logo iszczecinek.pl

Polecamy Wypadek podczas wyprzedzania [WIDEO] Zgłoś kandydata na radnego osiedlowego! Kto może zostać kandydatem? Zużyli 5 tysięcy ton szyn i ponad 100 tysięcy ton tłucznia. Jesienią pociągiem do Runowa Pomorskiego bez utrudnień Nowy żłobek od września w Trzesiece Polecamy

Dziś swoje święto mają sołtysi! Za co odpowiadają?

11.03.2019 09:41
A A A
Zdjęcie do artykułu Dziś swoje święto mają sołtysi! Za co odpowiadają?
fot. archiwum

Poświęcaj swój prywatny czas angażując się w wiele różnych przedsięwzięć, reprezentują interesy mieszkańców, są pośrednikami pomiędzy wsią a gminą i powiatem. To funkcja wysokiego zaufania publicznego, ale oni sami często są niedoceniani. Dziś swoje święto mają sołtysi.

Funkcja ta pojawiła się w średniowieczu. Wtedy wskazywani przez panów feudalnych, mieli zbierać czynsz i przewodniczyć ławie wiejskiej, byli też wiejskimi sędziami. Dziś sołtys to organ wykonawczy sołectwa, którego wybierają mieszkańcy. W Polsce jest około 40 tysięcy sołtysów.

Na terenie pięciu gmin powiatu szczecineckiego jest około 100 wsi, którymi opiekuje się kilkudziesięciu sołtysów. Za swoją działalność otrzymują jedynie dietę, której wysokość określa rada gminy. Często jest to symboliczna kwota.

Z okazji Dnia Sołtysa wszystkim Paniom Sołtys i Panom Sołtys składamy najserdeczniejsze życzenia wytrwałości, zaangażowania, pogody ducha i pozytywnej energii.

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Region