logo iszczecinek.pl

Polecamy Jedno dziecko, jedno drzewo. Ruszył nowy projekt leśników [WIDEO] Burmistrz popiera nauczycieli. Miasto zapłaci za dni strajkowe Są dodatkowe środki dla osób niepełnosprawnych Polecamy

Drogowcy przygotowani do akcji zima

04.11.2017 19:11
A A A
Zdjęcie do artykułu Drogowcy przygotowani do akcji zima
fot. iszczecinek.pl / archiwum

Szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że jest już przygotowany do podjęcia akcji zimowego utrzymania dróg. W powiecie szczecineckim dotyczy to trzech dróg: DK-11, DK20 i DK-25. Do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych w całym województwie planowane jest wykorzystanie łącznie 297 sztuk sprzętu, w tym między innymi: 115 pługów różnych typów i 59 solarek, w najcięższych warunkach pogodowych będzie mogło być wykorzystanych 26 pługów wirnikowych, 36 ładowarek i 22 równiarki. GDDKiA planuje wykorzystać 24,6 tys. ton soli, 1,55 tys. ton materiałów uszorstniających i 200 ton chlorków wapnia i magnezu.

GDDKiA przypomina, że akcja zimowa ma na celu łagodzenie skutków zimy, a nie ich całkowite i natychmiastowe usuwanie. Dlatego drogowcy apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dotyczy to w szczególności kierowców samochodów ciężarowych, którzy podczas skrajnie niekorzystnych warunków atmosferycznych powinni zjeżdżać na parkingi gdyż kontynuowanie jazdy może grozić całkowitym zablokowaniem drogi. Drogowcy zwracają się także do użytkowników dróg o przepuszczanie pługów. Dzięki temu odśnieżanie będzie sprawniejsze.

W zależności od znaczenia dróg stosowane są standardy zimowego utrzymania, które określają jak powinna być utrzymywana droga. Drogi krajowe w naszym powiecie należą do drugiego standardu co oznacza, że drogowcy odśnieżają i posypują jezdnie na całej ich długości i szerokości. Czas likwidacji śliskości zimowej nie może przekraczać 3-4 godzin od momentu ustania opadów śniegu. W tym standardzie dopuszcza się, w przypadku intensywnych opadów śniegu, pozostawienie na nawierzchni, po zakończeniu pracy sprzętu, warstwy zajeżdżonego śniegu o grubości nie utrudniającej ruchu.

Informacje o warunkach ruchu przez całą dobę

W GDDKiA funkcjonują całodobowe Punkty Informacji Drogowej (PID), które zbierają dane o stanie dróg i przekazują je użytkownikom dróg oraz środkom masowego przekazu. Numer telefonu PID GDDKiA O/Szczecin to 91 43 25 314, funkcjonuje również ogólnopolski numer telefoniczny PID 19 111. Informacje umieszczane są także na stronie internetowej GDDKiA www.gddkia.gov.pl, w zakładce "Serwis dla kierowców".

Mapa standardów zimowego utrzymania dróg:

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Region