logo iszczecinek.pl

Polecamy Ile zarabiają nauczyciele w Szczecinku? BORNE SULINOWO. Pożar w ośrodku wypoczynkowym Kontrola nad kominami! Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

BORNE SULINOWO. Sztuka wycinanki w Miejskiej Bibliotece Publicznej

07.04.2018 14:50
A A A
Zdjęcie do artykułu BORNE SULINOWO. Sztuka wycinanki w Miejskiej Bibliotece Publicznej
fot. D.Graszka – MBP Borne Sulinowo

5 kwietnia  Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie gościła dwie artystki, których prace ożywiły nie tylko salę Galeria, ale również tchnęły wiosenny optymizm i energię we wszystkich uczestników spotkania.

Panie Elżbietę Gniazdowską i Annę Dawid-Hryniewicz zaprezentowała zebranym  dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie Iwona Gajewska-Tranbowicz. Wśród zgromadzonej publiczności w spotkaniu uczestniczył również pan Dariusz Czerniawski – przewodniczący  Rady Miejskiej w Bornem Sulinowie.

Pasja, jakiej szczerze oddały się siostry- Elżbieta Gniazdowska i Anna Dawid –Hryniewicz, cieszy oczy i budzi podziw. Zwykła kartka w ich rękach przeistacza się wprost magicznie w arcydzieło.

Sztuka wycinanki to specjalność wymagająca wyjątkowej precyzji i cierpliwości. Jeśli dołączyć do tego nieprzeciętną wiedzę na temat historii wycinankarstwa, jego początków i kierunków rozwoju w różnych regionach nie tylko Polski oraz znawstwa poszczególnych motywów charakterystycznych dla wycinanki kurpiowskiej, łowickiej czy szwajcarskiej , trudno nie okazać uznania dla artystek. Wystawa została poprzedzona prezentacją multimedialną i barwnie, ze swadą skomentowana przez jej autorkę- panią Elżbietę Gniazdowską.

Na pytanie, czy trzeba mieć szczególne predyspozycje do tworzenia tego rodzaju sztuki, obie panie zgodnie stwierdzają, że nie trzeba, wystarczy chcieć się nauczyć i lubić taki sposób wyrażania siebie.

Potwierdzeniem może być fakt, że pani Ania jest nauczycielem geografii i fizyki, a pani Elżbieta, obecnie emerytka, swego czasu także była zawodowo związana ze szkołą. Obie swoją pasję podsycały podczas sesji Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych, gdzie starsza z sióstr wykładała, a młodsza uległa fascynacji tą sztuką.

Różne prace manualne, tradycyjne robótki ręczne czy bardziej współczesne mandale i technika qullingu (wykonywanie ozdób ze zwijanych kolorowych pasków papieru) są bliskie obu paniom. Uwielbiają w ten sposób spędzać czas, cieszy je efekt swojej żmudnej pracy, a efekty zdobią ich domy i mieszkania przyjaciół.

Wycinanki mają w sobie coś magicznego i ponadczasowego. Są nie tylko piękne i pracochłonne, ale też niosą przesłanie. Swoją tematyką podkreślają bowiem związek człowieka z odwiecznymi prawami natury, rytmem i cyklicznością istnienia, porządkiem życia i śmierci, kalendarzem obrzędowo-liturgicznym i symbolami  zakorzenionymi w  tradycji od zawsze w scenach rodzajowych.

Jest tylko jeden aspekt, z którym trudno się pogodzić: brak wolnego czasu, by oddać się pasji bez reszty…

Iwona Gajewska-Tranbowicz - Dyrektor MBP Borne Sulinowo

Zdjęcia: D.Graszka – MBP Borne Sulinowo

 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Region