wilcze Laski, którzy włożyli ogrom pracy w przygotowanie pięknych i okazałych wieńców dożynkowych.

I miejsce zajęło i główną nagrodę ufundowaną przez Kopalnię Surowców Mineralnych Sp. J. w Parsęcku - otrzymało Stowarzyszenie Kobiet Wilcze Laski.

II miejsce i nagrodę ufundowaną przez p. Mariana Droździela otrzymało Sołectwo Godzimierz,

III miejsce zajęło Sołectwo Marcelin, otrzymując jednocześnie nagrodę ufundowaną przez Kopalnię Surowców Mineralnych Sp. J. w Parsęcku.

Zgodnie z punktacją komisji w kategorii na "Najładniejsze stoisko Gminy 2018":

I miejsce - zajęła Świetlica Stare Wierzchowo, która otrzymała nagrodę ufundowaną przez firmę Kronospan Sp. z o.o.,

II miejsce - i nagrodę ufundowaną przez Pom - Eko otrzymał Środowiskowy Dom Samopomocy w Turowie,

III miejsce - zajęło Sołectwo Marcelin, dla którego nagrodę ufundował Bank Spółdzielczy.

W konkurencjach o tematyce kulinarnej degustacje trwały długo, ponieważ było co smakować... Wszystkie wystawione do konkursu napoje i dania przypadły do gustu jurorom. Po długich obradach wyłoniono zwycięzców. I tak w kategorii na "Najsmaczniejszą potrawę Gminy Szczecinek 2018":

I miejsce - oraz nagrodę ufundowaną przez Bank Spółdzielczy otrzymała p. Agnieszka Dziubańska,

II miejsce - zajęło Sołectwo Marcelin, które otrzymało nagrodę ufundowaną przez p. Agnieszkę Dziubańską,

III miejsce - zajęło Sołectwo Kusowo, dla którego fundatorem nagrody była Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W kategorii na "Najsmaczniejszy napój Gminy Szczecinek 2018" na podium znaleźli się:

I miejsce - p. Mirosław Błyszczak, który otrzymał nagrody ufundowane przez LGD Pojezierze Razem oraz Jorgo Apostolu, Prezesa firmy BIO - produkty z Parsęcka,

II miejsce - p. Jan Rossa, do którego powędrowała nagroda ufundowana przez Prezesa firmy BIO - produkty z Parsęcka,

III miejsce - zajęło Sołectwo Kusowo, które otrzymało nagrodę ufundowaną przez Kopalnię Surowców Mineralnych Sp. J. w Parsęcku.

W międzyczasie odbyły się również rozgrywki sportowe, a dokładniej turniej gry w bule, zorganizowany i przeprowadzony przez p. Rafała Glanca. Z kolei najmłodsi uczestnicy imprezy mogli poskakać na zamku dmuchanym, a także dzięki PWiK Sp. z o.o. w Szczecinku odkryć w sobie duszę poszukiwacza skarbów i wykrywaczem metalów odszukać zakopane w ziemi przedmioty. Natężony ruch odbywał się także w "Miasteczku Ruchu" przygotowanym przez p. Paulinę Peciak - Nazarewską, gdzie edukacji towarzyszyły przeróżne konkursy i zabawy. A na koniec, jak to już bywa w tradycji dożynkowej, odbyła się zabawa taneczna, którą prowadził niezastąpiony Wojciech Więckowski. Wszyscy wspólnie bawili się do wczesnych godzin porannych...

Organizatorzy dziękują wszystkim, który pomogli przy organizacji tegorocznych dożynek.

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Region