logo iszczecinek.pl

Polecamy Ile zarabiają nauczyciele w Szczecinku? BORNE SULINOWO. Pożar w ośrodku wypoczynkowym Kontrola nad kominami! Terapia kręgosłupa w Hotelu Viki. Zaproszenie Polecamy

Rondo Wolnomularzy, księdza Jana Lisa czy księżnej Jadwigi Brunszwickiej? Zagłosuj!

20.01.2018 20:38
A A A
Zdjęcie do artykułu Rondo Wolnomularzy, księdza Jana Lisa czy księżnej Jadwigi Brunszwickiej? Zagłosuj!
fot. archiwum

  OPINIA  

Dotychczas do Urzędu Miasta Szczecinek wpłynęły dwie propozycje nazwania nowopowstałego ronda na skrzyżowaniu ulic Parkowej i Ordona. Pierwszym zaproponowanym patronem jest ksiądz Jan Lis (tragicznie zmarły proboszcz parafii mariackiej -dop.red.), drugi to księżna Jadwiga Brunszwicka. Postanowiłem dołożyć trzecią opcję do wyboru. 18 stycznia złożony został w Urzędzie Miasta wniosek o nadanie dla ronda nazwy "Rondo Wolnomularzy". Wniosek został uzasadniony następująco.

1. Przy skrzyżowaniu obecnych ulic Parkowej i Ordona, w miejscu istniejącej niegdyś smażalni ryb, przed drugą wojną światową - gdy Szczecinek leżał w granicach niemieckich, mieściła się loża wolnomularska Hedwig zum Licht wraz z wolnomularską restauracją. Wskazana nazwa byłaby więc dobrym upamiętnieniem historii tej części miasta.

2. Konstanty Julian Ordon, będący patronem ulicy przebiegającej przez rondo, sam był wolnomularzem (w 1847 roku wstąpił do polskiej loży narodowej w Londynie, wcześniej był członkiem masonerii angielskiej). Zaproponowana nazwa współgrałaby więc symbolicznie nie tylko z miejscem istniejącej tam niegdyś restauracji wolnomularskiej, ale i z postacią obecnego patrona przecinającej to rondo ulicy - przypominając jednocześnie, że on sam był wolnomularzem.

3. Loże wolnomularskie nie są ze sobą ściśle związane. Zwykle jednak wolnomularze mają działać na rzecz wolności, solidarności społecznej i republikańskiego porządku. Polskie wolnomularstwo działało zarówno w czasach zaborów - na rzecz odzyskania niepodległości, jak i w czasach komunizmu - zajmując się drobną walką informacyjną. Nie było tak spójne ideowo i zaangażowane jak np. Wielki Wchód Francji - jednak nie chodzi tu o konkretne struktury (niemieckie, polskie czy francuskie) a o pewną ideę. Ideę, która warta jest podkreślenia zwłaszcza w dzisiejszych czasach w Polsce - gdzie zaniedbano promowanie i umacnianie w świadomości społecznej wartości republikańskich, związanych z wolnością, równością, tolerancją i solidarnością społeczną.

4. W przestrzeni publicznej elementy odnoszące się do wolnomularstwa są rzadkością. Jeżeli gdzieś się pojawiają - bywają obiektem zainteresowania turystów i mediów. Szczecinek więc nie tylko będzie miał okazję zasłynąć w Polsce (i na świecie), jako jedno z niewielu miast posiadających obiekt urbanistyczny, o imieniu odnoszącym się do wolnomularstwa. Jeżeli udałoby się to miejsce w przyszłości wizualnie zagospodarować (z racji niewielkiej dostępnej przestrzeni - ze ścisłym uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa), mogłoby ono samo w sobie stać się atrakcją turystyczną.

Krzysztof Serafiński

 

 
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Polub iszczecinek.pl na Facebooku!
Dołącz do największej grupy czytelników w Szczecinku!
 

UWAGA: Komentarze niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dany komentarz nie powinien się tu znaleźć, zgłoś to administratorowi strony - [email protected]

Komentarze

comments powered by Disqus

Popularne tematy w dziale Opinie