logo iszczecinek.pl

Polecamy Szczecinecki punkt krwiodawstwa nie zostanie zamknięty Rewolucja śmieciowa w Szczecinku. Za śmieci rozliczy nas licznik wody Kto strzelał do psa? Winnych nie ma. Pies nie żyje Szczecineccy nauczyciele chcą strajkować. ZNP: Piłeczka jest po stronie rządu Polecamy

Żuraw i Czapla cz.II

06.05.2018 21:27
A A A
Zdjęcie do artykułu Żuraw i Czapla cz.II

  OPINIA  

W czwartek, 3 maja, podczas uroczystości związanych ze Świętem Konstytucji, mieliśmy do czynienia z powtórką z zeszłego roku – pisałam o tym w sierpniu (vide „Żuraw i Czapla”). Znów pan Burmistrz (Żuraw) „pojechał” ostro po rządzących – było więc „karykaturalne, fasadowe ciało” (to o Trybunale Konstytucyjnym), „niezgodne z prawem zmiany” (reforma sądownictwa, ale nie tylko), „wypaczanie przez obecną władzę wizji świata” (tu o kobietach) i ogólnie o „haniebnych zmianach”. I o wiele więcej.                                                        

Wszakże po trwającej kilka minut wyliczance przewin obecnej władzy Burmistrz stwierdził, iż: „obchody święta narodowego nie powinny być miejscem krytyki rządzących”.   I dodał – „ale kiedy jest bardziej właściwy moment, aby mówić o przestrzeganiu prawa?”

Pani Poseł (Czapla) tym razem zareagowała nieco inaczej – nie wyszła w trakcie uroczystości, ale „odstała” wraz ze swoją świtą całe przemówienie i, nie starając się o „bycie z przodu”, jako któraś tam z kolei, złożyła wiązankę pod tablicą. Oczywiście w udzielonym mediom wywiadzie „pojechała” po Burmistrzu – było o „przemienianiu święta w wiec partyjny”, o „przemycaniu swoich dziwnych odczuć”, „obrażaniu zwolenników obecnej władzy”. Powiedziała też, że żal jej rozczarowanych mieszkańców, z których każdy, który przychodzi, liczy, że może tym razem będzie inaczej.

Dodam, że „rewanż” w roku ubiegłym nastąpił 15 sierpnia. Zobaczymy, jak będzie w tym razem.

A co na to my, mieszkańcy? Jesteśmy bardzo, trochę mniej, czy w ogóle nie rozczarowani tym, co widzimy, słyszymy i przeżywamy, w czym uczestniczymy albo odmawiamy uczestnictwa w nasze Narodowe Święto? Kto zechce – wypowie się tu czy gdzie indziej. Ja zaś sądzę, że… oboje – Żuraw i Czapla – mają trochę racji.

Wydawać by się mogło, że to pani Poseł zachowała się właściwie i ma rację krytykując Burmistrza za „psucie święta”. Owszem, o tyle, o ile zarzuty przez niego podnoszone byłyby bezzasadne, krzywdzące lub gołosłowne i przesadzone. Tu zgoda – w przemówieniu Burmistrza była arbitralność, nieco przesady i daleko idące sformułowania, ale, jeżeli mówił również o faktach (a mówił), jeżeli zamiast formy ataku użyłby tonu troski i zamiast stwierdzeń postawił pytania - kreowałby się na męża stanu niepokojącego się o losy kraju.

Rację ma też Burmistrz, choć nie wówczas, gdy mówi, że podczas obchodów święta nie należy krytykować rządzących,  bo właśnie wtedy warto, choć  nie należy tego czynić w formie napaści. Warto, bo takie jak Trzeciomajowe, świąteczne zgromadzenie, jest doskonałą okazją do rozmowy o sprawach ważnych, aczkolwiek o przestrzeganiu prawa – w kontekście rocznicy uchwalenia „Ustawy Rządowej” – niekoniecznie. Wiemy bowiem, że, by ją uchwalić, użyto fortelu i – jak się dziś mawia – pojechano „po bandzie”. Rację ma Burmistrz w tym, że, choć napastliwie, obrazoburczo i przesadnie, to jednak manifestował społeczny (nie tylko swój) niepokój o przyszłość Polski.

A miejsce do tego, czas i okoliczności były właściwe – cóż bowiem innego robili Ci, których pamięć w czwartek czciliśmy – Kopacz, Lewański i Chodoruk? Krytykowali rządzących.

Czy porównanie JHD do manifestantów z 1946 roku jest właściwe? Kto ma rację? Czy ci, którzy powołując się na uchwalających Konstytucję 3 maja – a czyni tak Prezydent Duda – mówią o forsowanych na granicy prawa zmianach, koniecznych by Polska była nie tylko niepodległa, ale wielka i silna? Czy ci, którzy – jak uczynił to Burmistrz Douglas – ostrzegają nas przed „biernym przyglądaniem się”? Czas pokaże.

Na zakończenie cytat nawiązujący do owego „biernego przyglądania się hańbiącym zmianom”:

Bracia nasi, wołamy do was! Wznosimy ręce nasze do was, za tą wspólną Ojczyzną,
która ginie, a którą wy zachować możecie, nie idzie tu o nas tylko, zginiecie i wy, gdy Rzeczpospolita ginąć będzie, pomnijcie, iż gdzie się sadowi tyrania, tam na czas zwlec zgon swój można, ale go nie uniknąć, później czy prędzej wszystko, co tchnie wolnością, pod ciężarem despotyzmu upaść musi.

Powyższy fragment pochodzi z tekstu Konfederacji Targowickiej.

Anna Nowak

 

Komentuj, nie obrażaj! Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]
 

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Opinie