logo iszczecinek.pl

Polecamy Tajemniczy zbiornik i ciche tankowanie na bazie PKS W poniedziałek strajk ostrzegawczy kierowców PKS Główna wygrana w Mini Lotto padła w Szczecinku Kolejny pijany kierowca ciężarówki na ulicach Szczecinka. Miał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów Polecamy

Żuraw i czapla

17.08.2017 09:11
A A A
Zdjęcie do artykułu Żuraw i czapla
fot. iszczecinek.pl

 FELIETON     

Dawniej autor felietonu opatrzonego takim tytułem już we wstępie odesłałby czytelnika do znanego (powszechnie) wiersza J. Brzechwy pod taki właśnie tytułem.

     Dziś wiersz nie jest już tak znany, ale za to możliwość sprawdzenia "o co kaman" w sieci, wyrównuje ten deficyt.

     Jedni więc wiedzą inni - gdy zechcą - sprawdzą.

     O kogóż zatem chodzi, kto żuraw, kto czapla i o co czepia się dziś Anna Nowak?

     O Pana Burmistrza i o Panią Poseł.

     Żurawiem jest burmistrz, bo "miał bardzo kwaśną minę " (jakby łykał żurawinę) podczas uroczystości 3 Majowych, kiedy Pani Poseł (nasza Czapla) nie czekając na zakończenie przemówienia burmistrza i oficjalne rozpoczęcie składania kwiatów, swoją wiązankę złożyła i zgromadzenie na Placu Wolności opuściła.

     Pani poseł skomentowała to tak – "Pan burmistrz, niestety po raz kolejny pomylił święto narodowe i obchody, które dotyczą wszystkich Polaków bez względu na ich poglądy z przynależnością partyjną i wiecem politycznym. Skorzystał z okazji, że jest przy mikrofonie i że do zebranych ludzi ma okazję wypowiedzieć swoje prywatne poglądy. Uważam, że bardzo źle zrobił."

     Rewanż wobec "czapli" nastąpił 15 sierpnia, podczas zorganizowanych przez Prawo i Sprawiedliwość obchodów Święta Wojska Polskiego, kiedy to pan Burmistrz jeszcze przed 15 sierpnia opublikował w mediach oświadczenie, że

"w związku z brakiem akceptacji dla polityki prowadzonej przez Ministra Obrony Narodowej  wobec Polskiej Armii, nie będę uczestniczył w uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego firmowanych przez przedstawicieli PiS”.

     I co?

     Remis? A może 0:2, bo Burmistrz zawsze upolitycznia?

     A dlaczego miałby "nie upolityczniać"? - zapytam, skoro Święta Narodowe, ich obchody i wartości z nimi związane zawsze mają mocno polityczny charakter.

     Nie miałabym nic przeciw temu, żeby 3 Maja, po przemówieniu Burmistrza, głos zabrała Pani Poseł i wyraziła opinię o tym, co powiedział Burmistrz.

     Nie zaproponowali? No bez przesady, to przecież w Pani klubie politycznym funkcjonuje "szeregowy poseł", który głos zabiera "bez żadnego trybu".

     A nawet gdyby organizatorzy usiłowali nie dopuścić Pani do głosu, to po pierwsze nie bardzo jestem w stanie to sobie wyobrazić bez naruszenia nietykalności poselskiej, po drugie zaś ich polityczny "zysk" byłby w takim przypadku ujemny.

     Osobiście dość mam - a społeczeństwo jeszcze bardziej (co widać po frekwencji) - obchodów świąt państwowych z dukanymi z kartki tekstami bardzo mocno trzymającymi się politycznej poprawności. Jeżeli bowiem NASZE NARODOWE ŚWIĘTA mają być dla nas naprawdę ważne, to, oprócz słów koniecznych - odnoszących się do wydarzeń historycznych i ich uczestników, powinny także móc zabrzmieć takie, które będą miały związek z teraźniejszością (nazywaną tu - horrible dictu! - polityką). I nie powinny mieć na nie monopolu aktualne władze.

     Żadne władze, bo próbę zabrania głosu 15 sierpnia mógłby także podjąć Pan Burmistrz.

     Że byłaby pyskówka zamiast akademii? Doprawdy nie wiem co lepsze (jak chodzi o media to wiem), ale gdyby mówcy przesadziliby z pusto- lub wielosłowiem, to sądzę, że ludzie by się po prostu rozeszli.

     Ba, powie ktoś, ale żeby tak z głowy i bez kartki mówić, to trzeba by umieć...

     Owszem, ale, jak powiadał Kipling, to już zupełnie inna historia.

Anna Nowak

1PS. Jeżeli Burmistrz Szczecinka faktycznie zbojkotował święto państwowe nie wywieszając flagi narodowej na budynku ratusza, to świadczyłoby to chyba o tym, że naprawdę nie będzie już kandydował.

2PS. Pani Poseł, niech Pani nie da się więcej wrabiać w czytanie listów i to od wicewojewodów. Odwrotna sytuacja mogłaby mieć miejsce, ale Poseł RP odczytujący publicznie list niższego urzędnika państwowego? Never ever!

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Opinie